Impuls dotarł do Szklarskiej Poręby

Fot. ROB

Po ponad rocznej przerwie pociągi wróciły na trasę z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby! Dzisiaj odbył się inauguracyjny przejazd.

Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. W samej Jeleniej Górze na pociąg czekało prawie pół tysiąca ludzi. Sporo osób dosiadło się w Cieplicach, Sobieszowie i Piechowicach.

 

– Dawno nie było takich tłumów na dworcu w Szklarskiej Porębie – przyznał burmistrz miasta pod Szrenicą Grzegorz Sokoliński. Wicemarszałek Jerzy Łużniak dodał, że Impulsy będą jeździły regularnie co weekend na tej trasie, a od przyszłego roku – na całej trasie od Wrocławia do Szklarskiej Poręby.

 

Pociągiem przejechało wielu oficjeli, m.in. wiceminister transportu Andrzej Masel, europoseł Piotr Borys, posłowie Zofia Czernow i Grzegorz Schetyna.

Mimo ścisku, ludzie nie żałowali przejażdżki. – Dzieci chciały przejechać się pociągiem – przyznaje Małgorzata Szelągowska, mama Konstantego i Nikodema. – Było trochę ciasno. Jeden pan był bardzo uprzejmy i ustąpił miejsca chłopcom. Atmosfera była bardzo fajna. Niestety, była mgła i nie mogliśmy podziwiać widoków.

 

– Na pewno takie przejazdy są potrzebne, bo to ludzi wyciąga z domu, jest pretekstem do wyjścia w góry – przyznaje pani Iwona Trusewicz. Chciałaby, aby w górach było jak najwięcej ludzi, bo sama jest przewodnikiem sudeckim. – Może to zmobilizuje ludzi do wyjścia z domu.

 

Do Szklarskiej Poręby docierać będzie od strony Jeleniej Góry 5 pociągów Przewozów Regionalnych (w tym bezpośrednie pociągi REGIO z Wrocławia, Poznania i Zielonej Góry). Po zakończeniu modernizacji linii do Wrocławia pociągi kursować będą szybciej, czas przejazdu z Wrocławia do Szklarskiej Poręby będzie wynosił ok. 3 godziny i 20 minut.

 

Na trasie Wrocław-Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna od 16 listopada 2013 r. w weekendy będą kursowały nowoczesne Impulsy Kolei Dolnośląskich. Pasażerowie w czasie podróży mogą korzystać z internetu, podładować komórkę czy przewinąć niemowlę na specjalnie przygotowanym przewijaku. Komfort podroży poprawiają także szyby pochłaniające promienie słoneczne, klimatyzacja i wygodne fotele, zaś niskopodłogowe wejście ułatwi poruszanie się osobom na wózkach i młodym rodzicom. Impulsy posiadają 202 miejsca siedzące i 256 stojących, a dodatkowo można w nich przewozić rowery oraz narty.

 

PKP zaprasza do skorzystania z wybranych ofert taryfowych, obowiązujących przy przejazdach do Szklarskiej Poręby:

• BILET TURYSTYCZNY na pociągi REGIO

Za 45 zł od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do 06:00 można podróżować bez ograniczeń na terenie kraju wszystkimi pociągami REGIO oraz osobowymi Kolei Dolnośląskich. Bilet upoważnia również do przejazdu do pierwszej stacji za granicą kraju – w przypadku linii ze Szklarskiej Poręby jest to stacja Harrachov. Dla porównania, bilet normalny w jedną stronę w relacji Wrocław Główny – Szklarska Poręba Górna kosztuje 25,50 zł.

• TY i RAZ, DWA, TRZY

Oferta skierowana do pasażerów, podróżujących w grupach przynajmniej dwuosobowych. Koszt biletu pierwszej osoby naliczany jest zgodnie z podstawową taryfą (bilet normalny lub z przysługującą ulgą ustawową), natomiast koszt biletu kolejnych osób, maksymalnie trzech w ramach jednej grupy, koszt biletu naliczany jest zgodnie z taryfą razem, której cennik jest o ok. 30% niższy od taryfy normalnej.

• BILET EURO – NYSA

Na terenie Polski bilet obowiązuje na następujących odcinkach linii kolejowych: Bolesławiec – Węgliniec – Zgorzelec – Lubań Śląski – Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Harrachov, a ponadto na wielu liniach kolejowych i autobusowych obszaru związkowego ZVON na terenie Polski, Czech i Niemiec. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją kolejową autobusową przez cały dzień. Koszt biletu dla jednej osoby to 25 zł, a dla grupy maksymalnie 5-osobowej 75 zł.

 

IMPULS from GOK on Vimeo.

impuls2.jpg
impuls3.jpg
impuls4.jpg
impuls5.jpg
impuls6.jpg
impuls7.jpg
impuls8.jpg
impuls9.jpg
impuls10.jpg
impuls11.jpg
IMG_0002.JPG
IMG_0006.JPG
IMG_0011.JPG
IMG_0027.JPG
IMG_0031.JPG
IMG_0035.JPG
IMG_7005.JPG
IMG_7024.JPG
IMG_7035.JPG
IMG_9717.JPG
IMG_9719.JPG
IMG_9723.JPG
IMG_9742.JPG
IMG_9744.JPG
IMG_9760.JPG
IMG_9763.JPG
IMG_9767.JPG
IMG_9774.JPG
IMG_9781.JPG
IMG_9804.JPG
IMG_9806.JPG
IMG_9809.JPG
IMG_9812.JPG
IMG_9828.JPG
IMG_9832.JPG
IMG_9839.JPG
IMG_9865.JPG
IMG_9988.JPG
IMG_9992.JPG

Komentarze (40)

Faktycznie szybkość pociągu powalająca.W blisko 3 i pół godziny z Wrocławia do Szklarskiej,158 km.Ja z Zabobrza do Wałbrzycha do centrum (56 km) rowerkiem "góralem" jadę ciut ponad 2 godzinki spokojnej jazdy.Do Lwówka 36 km w 1h 15 min,tyle samo co szynobus do Lwówka.

Pol tysiaca w Jeleniej czekalo a ile sie zmiescilo zeby do szklarskiej pojechac ?

Dzisiaj było za darmo, to było pół tysiąca. Jutro już trzeba będzie płacić za bilet to nie pojedzie nikt. Ciekawe ilu w poniedziałek będzie w tych pociągach pasażerów. Stawiałbym na trzech albo coś koło tego (maszynista i dwóch konduktorów).

A co, pod sufitem coś nie tak?

U ciebie? To widać.

Czy firmy remontujące trasę kolejową posprzątały już po sobie smieci wyrzucane na sąsiadujące z pracami posesje ? Czy wyremontowali już uszkodzone ciężkim sprzętem drogi ? Z tego co widzę to nie i nikt się tym nie interesuje .

To, że pociągi wróciły do Szklarskiej Poręby, to zasługa byłego wiceburmistrza Brożka ze Szklarskiej Poręby. Facet ma głowę na karku i jaja. Jeździł do Wrocławia i Warszawy i załatwił wszystko. A burmistrz Sokoliński w tej sprawie był bezradny.

Do budy trollu! Jeszcze nikt cię nie sprzątnął?

Jest weekend w weekendy są tylko 3 kursy dziennie w tygodniu tak samo trochę mało ale ujdzie w tłoku. Tylko, tylko że ja chciałem jechać do Jakuszyc i niestety nie pojadę no chyba że ktoś chce przesiedzieć 1 godzinę na przesiadkę. Tak się zapytam jak się nazywa (imię i nazwisko) ta osoba która ustalała rozkład jazdy i połączenie do Czech?. Chcę tej osobie pogratulować sukcesu i w pomysłowości tego rozkładu który SŁUŻY NIKOMU!!!! Pieniądze wyrzucone w błoto. Czy tak ma wyglądać przesiadka. myślałem że z korzystam z kolei zimową porą na narty. Ale jak mam siedzieć dosłownie w dwie strony kilka godzin na stacji bo nie ma żadnego połączenia to mnie krew zalewa. Niestety znowu muszę wybrać auto. Szkoda mi ludzi którzy przyczynili się do powstania tej kolei do Jakuszyc a inni to wszystko psują. Psują i to perfidnie tak że powinni za to beknąć.

Autobusy bezpośrednie do Jakuszyc są co godzinę (7:00, 7:45, 9:10, 10:00). Bez czekania na stację i dwa razy tańsze. Zawsze nimi jeżdżę i chwalę sobie, punktualnie, bez trzęsenia portkami ze strachu czy pociąg z drugiego krańca Polski przyjedzie czy nie na jakiejś małej stacyjce. Tylko masochista jeździłby pociągiem przy takim rozkładzie jazdy jaki zafundowały nam urzędasy (które same przecież pociągami nie jeżdżą). Raz można sobie przejechać się dla frajdy, później liczy się czas i cena. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to powinien juz dawno pożegnać się ze stołkiem.

Jadąc pociągiem z Polski do Czech należy przygotować się na zaprzestanie używania wulgarnych słów w odniesieniu do komunikacji publicznej, do czego zdążyli nas przyzwyczaić polscy przewoźnicy kolejowi (autobusowi zresztą też). Czechy posiadają bardzo gęstą sieć kolejową, uzupełnioną równie rozbudowaną siecią połączeń autobusowych. Pociągi dojeżdżają do wielu nawet niewielkich miejscowości (zwłaszcza w północnym regionie), nawet do takich typowych "końców świata". Pociągi jeżdżą w miarę często i są skomunikowane ze sobą. Dla przykładu Linia z Tanvaldu do Korzenowa i Harrachova ok. 18 połączeń dziennie czy to dzień tygodnia czy weekend, na trasie mieszka ok 5 tyś. ludzi. Linia Smrzovka- Josevov Dul 24 kursy dziennie na trasie tej kolei mieszka ok. 4 tyś ludzi Są to miasteczka tuż za Szklarską Porębą na tej samej trasie kolejowej do Czech. Linia Jelenia Góra- Jakuszyce nie licząc samej Jeleniej tylko Cieplice, Sobieszów na trasie mieszka ok. 30-40 tyś mieszkańców 3 kursy dziennie z czego Jakuszyce odcięte od świata 1 godzina czekania na pociąg na stacji.(powinni na stacji SPA otworzyć) Jak widać morał z tego jest taki u Czechów się opłaca u nas już się nie opłaca....

Wszystko OK, tylko najpierw trzeba do tych Czech dotrzeć. Lepiej samochodem bo na pociągi nie ma co liczyć.

No do Szklarskiej wjechał z rozmachem :D http://www.youtube.com/watch?v=Q2kR477Wwso

Impuls - jak sama nazwa wskazuje - to krótkotrwałe zdarzenie, dziwna nazwa dla pociągu o stałym rozkładzie jazdy. Mam nadzieję, że nie w tym przypadku! A rozkład, ułożony "jakby" w celu generowania strat, które w przyszłości stanowić mogą przyczynek do likwidacji? Acha, przecież SKM uzupełni luki, zapomiałem...

Przestańcie wypisywać głupoty .To dzisiejsze wydarzenie to jeszcze jeden ogromny sukces burmistrza Sokolińskiego. To dzięki jego staraniom, znajomościom, pracowitości i wierze w możliwy końcowy sukces mógł dzisiaj wjechać pociąg do Szklarskiej Poręby .To tylko i wyłącznie jego zasługa. Panie Burmistrzu, niech Pan się nie da, my mieszkańcy byliśmy, jesteśmy i będziemy z Panem. Wierzymy w Pana. Tylko slepy i głuchy nie widzi jak rozwija się miasto . Brawo Burmistrz Sokoliński !

Pociąg do Szklarskiej Poręby załatwił były wiceburmistrz Zbigniew Brożek. To jest facet niesamowicie wykształcony, uzdolniony piekielnie, z wielką wiedzą, którą zdobywał na wielu ważnych stanowiskach. Wszyscy wiedzą, że Brożek będąc wiceburmistrzem Szklarskiej Poręby - przez kilka dobrych lat tak naprawdę kierował miastem. A burmistrz Sokoliński musiał się Brożka słuchać. Taka jest prawda i tyko prawda.

Już nawet sam ze sobą rozmawiasz trollu? Jakim trzeba być popaprańcem żeby siedzieć całymi dniami przed kompem i zaśmiecać każdy wątek swoimi monotematycznymi, chorymi wynurzeniami.

W Szklarskiej Porębie Górnej po przyjeździe Impulsa , został podstawiony pociąg , którym turyści mogli dotrzeć na polanę w Jakuszycach. Nie trzeba było czekać godziny. Podobno ma to być powiązane, wiadomo trakcja elektryczna prowadzi do Szklarskiej, dalej trzeba jechać spalinowym. Z Czech też kursują pociągi.Rozkłady jazdy są dostępne na peronach i w internecie.

Co ty bredzisz??? Pociąg do Jakuszyc odjeżdża ze Szklarskiej godzinę po przyjeździe Impulsa. Tu masz rozkład jazdy: http://www.przewozyregionalne.pl/sites/default/files/pliki/13704/rozklad...

Jeśli podstawiono specjalny pociąg, to na pewno było to jednorazowe wydarzenie, dla oficjeli którzy przyjechali Impulsem. Oficjele pojechali sobie dalej na wycieczkę, pół tysiąca osób z Impulsa na pewno nie zmieściło się do małego motoraczka. Skończy się weekend, przyjdzie szara rzeczywstość gdy nawet pies z kulawą nogą nie zajrzy do tych pociągów, już nie super-hiper Impulsów (które jeżdżą tylko w soboty i niedziele), tylko starych, rozklekotanych składów elektrycznych z lat 60. ubiegłego wieku.

A ja mam nadzieję, że po powrocie dalekobieżnych pociągów, będą one zatrzymywać się na stacjach Jelenia Góra - Sobieszów, Cieplice. Zwłaszcza kurs do Gdyni, Warszawy czy Poznania. Ostatnio te stacje omijano . Dziwne, że kuracjusze musieli wysiadać na głównym i jechać autobusem do Cieplic jak pociąg i tak tu jechał.W sumie to tylko 4 minuty, a pociąg i tak stoi na stacji w Jeleniej 45 minut, po przyjeździe z Szklarskiej.

Niestety, wszystkie TLK będą jeździć tak jak wcześniej, czyli nie będą zatrzymywać się na tych stacjach. Tam będą stawać tylko regionalne. Rozkład generalnie jest do d..., ten kto układał powinien za karę teraz sam jeździć tymi pociągami.

LOL, ale atrakcja! Plebs się rzucił do pociągu, bo za darmo. Pojechał zobaczyć mgłę w Szklarskiej bo pogoda była wyjątkowo do d... W trakcie jazdy atrakcją było zwiedzanie kibla w Impulsie, do którego ustawiały się kolejki. Zobaczymy czy taka sama frekwencja będzie w tygodniu, gdy będą jeździć nie nowoczesne Impulsy, a stare "klopy" żywcem wyjęte z muzeum, w sytuacji gdy rozkład jazdy jest spieprzony na maxa. Wywalono 30 baniek tylko po to, żeby kilku oficjeli mogło raz się przejechać nowoczesnym składem na wycieczkę do Szklarskiej, bo przecież nie dla mieszkańców.

Kowalski lecz się,większego psuja od Sokolinskiego nie ma i nie będzie a towarzystwo z którym występował to już emeryci polityczni.

Z którego psychiatryka uciekłeś debilu ?

Ja wiem co mówię burmistrz. Sokolinski to geniusz !

Kowalski czy byłes , jesteś i będziesz również z długami swojego geniusza Sokolinskiego ? Jeżeli tak to jesteś dożywotnim bankrutem !

Sokolinski niech odremontuje zniszczone przez ten remont ulice miasta,złotówki nie dołożył do tej inwestycji ale fejsa wstawił.Tv Fakty pokazały osoby zasłużone czyli kolejarzy,Koteckiego,mieszkańców.

Ty gościu naprawdę masz coś z głową. Siedzisz całymi dniami przed kompem i wylewasz pomyje na burmistrza Sokolińskiego. Żal mi ciebie człowieku. Burmistrz musiał ci nieźle nakopać w dupsko, że teraz w ten sposób się odgryzasz. Do czasu, na takich jak ty zawsze przyjdzie pora.

Burmistrz Sokoliński na zarządzaniu Szklarskiej Poręby nie zna się. Wiemy, że za niego wszystko wiceburmistrz Brożek robił. Ale Sokoliński ma za to inne talenty. Jest mistrzem długiego bezproduktywnego gadania. Potrafi jednym ciągiem o niczym przez 1-2 godziny gadać, gadać, gadać, gadać.

"Moc atrakcji dla dzieci" - to chyba zapowiedź przemówień zasłużonym dla kolei! I jeszcze rozdawanie rozkładów jazdy ważnych do 14 grudnia. Okropnie się moim dzieciakom podobało! Czekamy na następne otwarcie!

Impuls dotarł do Szklarskiej Poręby, potwierdzam dwa dni przed zapowiadanym przyjazdem pociągu przy ulicy Dworcowej wycinano chaszcze i łatano dziury,ulica nadal wygląda jak ser szwajcarski ale zamiast dziur są teraz garby, wkład miasta jest więc nie tylko widoczny, ale również odczuwalny.
Więcej takich imprez więcej połatanych ulic w Szklarskiej, brawo.

Tyle narzekacie, a nikt nie zauważył, że dzięki kolei będzie można wrócić z Jakuszyc później wieczorem. Ostatni pociąg jest o 18:16.
W zimie ostatni autobus odjeżdża ponad dwie godziny wcześniej, o 16:04, wracając pociągiem będzie można dłużej pobiegać na nartach. W wakacje jest już z autobusami lepiej, ostatni o 17:50.
Ale poza sezonem ostatni odjeżdża o 15:15, więc pociąg będzie dobry dla osób lubiących się wybrać na cały dzień w góry.

Rzeczywiście w rozkładzie jest kilka nieporozumień, ale myślę, że w ciągu roku godziny zostaną jeszcze dopasowane. Poza tym nieoficjalnie mówi się o elektryfikacji odcinka do Jakuszyc, podobno dałoby się to zrobić bez budowy dodatkowych podstacji zasilających.

To chyba ty nie zauważyłeś, że ten pociąg z Jakuszyc jedzie tylko do Szklarskiej, a w Szklarskiej trzeba pół godziny czekać na przesiadkę, na dodatek na pociąg, który jedzie tylko w soboty i niedziele. Poza tym bredzisz, że ostatni autobus odjeżdża o 16:04, jest później wiele autobusów. Chcesz dłużej pobiegać na nartach? Po co, jak w zimie po 16:00 już się robi ciemno? Elektryfikacja odcinka do Jakuszyc to jest pic na wodę, w który uwierzyły tylko takie dzieciaki jak ty, a rozkład jest do bani. Kiełbasa wyborcza i nic więcej. Tylko 4 pociągi na dobę, na dodatek w godzinach zupełnie nie przydatnych dla mieszkańców. Ktoś powinien zdrowo beknąć za takie spieprzenie oferty na linii do Szklarskiej na remont której wywalono 30 milionów.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.