II tura wyborów – oficjalne rozstrzygnięcia (aktualizacja)

Fot. S.Sadowski

W dziesięciu gminach regionu (poza Jelenią Górą) potrzebna była II tura do wyboru wójtów i burmistrzów.  Znane są już wszytskie wyniki.

Bogatynia

Andrzej Grzmielewicz po trzech kadencjach zakończy szefowanie gminą. W II turze przegrał z Wojciechem Błasiakiem, który zdobył 52,98 proc. głosów. Rywalizacja była najbardziej zacięta spośród wszystkich dogrywek w regionie. Już  w nocy, po oficjalnym zliczeniu głosów z szesnastu komisji, w lepszej sytuacji był pretendent, który wygrał w jedenastu, zremisował w jednej, a przegrał w czterech obwodach. Wyniki z pozostałych ośmiu mogły dać jednak jeszcze zwycięstwo aktualnemu burmistrzowi. Ostatecznie tak się nie stało. Zdecydowało 657 głosów na prawie 10 800 oddanych.   W gminie nieprawdopodobna, jak na II turę frekwencja – ponad 58 proc. W 11 (na 24) obwodach przekroczyła 60 proc., a w Kopaczowie wyniosła 64,5 proc.

Kamienna Góra 

Podobnie jak w Bogatyni czwarta kadencja nie dla burmistrza Krzysztofa Świątka. Przegrał z Januszem Chodasewiczem 56,60 proc. głosów i wygrał o 932 głosy. Przyszły burmistrz wygrał w każdym z 10 obwodów.

Kowary

W Kowarach także brakuje wyników z jednej komisji. Z rywali w II turze bliska zwycięstwa Elżbieta Zakrzewska. Wygrywa z Pawłem Pituchem 1834 głosy do 1530. Wygrała w dwóch obwodach z największą liczbą uprawnionych, a w dwóch, w których przegrała, stało się to niewielkim stosunkiem głosów, więc prawdopodobniej wyjdzie z rywalizacji zwycięsko.

Także w tym ostatnim obwodzie dość wysoko wygrała E. Zakrzewska i to przypieczętowało jej zwycięstwo wynikiem 55,17 proc. głosów.

Leśna

Zwycięzcą II tury wyborów został Szymon Surmacz, zdobywając 56,08 proc. głosów. Jego rywal Karol Kusiab przegrał 449 głosami. Nowy burmistrz wygrał w większości obwodów, jego konkurent tylko w Szyszkowej (minimalnie) i w Grabiszycach (pewnie).

Gmina Lubań

Aktualny wójt Zbigniew Hercuń będzie rządził gminą kolejnych pięć lat.  Z Anetą Usyk wygrał w II turze, zdobywając 56,40 proc. głosów. Poparło go 1370 wyborców  przy 1059 głosach dla A. Usyk. Nie jest zapewne zaskakujące, że kandydaci rekordowe poparcie zdobyli w miejscowościach z których pochodzą – Z. Hercuń w Henrykowie miał poparcie ponad 88 proc. głosujących; A. Usyk w Radostowie – ponad 71 proc. Obecny wójt wygrał w pięciu (na osiem) obwodach wyborczych.

Lubawka

II tura, w której zmierzyli się rywale sprzed czterech lat – obecna szefowa gminy  Ewa Kocemba i Tadeusz Kulon, który burmistrzem był przed nią - znowu zwycięski dla E. Kocemby. Uzyskała 59,94 proc głosów, czyli o 924 więcej od rywala. Pani burmistrz wygrała w mieście, Chełmsku i Starej Białce,; T. Kulon tylko w Miszkowicach i Opawie.  

Lwówek Śląski

Obecna burmistrz gminy Mariola Szczęsna będzie pełnić tę funkcję przez kolejnych pięć lat. W II turze wygrała z Ireneuszem Maciejczykiem dość wyraźnie, zdobywając 60,23 proc.  głosów. Pani burmistrz przegrała tylko w jednym obwodzie głosowania, w Chmielnie (46,40:53,60), a najwyższe poparcie uzyskała w Kotliskach – ponad 72 proc.

Piechowice

Jacek Kubielski wygrał z Dorotą Piróg w II turze wyborów burmistrza. Zwycięzca uzyskał 63,84 proc. głosów, co oznacza poparcie 1395 wyborców przy 790 głosach dla D. Piróg. Przyszły burmistrz Piechowic wygrał wyraźnie we wszystkich czterech obwodach.

Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie Mirosław Graf, w drugiej turze zmierzył się Ryszardem Rzepczyńskim i wygrał zaskakująco wysoko, bo zdobywając aż 64,20 proc. głosów, co oznacza poparcie 1528 do 852 wyborców.  .

Węgliniec

Urzędujący burmistrz Stanisław Mikołajczyk nie obronił stanowiska. Przegrał w z Mariuszem Wieczorkiem. Choć brakuje jeszcze wyników z jednej komisji wyborczej już wiadomo, że takie będzie rozstrzygnięcie. Obecny burmistrz zdobył w siedmiu komisjach 1029 głosów, przy 1689 głosach konkurenta. Nawet gdyby wszyscy uprawnieni wyborcy w Jagodzinie zagłosowali na obecnego szefa gminy, nie zmieni to rozstrzygnięcia. S. Mikołajczyk z kretesem przegrał w stolicy gminy uzyskując 21,45 i 16,56 proc. głosów; przy takim wyniku zwycięstwo w większości sołectw było bez znaczenia. 

W Jagodzinie obecny wójt wygrał bardzo wyraźnie  (86,62 proc. głosów – 233 do 36), ale nie zmieniło to ostatecznych wyników. Wygrał Mariusz Wieczorek – 57,75 proc. głosów.

DSC_4430 (1280x848).jpg
DSC_4424 (1280x848).jpg
DSC_4416 (1280x848).jpg
DSC_4412 (1280x848).jpg
DSC_4397 (1280x848).jpg

Komentarze (13)

Na stronie pkw.gov.pl sa juz oficjalne wyniki. Łuzniak prezydentem z ponad 18000 glosow do niespelna 8000 dla Mroza. Gratuluje Panie Prezydencie!

Z gratulacjami warto poczekac do końca kadencji.

Czy ktos mi moze wyjasnic ostatnie zdanie artykułu? Ktos zdobył 80proc glosow a wygral ktos kto zdobyl 57proc? O co chodzi?

Wygrał w jednym z okręgów, ale przegrał w gminie. Zorientuj się nieco bardziej. Czytanie ze zrozumieniem nie boli.

ULŻYŁO MI .... MIESZKAM W NORMALNYM MIEŚCIE .. SZKODA ŻE W PODGÓRZYNIE WYGRAŁY PIS'dzielce

raczej w nawsi

masakra jak mozna wybrac kogos kto juz byl przy korycie dwie kadencje jako vice i nic nie zrobil...

Masakra, jak można zaczynać zdanie od małej litery? Podstawowa zasada, ale jak widać, zwolennicy "dojnej zmiany" mają wszystko gdzieś...

... haha lepsza dojna zmiana niz gowno zmiana

Szklarska Poręba-1530 głosów z 5111 wyborców nie stanowi 64 procent.Pan Graf wygrał z 64 procentowym poparciem z 46 % wyborców.Prawda jest taka,że obcy dla mieszkańców człowiek uzyskał aż 870 głosów poparcia.

Zdjęcie 21 - kwintesencja. Bardzo pro-energetycznie, "perswazja wobec związków zawodowych" polewa w asyście naczelnika geotermalnego basenu grzanego prądem. Przychodzi na myśl skojarzenie - Pan Prezydent armatorem tratwy ratunkowej.

W kowarach będą płakać

"Kamienna Góra

Podobnie jak w Bogatyni czwarta kadencja nie dla burmistrza Krzysztofa Świątka. Przegrał z Januszem Chodasewiczem 56,60 proc. głosów i wygrał o 932 głosy."

Język polski być piękna mowa...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.