Huta szkła powstaje przy Muzeum Karkonoskim

Huta szkła powstaje przy Muzeum Karkonoskim

W Jeleniej Górze w okolicach ulic Matejki i Chełmońskiego będzie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w mieście. Niedawno pod Wzgórzem Kościuszki została otwarta podziemna trasa Time Gates – Wrota Czasu. Po sąsiedzku, w Muzeum Karkonoskim budują hutę szkła. 

Będzie to miejsce przeznaczone nie tylko dla artystów, ale także dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy ze szkłem – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

W hucie można będzie obserwować pracę artystów ceramików a także samemu tworzyć artystyczne instalacje. Stanie prawdziwy piec hutniczy oraz odprężąrki. Można będzie śledzić powstawanie dzieła od projektu po gotowy eksponat.

W budynku będą także organizowane wystawy dotyczące historii szkła artystycznego i artystów tworzących w Kotlinie Jeleniogórskiej. Będą także prowadzone wykłady przez najwybitniejszych twórców i krytyków.

Turyści oraz mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Będą one znakomitym uzupełnieniem ekspozycji szkła artystycznego w Muzuem Karkonoskim, która należy do jednych z najlepszych w Polsce.

O miejscu, w którym można będzie poznać historię szkła w Karkonoszach i samemu spróbować stworzyć szklane dzieło, Gabriela Zawiła myślała od dawna. Realizację planów umożliwiła dotacja z Unii Europejskiej. W ramach polsko-czeskiego projektu muzeum otrzymało wsparcie na ten cel w wysokości 2,3 mln złotych.

Otwarcie huty planowane jest na lipiec przyszłego roku.

muzeuem (2).jpg
muzeuem (4).jpg
muzeuem (6).jpg
muzeuem (8).jpg

Komentarze (10)

Kiedy nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora muzeum?
Tyle urządzen pamiątek po minionych czasach przepada, ginie bezpowrotnie.

@AD966 - czy byłbyś łaskaw wymienić choć kilka tych "pamiątek" które przepadły, czy tylko tak po prostu po hejtersku palnąłeś? Niektórzy bez g****ch i bezpodstawnych wpisów nie mogą żyć!

Fajny pomysł, tylko atrakcje powinny być tworzone w różnych miejscach miasta tak jak jest to w innym miejscowościach. Wtedy żyje całe miasto.

W tej jeleniej macie denne atrakcje. I tak zabierzemy wam całe pieniądze.Tylko Wrocław.

A szare komórki jakieś ci jeszcze zostały?

Nie mogli czegoś innego wymyślić. Huty są w Szklarskiej Porębie i w Piechowicach. I można je zwiedzać. Czyli w JG stworzono konkurencję.

To proste jak się zbiera artefakty to trzeba przy tym pracować a jak się buduje to inni rączki brudzą a przy okacji,,,,.

ty debilu

Jeszcze jedno źródło CO2 i to w centrum starego miasta? Czy ten pomysł poprawi frekwencję, mam wątpliwości.

2,3 mln złotych ,a pracownicy jadą na najniższej krajowej.Bieda z nędzą,na wszystko brakuje pieniędzy
,ale trzeba sobie postawić pomnik za życia.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.