To ilu mieszkańców ma Jelenia Góra?

To ilu mieszkańców ma Jelenia Góra?

Ostatnio sporo się mówi o trendach demograficznych i szansach rozwojowych średnich miast. W tym kontekście miasta naszego regionu okazują się być spisane na powolną marginalizację, czy jak to określono w raporcie Polskiej Akademii Nauk, zapaść społeczno-gospodarczą. Wśród wielu danych przewijających się przy tej okazji, jednym z istotniejszych wskaźników jest ilość płacących za śmieci w mieście. Ile jest jeleniogórzan według kryterium „śmieciowego”?

- W lipcu tego roku opłatę śmieciową w Jeleniej Górze było zobowiązanych zapłacić 63490 osób. Rozbieżność między ilością osób zameldowanych a rzeczywiście mieszkających jest oczywista – mówi Dorota Żurawska, kierownik referatu gospodarki odpadami UM Jelenia Góra. Przypomnijmy, że według GUS w 2015 r. w Jeleniej Górze zameldowanych było 81010 osób. Rozbieżność jest rzeczywiście spora. Oznacza to, że na co dzień mieszka nas znacznie mniej niż można by przypuszczać. Kilkanaście tysięcy jeleniogórzan żyje gdzie indziej – uczą się, pracują. Oczywiście, sytuację znacznie łagodzi trwający od wielu lat trend, w którym zamożniejsi mieszkańcy formalnie wyprowadzają się do okolicznych miejscowości, a w istocie pracują, posyłają dzieci do szkół w Jeleniej Górze. Podobnie życie gospodarcze miasta stymulują setki mieszkańców z subregionu.

Trend spadku ilości mieszkańców w Jeleniej Górze jest oczywisty i trwa od dwóch dekad. Przypomnijmy, że miasto osiągnęło swój demograficzny rekord w 1998 r., kiedy to żyło tutaj 93,9 tys. osób. To był ostatni rok, kiedy Jelenia Góra była miastem wojewódzkim. Potem, po reformie administracyjnej z miasta zniknęło wiele instytucji, zmniejszył się prestiż, wiele osób szukających szans na karierę szukało szczęścia w większych ośrodkach.

Komentarze (25)

Idiotyczny tekst. Red. Sadowski popisał się ignorancją, którą trudno wybaczyć. Nawet nie potrafił sięgnąć do najnowszych danych GUS; pisał o wyjazdach z JG, a nie zauważył przyjazdów: studentów, Ukraińców. Podał dane "śmieciowe", po czym zauważył, że to g****e kryterium. Jednym słowem: to tekst śmieciowy.

Redaktor napisał prawdę, powiem więcej liczba 63 tys może być zawyżona, na ulicy na której mieszka, a jest to jedna z większych ulic nie ma chyba domu z którego ktoś nie wyjechał z Jeleniej Góry na stałe ale alej jest zameldowany oraz bardzo często starsi rodzice wykazują go w deklaracjach za śmieci bo przyjeżdża na weekend, święta itd Studentów przyjeżdżających na stałe do JG aby studiować można chyba policzyć na palcach jednej ręki :)) Szacuje że w JG jest około 55 tys zamieszkujących ludzi. Te osoby, które wyprowadzają się za miasto dalej często są zameldowane w JG aby posyłać dzieci do przedszkoli, szkół itd (przynajmniej jeden rodzic) wiec skala zjawiska jest dużo większa a Jelenia jest już przy tych rządach stracona Zresztą pewnym symbolem jest to że n dwie dzieci wiceprezydenta wyjechało z miasta i mieszka i pracuje na stałe nie tam gdzie tato rządzi :)) Córka prezydenta też chyba nie w Jeleniej mieszka i pracuje :)) to co wymagacie od ludzi aby tu żyli jak rodziny rządzących wyjeżdżają

Dokładnie tak jest. Ja słyszałem opinię o 48 tysiącach mieszkańców mieszkających na stałe w Jeleniej Górze natomiast zameldowanych jest dużo więcej. Nie wiem na ile to jest prawdziwe, ale z tylko mojej najbliższej rodziny dwie osoby są poza granicami kraju, a od mojej żony kolejne cztery. Właściwie to zostaliśmy tu sami bez rodzeństwa i ich dzieci. Sporo ludzi mieszka też na obrzeżach Jeleniej Góry. Jeżów Sudecki, Dziwiszów czy Mysłakowice to prawie Jelenia, ale jednak nie.

Nikt tego nie policzył, bo nie wymyślono jeszcze skutecznej metody na policzenie FAKTYCZNEJ liczby mieszkańcow, ale wszyscy słyszeli i podają jakieś konkretne liczby. Dobry żart.

A ile cwaniaków nie płaci za śmieci??? prawnicy ,lekarze ,czarni w sukienkach ,rodziny tych oszustów,patologia to będzie ze 20 tyśi

http

Nie zmienia to faktu, że ŻADEN(!) prezydent, radny, przewodniczący rady nie miał (i nie ma) pomysłu na to miasto. Spytajcie młodych (w wieku do 3 liceum) - około 70-75% mówi otwarcie - ja chcę stąd wyjechać. Spytał ktoś dlaczego? Zapytał ktoś co jest nie tak? Zrobił porządną ankietę, rozpytał ludzi/mieszkańców? JG jest miastem umierającym. A my dokładamy do tego swoją cegiełkę wybierając grabarzy w wyborach...

Anonimdd kłamie, twierdząc że żaden samorządowiec "...nie ma pomysłu na to miasto".
Po 1989 r nowi gospodarze kraju - w ramach tzw dekomunizacji - podjęli ogrom decyzji społecznych i gospodarczych.
W 7 lat po obaleniu "komuny" Akcja Wyborcza Solidarność wyszła z inicjatywą likwidacji 49 województw. Od tego momentu datuje się -postępująca do dziś - degradacja nie tylko Jeleniej Góry. Tworząc po PRL-owską rzeczywistość dokonano niefortunnych przekształceń "komunistycznych" firm, wskutek czego firmy te padły i nigdy ponownie nie zaistniały w nowej strukturze państwa i organizacji społeczeństwa.
Tworzenie ankiet i "rozpytywanie ludzi/mieszkańców" jest fajnym sposobem na polityczną aktywność społeczeństwa -
szczególnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w 2018 roku. Twierdzenie, że "dokładamy tego swoją cegiełkę" wybierając grabarzy w wyborach" jest chybione bez zdefiniowania i wskazania kto imiennie, lub które ugrupowanie partyjno-polityczne może być być grabarzem w przypadku wygrania wyborów.

ht tp://stat.gov.pl/vademecum/vademecum_dolnoslaskie/portrety_miast/miasto_Jelenia_Gora. pdf

(usunąć spację przed pdf i w http)

W rozmowach z młodymi słyszymy stwierdzenie "Jelenia Góra to umieralnia" to miasta bez perspektyw i bez pomysłu władz na przyszłość tego miasta.

Za tą patologię i jej stworzenie w Jeleniej Górze są odpowiedzialni ludzie z partii PO. Po drugie by żyło nam się lepiej i cokolwiek zaczęło się dziać w tej jeleniej Górze należało by zmienić przepisy tam rządzących które to są na szkodę wszystkich obywateli a jedynie służą tylko im. Nie może być tak że taki cwaniaczek który idzie na prezydenturę i który jeszcze nic nie zrobił dla obywateli to po pierwsze co robi to wyrzuca ze stołków paru ludzi tylko po to by w te miejsca obstawić całą swoją rodzinkę pomimo że się nie zna na urzędowaniu, przez co mamy taki cyrk w kraju i złodziejstwo przez takich ludzi i przede wszystkim stagnację w rozwoju miasta. Co tu dużo pisać przez takich ludzi jak z partii PO czy PIS jesteśmy po prostu okradani i będziemy dalej dopóty się nie zmienią przepisy by taki urzędnik miał bata nad sobą inaczej będą oni kraść.

temat z deklaracjami śmieciowymi to odgrzewany kotlet, problem z "różnicami" liczby mieszkańców w miastach jest znany od 4 lat. Przykład z samej góry - Warszawa: zameldowanych - ok. 1,8 mln, faktycznie mieszkających - ok. 2,2 mln, a wg deklaracji śmieciowych to miasto liczy 1,5 mln... Po prostu część Polaków to mali przekrętacze, tak już niestety mamy.

To w Jeleniej Górze są jacyś mieszkańcy??

debil

Nie płaci oraz nie ma nawet kubłów ,wadzy wszystko wolno.

W Jeleniej mieszka 79.753

A ja twierdzę że 82.345,50

Do Goś co ty jest mniej niż 80 tyś. te miasto wymiera jak by w galerii tyle nie było wystarczyła by tylko jedna a nie najebią tego gówna to by Jelenia kwitła a tak idzie w dół wina Zawiły trzeba zagłosować na kogoś dobrego który zamknie jedną galerię zrobi porządek Nie mągą wygrać w wyborach ani Zawiła ani Obrębalski bo to dno musi być taki który jeszcze nie był prezydentem miasta i zobaczymy czy będzie lepiej.

ii rozumku to Ty nie masz. PREZYDENT ZAMKNIE GALERIĘ? Puknij się..... I co jeszcze zrobi?

.. za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to byli niemcy,ruscy i Polacy.Pamieztam,jak sp.Reginie ukradli rusaki kaczki,a powiedzieli - "jastrzab upolowal",to byly czasy,a teraz ? ,szkoda pisac.Mlodzi u anglikow,a my starzy na swoim

Do Marzanny.Marzanna ty lepiej się utop ii piszę dobrze o tych galeriach itd.

50.000?

kazdy wpis w tych komentarzach to wpis debila z 1/2 mozgu i cwierc inteligent. Wychodzi, ze polaczyc to razem to zostaje jakies 15,000

PO-PSL-SLD.Oni tak maja czego nie dotkna to spie--ola

.. dzisiaj moj Wnuk mi powiedzial: - " Dziadziusiu,ja nie chce byc anglikiem,ani niemcem ! Ja chce byc Polakiem,bo tutaj jest duzo Kosciolow,a ja chce zostac Ksiedzem"... poplakalem sie

Fajny sposób na ... życie.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.