Katolicy na to wydarzenie przygotowują się w okresie całego Wielkiego Postu, który zaczyna się w Środę Popielcową. Najważniejszą sprawą jest spowiedź święta, w której wyznają swoje grzechy i proszą o pokutę, by pogodzić się z Bogiem. Czas prowadzący do Wielkiej Nocy powinien być czasem uspokojenia oraz oczyszczenia.

W Wielki Czwartek odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia wyciszone są wszystkie dzwonki i dzwony, a zastępuje się je kołatkami. W Wielki Czwartek w niektórych kościołach ma miejsce także obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę gestu obmycia nóg swoim uczniom przez Chrystusa. Po komunii świętej w trakcie uroczystości pierwszego dnia Triduum Paschalnego następuje symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy – wspomnienie uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje niezakończona – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych. Ci pozostają w świątyni i podczas adoracji wspominają ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.

Liturgia kontynuowana jest dzień później. W Wielki Piątek upamiętnia się śmierć Jezusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest nie msza, a wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Tego dnia obowiązuje także ścisły post.

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Ołtarz pozostaje obnażony. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty liturgii godzin, nie odprawia się Mszy Świętej. Podczas wigilii paschalnej święcone są woda i ogień oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament.

Z kolei Wielka Niedziela rozpoczyna się poranną mszą – rezurekcją. W tym dniu świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Diecezja Legnicka zachęca do uczestnictwa duchowego z całym Kościołem w przeżywaniu Misterium Paschalnego męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wiele parafii diecezji będzie przeprowadzało transmisje online z Liturgii Świętego Triduum Paschalnego – program transmisji można znaleźć na stronach poszczególnych wspólnot parafialnych. Telewizja regionalna TVT Zgorzelec będzie przeprowadzała transmisje z Katedry Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wszystkim głównym celebracjom będzie przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski.

WIELKI CZWARTEK: godz. 18.30 – Msza Wieczerzy Pańskiej

WIELKI PIĄTEK: godz. 18.30 – Liturgia Męki Pańskiej

WIELKA SOBOTA: godz. 21.00 – Wigilia Paschalna

 

Transmisje z poszczególnych dni Triduum Paschalnego znajdziemy na stronach internetowych: – kanał telewizyjny „Telewizja regionalna TVT” – strona telewizji regionalnej TVT Zgorzelec, – YouTube diecezji legnickiej. – facebook diecezji legnickiej, – facebook katedry legnickiej, – facebook Legnickiego Gościa Niedzielnego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.