Grupa przestępcza pod kluczem

Creative Commons 0

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze do aresztu trafił Łukasz J. podejrzany o kierowanie grupą przestępczą, sprowadzającą z Niemiec samochody i wprowadzającą je na rynek bez opłacenia podatku VAT i zaniżoną akcyzą. Nieodprowadzone należności, to prawie 1 mln zł. Zarzuty usłyszało także trzech innych członków grupy.

Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej prokuratury od dłuższego czasu nadzorował prowadzone przez jeleniogórską policję śledztwo w tej sprawie.
Według ustaleń śledztwa Łukasz J. zlecał pozostałym członkom grupy kupowanie Niemczech luksusowych samochodów osobowych. W czasie zakupu deklarowali oni, że podatek VAT zostanie opłacony w Polsce. Już po sprowadzeniu aut do kraju nie ujawniali fiskusowi zobowiązania z uwagi na rzekomy zakup wewnątrzwspólnotowy z zerową stawką VAT. Dalej podejrzani – teraz działając jako właściciele kilku firm – tworzyli fikcyjną dokumentację pozorującą nabycie pojazdów przez osoby i firmy, które w rzeczywistości ich nie kupywały, a następnie ich sprzedaż kolejnym nabywcom. Ostatecznie auta rzeczywiście sprzedawano klientom nieświadomym wcześniejszych machinacji.
- Zgromadzony materiał dowodowy był podstawą do przedstawienia Łukaszowi J. zarzutów popełnienia łącznie trzydziestu trzech przestępstw i przestępstw skarbowych, których dopuścił się kierując grupą przestępczą. W latach 2015 i 2016 sprowadzono w ten sposób kilkadziesiąt pojazdów wysokiej klasy. Uszczuplenie podatku VAT wyniosło nie mniej niż 731,88 tys. zł. Ponadto, członkowie grupy składali w Urzędzie Celnym deklaracje w zakresie podatku akcyzowego, rażąco zaniżając deklarowana wartość tych pojazdów i uiszczając z tego tytułu zaniżony podatek akcyzowy. To spowodowało uszczuplenie podatku akcyzowego w łącznej kwocie nie mniejszej niż 208,25, tys. zł. Sprawcy odpowiedzą też za poświadczenie nieprawdy poprzez składanie w urzędach fałszywych dokumentów sprzedaży samochodów w celu zarejestrowania pojazdów – informuje Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy prokuratury.
42-letni Łukasz J. był w związku ze sprawą poszukiwany. Zatrzymano go 21 września. Po usłyszeniu zarzutów nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i zgodził się na areszt. tymczasowy.
Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat oraz wysoka grzywna. Był już wcześniej karany za inne przestępstwa.
Podejrzani Łukasz J. i trzy inne osoby, to mieszkańcy Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.
 

Komentarze (14)

"które w rzeczywistości ich nie kupywały"
"rażąco zaniżając deklarowana wartość"

A to zdjęcie ze zlotu porsche o czym ma świadczyć ?jpdl co za redakcja.

Jakby artykuł był o pożarze bloku na osiedlu ale nie było zdjęcia z tej akcji, można dać zdjęcie pożaru innego bloku na innym osiedlu. Jest to tzw. "zdjęcie ilustracyjne"
Jeśli mowa jest o handlu luksusowymi autami ale nie ma zdjęcia dokładnie tych aut o których mowa, można dać jakiekolwiek inne zdjęcie przedstawiające luksusowe auta.

[quote=anonim666]Jakby artykuł był o pożarze bloku na osiedlu ale nie było zdjęcia z tej akcji, można dać zdjęcie pożaru innego bloku na innym osiedlu. Jest to tzw. "zdjęcie ilustracyjne"
Jeśli mowa jest o handlu luksusowymi autami ale nie ma zdjęcia dokładnie tych aut o których mowa, można dać jakiekolwiek inne zdjęcie przedstawiające luksusowe auta.[/quote]

Nie można ,bo gdyby na zdjęciu było moje aut to raczej nie życzyłbym sobie łączyć kriminalnej sprawy z moją osobą.A jak wiadomo każdy pojazd ma swojego właściciela.
Pani redaktor.

piszesz o przypadku gdy zostałoby naruszone czyjeś dobre imie albo prawa autorskie ale to jest inna kwestia nie mająca nic wspólnego z praktyką stosowania zdjęć ilustracyjnych.

Po 1 zdjęcie nie jest "wasze"
Po 2 prawo jest łamane jeśli udowodnię manipulację związaną z artykułem i zdjęciem .

jeśli tobie nie wytoczą sprawy bo takie sugestie (o kradzież, naruszanie praw autorskich i manipulacje) godzą w dobre imie gazety.

Do obozów pracy wysyłać przekrętów niech
odpracują co ukradli złodzieje

cudowna informacja ! nareszcie oszusci trafia tam gdzie powinni do wiezienia, a tacy przebiegli byli , tacy amerykańscy a tu koniec ! cudownie ! brawo PiS !

W końcu ich wyłapali. Takich grup było chyba więcej w regionie jeleniogórskim. Do kogo należał komis w Maciejowej?

**** cie to interesuje

Największa mafia to PIS

El chapo juź na wolności lata

Mieli okazję wydymać to zlodziejskie państwo to ja im gratuluję! Szkoda że się jakiś cwel rozj***ł.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.