Fundusz Odbudowy – kto „za”, kto „przeciw”?

fot. facebook poseł Marzeny Machałek

Wczoraj (4 maja) Sejm uchwalił być może najważniejszą ustawę w tej kadencji. Posłowie głosowali nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, niezbędnej do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Głosowanie było o tyle niezwykłe, że pokazało głębokie pęknięcie zarówno w rządzącej Zjednoczonej Prawicy, jak i na opozycji. Jak głosowali posłowie z legnicko-jeleniogórskiego okręgu wyborczego?

Na początek warto jednak wyjaśnić co oznaczają dwa często ostatnio używane w kontekście wczorajszego głosowania pojęcia - Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy. Pierwsze odnosi się właśnie do przyjętej w Sejmie ustawy ratyfikującej decyzję o zwiększeniu zasobów i oznacza, że Polska (jako 20 kraj unii) wyraziła zgodę na uruchomienie przez UE Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy, zwanego nowym pocovidowym Planem Marshalla. Aby ostatecznie do tego doszło zwiększenie zasobów UE ratyfikować musza wszystkie kraje. Zgoda na zwiększenie zasobów UE jest pewną formą poręczenia przez państwa członkowskie spłaty pożyczek, które UE zaciągnie na Fundusz Odbudowy.
Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę złoży się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek. Sposób wydatkowania tych pieniędzy określa Krajowy Plan Odbudowy, który w Sejmie był dyskutowany, ale posłowie opozycji (z wyjątkiem lewicy) nie mieli wpływu na jego kształt. KPO został przygotowywany przez rząd i już w poniedziałek trafił do Brukseli. Będzie podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy.
Ratyfikacji sprzeciwiła się Solidarna Polska, która przyjęcie ustawy uznała za zagrożenie dla suwerenności Polski, bo oznacza naszą odpowiedzialność za długi innego podmiotu międzynarodowego, a do tego przyjęty mechanizm praworządności umożliwia „blokowanie wypłat dla Polski przez Unię Europejską co będzie realnym narzędziem szantażowania Polski”.
Szukając brakujących głosów w Sejmie, PiS do rozmów o Planie Odbudowy zaprosił Lewicę i złożył jej szereg obietnic, które jednak są tylko deklaratywne i KPO nie gwarantuje, że zostaną zrealizowane. Lewica jednak zdecydowała się poprzeć (z wyjątkami) ratyfikację.
Koalicja Obywatelska i Koalicja Polska zapowiadały głosowanie przeciwko ratyfikacji, nie dlatego, że nie podobają im się ramy Funduszu Odbudowy, ale jako wyraz sprzeciwu wobec nietransparentności Planu Odbudowy. Oba ugrupowania obawiają się, że PiS środki z Funduszu Odbudowy będzie przekazywał politycznym sojusznikom: samorządom, w których rządzi prawica, dyrektorowi Rydzykowi z Radia Maryja, instytucjom prezentującym „słuszne” poglądy. Ostatecznie posłowie KO wstrzymali się do głosu, a KP byli za. Przeciw była Konfederacja, posłowie Kukiz`15 wybierali wszystkie opcje.
Przed samym głosowaniem w naszym regionie o poparcie ratyfikacji zabiegała posłanka Marzena Machałek z samorządowcami (m.in. starostowie jeleniogórski, zgorzelecki, kamiennogórski, burmistrz Kamiennej Góry, p.o. burmistrza Bogatyni). Podkreślali, że dla regionu jeleniogórskiego z Funduszu Odbudowy i budżetu unijnego trafić może 9 mld zł, a do Jeleniej Góry 1,6 mld zł. Własny apel do poseł Zofii Czernow wystosował senator Krzysztof Mróz. Ostatecznie nasi politycy głosowali zgodnie z barwami partyjnymi.

Wynik głosowania
290 – za, 33 –przeciw, 133 – wstrzymali się, 4 - nieobecni

Borys Piotr, KO – wstrzymał się
Czernow Zofia, KO (Jelenia Góra) – wstrzymała się
Kropiwnicki Robert, KO – wstrzymał się
Kubów Krzysztof, PiS - za
Machałek Marzena, PiS (Kamienna Góra) - za
Obaz Robert, Lewica (Jelenia Góra) - za
Pogoda Szymon, PiS (Bolesławiec) - za
Sekuła-Szmajdzińska Małgorzata, Lewica - za
Szymańska Ewa, Pis - za
Witek Elżbieta, PiS - za
Zubowski Wojciech, PiS - za
Żuk Stanisław, Kukiz15 (Zgorzelec) - za
 

Komentarze (23)

Wkrotce nastąpi największa kradzież w wykonaniu pisbolszewizmu i kleru rzymskiego katolickiego.

Wychodzi ze czernow szmajdzinska były przeciw .Chciały rozwalić UE od srodka

Nas.rałeś w gacie na dzień dobry. Jest mokro, jest dobrze...

No i dobrze,kto chce niech skorzysta z tych środków.Tam gdzie rządzi KO,a byli przeciw przyjęciu tych środków,nie są hipokrytami,nie przyjmą nie chcianych pieniędzy.To dobra wiadomość dla tych,którzy byli za, będą mieli więcej do podziału.Widać, niektóre samorządy zarządzane przez PO stoją dobrze finansowo,zresztą w razie czego można coś podnieść (np.śmieci,ścieki,wodę itd.),ale skoro wyborcy są zadowoleni wszystko jest ok.

Koalicja Obywatelska chce przyjęcia srodków unijnych, ale chce sprawiedliwego i przejrzystego ich podziału. Rozdawanie tylko dla swoich już znamy- samorzady pro pisowskie otrzymywały z RPIL 10 x więcej niż niezależne od PiS-u. A Lewica przez polityczną głupotę ma nadzieję na okruchy z pisowskiego stołu.

Trzeba przyznać mistrzostwo świata PiS-owi, w gierkach politycznych - opozycja dała się ograć, jak małe dziecko - szkoda tylko, że tego mistrzostwa nie ma za grosz w rządzeniu dla dobra Polski, jest tylko dla własnego, suto opłacanego dobra! Zawsze brałem udział w wyborach, ale widzę, że nie ma sensu popieranie jednej partii (naturalnie opozycyjnej), bo może okazać się sprzedajną, jak na przykład Lewica czy PSL (to, wyjątkowo sprzedajne!) ...zatem, będzie mi już zupełnie obojętne, kto rujnuje kraj i nie będę głosował. Pozostaje tylko wypowiedzieć się jak Felicjan Dulski...

"Nas.rałeś w gacie na dzień dobry. Jest mokro, jest dobrze..." Brawo; Lek. med. spec. proktolog.

"Nas.rałeś w gacie na dzień dobry. Jest mokro, jest dobrze..." Brawo; Lek. med. spec. proktolog.

Ha, ha, ha, ha, to sie POrobiło. PełOki w tej swojej nienawiści do PiSu tak się zagalopowali, że stali się antyunijni. Jaja jak berety.

Mały kulawy hitler Kaczyński najwyraźniej uznał, że tupolew to za mało, by przejść do historii. Kradnie 500 miliardów.

Dostaną 770 mld zł
--------------------
Na propagande LGBT i dla lewaków ma być: 1.5 miliarda
Na Kościół tylko 800 milionów.
Na inwestycje niemieckie w PL: 500 miliardów
To co zostanie na socjal.
Do oddania będzie około 2 bilionów.

Złodzieje i donosiciele z Mafi PO przeciw wielkim pieniądzom dla naszego regionu. Ale jaja. Przepadnijcie na wieki wy ZDRAJCY. Natomiast wielkie brawa dla LEWICY I PSL-- wczoraj byłem z was dumny. Brawo widać, że można. Odetnijcie się od tych ZŁODZIEJI z PO bo to jest ich koniec. Wczoraj strzelili sobie ZŁOTY STRZAŁ w ten zdradziecki łeb

Teras prędzej mi i mojej rodzinie ręka uschnie jak zagłosuję na tych ZDRAJCÓW i ZŁODZIEJI. Do roboty wy ZŁODZIEJE. Na śmietnik historii.

Zagłosuj na Konfe oni wprowadzą proste zasady:
1) Żadnych kredytów.
2) Żadnego socjalu.
3) Żadnych zbędnych podatków.
4) Kara śmierci dla złodziei i urzędasów.
5) Ile wypracujesz tyle będziesz miał.

*****
***

Pusty łeb tak trzeba to czytac

Każdy, kto przeżył PRL i komunę wie, czym się kończą rządy nieodpowiedzialnego chamstwa i ekonomicznych ignorantów. Niewątpliwie perukarze, pomocnicy piekarzy, niedoszli ogrodnicy i zmurszali hippisi wyprowadzą Polskę z kryzysu,. Prosto do Moskwy, bo Putinowi właśnie o to chodzi.

Masz rację, nie wolno dopuścić PO na powrót do władzy. Zniszczą i sprzedadzą kraj.

przeciez ten smarkacz tomczyk na wizji powiedzial ze pis i jego wyborcy to oszusci i zlodzieje co on w zyciu zrobil ze durny narod na niego glosuje przeciez to zwykly nierob

Odrażające narodowo socjalistyczne pisbolszewickie ryje

Ustalenia Onetu. Syn wiceministra dostał pracę na państwowym. I sfinansował zlecenie dla matki.

Dlaczego ten Ziobro tak boi się powiązania kasy z praworządnością? Przecież uczciwi nie mają się czego obawiać, sam tak mówił.

Pani Zofia skazuje Jelenią Górę na śmierć. Smutek.

Nowiny (nomen omen - Jeleniogórskie) powinny zwrócić uwagę, że to okręg jeleniogórsko-legnicki... Byłoby miło!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.