Gminy wchodzą do programu „Czyste powietrze”

fot. WFOŚiGW

Cztery gminy z naszego regionu formalnie włączyły się w obsługę programu „Czyste powietrze”. To samorządy Nowogrodźca, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby i Zgorzelca. Obsługujący program Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce, by uczyniło tak jak najwięcej gmin, bo to oznacza lepszą obsługę beneficjentów.

Dotąd porozumienia z WFOŚIGW podpisało 16 gmin. To Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Dobroszyce, Szklarska Poręba, Chojnów, Podgórzyn, Głuszyca, Bierutów, Zgorzelec, Gaworzyce, Nowogrodziec, Udanin, Grębocice i Zawonia. Fundusz chce, by wszystkie dolnośląskie samorządy włączyły się w obsługę ważnego dla mieszkańców programu, bo przez to znacznie ułatwią starającym się o dofinansowanie mieszkańcom wypełnienie niezbędnych formalności. Samorządy będą m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków, będą przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji. Od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony działają cztery punkty obsługi klienta programu "Czyste Powietrze", prowadzone przez WFOŚiGW: we Wrocłąwiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu.
Podczas spotkania z samorządowcami, w którym uczestniczył także Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu przekazano informacje o bieżących efektach wdrażania programu na Dolnym Śląsku. Na portalu beneficjenta jest zalogowanych ponad 11 tysięcy osób, które zamierzają złożyć wnioski, już je złożyły, albo otrzymały dofinansowanie z programu. Formalnych wniosków dotąd wpłynęło 3,2 tys. wniosków; rozpatrzono 1,9 tys. z nich, a przyznane już dofinansowanie to kwota blisko 24 miliony złotych. Fundusz podpisał 721 umów. WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił do tej pory beneficjentom drugą co do wielkości w kraju kwotę pożyczek, ponad pół miliona złotych. Łącznie z dotacjami Fundusz wypłacił blisko 4 miliony złotych.
"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie.
 

Komentarze (2)

Zarabiając 1600 pln miesięcznie na członka rodziny można liczyć na dofinansowanie 20%.
Osoby zarabiając do 600pln dostana 80%
Pytanie jeśli ktoś ma 600 to skąd go będzie stać na wymianę pieca czy instalacje fotowoltaiki o zakupie ekogroszku czy peletu nie wspomnę

Luzniak w kampanii wyborczej obiecał dopłaty również tym lepiej zarabiającym.Tyle ze już widać ze jego słowem można sobie ... wycierać.Podwyzki MZK,wody śmieci od nowego roku podatku od nieruchomości.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.