Fizjoterapeuci w Czechach zarabiają dwa razy więcej

Zdj. Szpital Specjalistyczny MSWiA

Trwa akcja protestacyjna fizjoterapeutów. W Jeleniej Górze i w okolicy w publicznych ośrodkach pracuje kilkuset takich specjalistów. - Jesteśmy niedoceniani, zarabiamy mało. Czekamy na efekty rozmów związków zawodowych i Krajowej Izby Fizjoterapeutów z ministrem zdrowia. Jeśli to nie przyniesie efektów zaostrzymy protest. Możliwa jest nawet głodówka – mówi Wojciech Mikołajczak, koordynator protestu z ramienia OPZZ w Wojewódzkim Centrum Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze oraz w regionie. 

Fizjoterapeuci na etatach w publicznych jednostkach zarabiają na rękę około 1600-1700 zł. Wielu z nich jest zmuszonych dorabiać ,pracują nierzadko na dwa etaty kosztem życia rodzinnego i zdrowia. Czują się pomijani w proponowanych podwyżkach płac. - Żądamy 1600 zł podwyżki, tak jak to zaproponowano pielęgniarkom. Nie ma powodu, aby występowały tak duże dysproporcje w płacach – mówi Wojciech Mikołajczak. Dodaje przy tym, że minister zdrowia obiecał podwyżki od 1 marca, a teraz mówi o 1 lipca. Jego deklaracje stają się po prostu niewiarygodne.

Fizjoterapeuci zaprotestowali 7 maja, kiedy masowo poszli oddać krew. Teraz prowadzą strajk włoski, część z nich ubiera się na czarno. Niewykluczona jest akcja z masowym pójściem na L-4. - Tu nie będzie żadnego nadużycia, bo wszyscy jesteśmy przepracowani, ciągle zmęczeni i bardzo sfrustrowani – mówi koordynator protestu. Podkreśla, że jeśli system się nie zmieni, coraz więcej kolegów i koleżanek będzie wyjeżdżać w poszukiwaniu godnej płacy i spokojnego życia za granicę. - Polscy fizjoterapeuci wyjeżdżają już nie tylko na Zachód, ale znajdują pracę w Czechach, gdzie na samym początku otrzymują dwukrotnie wyższą pensję niż w Polsce – wskazuje.

W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Jeleniej Górze pracuje siedmiu fizjoterapeutów. - Jesteśmy niedoceniani, zarabiamy mało. Czekamy na efekty rozmów związków zawodowych i Krajowej Izby Fizjoterapeutów z ministrem zdrowia. Urządziliśmy strajk włoski – mówi Jacek Chyży, kierownik Działu Usprawniania Leczniczego i koordynator protestu w placówce.

Komentarze (12)

Mechanicy, kierowcy, pielęgniarki, i każdy inny zawód zarabia w Niemczech 4x więcej. Dziwne porównanie do Czech :/

Dobre właśnie , o zarobkach w Niemczech możemy pomarzyć.

A w Anglii 5 x więcej .... zarabiają i to nie tylko fizjotetapeucii . Kto Wam broni jechać . Zaraz wszyscy będą strajkowac . Nie pasuje praca , wynagrodzenie To zmieniam pracę robię kurs wyjeżdżam i zarabiam , a nie narzekają jeden po drugim .

Przez takich idiotów jak Ty w tym kraju zawsze będą panowały niskie zarobki i wyzysk. Zamiast popierać postulaty płacowe i prawo do godnych zarobków, to będą takie p a j a c e dawać rady "jedź za granicę jak ci źle". A zastanów się człowieku nad tym, dlaczego za granicą za tą samą pracę dostanę się kilka razy więcej, a często koszty życia i utrzymania są niewiele wyższe od polskich? Dlaczego Polak na robić za granicą żeby godnie zarobić??

"Dlaczego Polak na robić za granicą żeby godnie zarobić?" - jak to dlaczego? bo glupi ch*j w kraju daje sie okradac przez palantow politykow i patologii w sutannach.

Nie ma pieniędzy dla prawdziwie pracujących bo sekta toruńska ssie a utrzymanie katecheto 1 miliard 400 milionów, kapelani, cała służba cywilna na usługach kurii.

Czy już jesteśmy państwem klerykalnym?

Kościół pielęgnuje głupotę w kraju. Dlatego żyją jak pączki w maśle. Grabią naród i gwałcą dzieci, za ogólnym przyzwoleniem społeczeństwa. Ktoś tam jakiś film nakręcił, i tyle z oburzenia.

W Czechach nie rządzi PiS i kto pracuje ten zarabia. Żadnego 500+ i innych darów dla nierobow.

kolejni zaczynają skok na kase z podatków im daj bo ciagle mało i mało - jak się nie podoba to niech idą na swoją działalność i niech płacą podatki zusy vaty akcyzy i sto innych opłat a jak nie to siedzieć cicho nie narzekać

Popieram postulaty protestujących fizjoterapeutów... ciężka i odpowiedzialna praca... a skoro w procesie terapeutycznym w ramach rehabilitacji udział biorą i lekarze i pielęgniarki i fizjoterapeuci, Ci ostatni powinni być jak najbardziej traktowani jako personel medyczny, i jak pielęgniarki powinni otrzymywać "dodatek Zembalowy" w wysokości 1600 złotych ( 4 x 400 zł co roku od 2015 roku - co na 2019 rok daje 1600 zł ). P.S. Szanowna Redakcjo, kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Jeleniej Górze nosi nazwisko Jacek Hyży a nie Chyży.

W TVP jeden pan mówi, że mamy zarobki europejskie, to jak to jest ?. Może z cenami pomylił ?.

Tak tak, ale w Czechach nie prowadzą setek zabiegów na boczku. Znowu - jak nauczyciele - ci korepetycje bez podatku, a ci masaże bez podatku. Oczywiście to niesprawiedliwe uogólnienie, ale czy tak często nie jest?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.