Iwona Krawczyk objęła mandat poselski

fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Pierwszym punktem dzisiejszego (środa, 5 grudnia), 73. posiedzenia Sejmu RP było ślubowanie grupy nowych posłów. Wśród nich słowa przyrzeczenia złożyła Iwona Krawczyk, która do konca kadencji będzie reprezentować 1. legnicko-jeleniogórski okręg wyborczy po Stanisławie Huskowskim.

Zmiany personalne w Sejmie, to skutek wyborów samorządowych, po których ośmioro posłów objęło mandaty w gminach, powiatach i województwach. Ich miejsca zajęli kandydaci z tych samych list wyborczych, którzy w wyborach parlamentarnych 2015 r. zdobyli najwięcej głosów. W naszym okręgu mandat poselski stracił Stanisław Huskowski, który został wybrany do sejmiku województwa. Poseł przed trzema laty do Sejmu startował z listy wyborczej Platformy Obywatelskiej i choć potem zmienił barwy klubowe na PSL-UD, to mandat przysługiwał kolejnej osobie z największą liczbą głosów wśród kandydatów PO.
W naszym okręgu wyborczym najwyższe poparcie (poza kandydatami wybranymi) zdobyła właśnie Iwona Krawczyk – głosowała o na nią 7954 osoby; mandat przegrała o niespełna 500, głosów. Tyle, że I. Krawczyk (w poprzedniej kadencji samorządów pełniąca funkcję wicemarszałka województwa) początkowo mówiła, że nie jest zainteresowana mandatem poselskim. Tak było do czasu powstania na Dolnym Śląsku koalicji Bezpartyjni Samorządowcy – Prawo i Sprawiedliwość. Iwona Krawczyk straciła szanse na stanowisko w zarządzie województwa i zmieniła zdanie co do objęcia poselskiego mandatu.
Zapewne do objęcia mandatu zachęcały też Iwonę Krawczyk partyjne władze, bo gdyby rzeczywiście nie chciała zostać posłanką, mandat objęłaby któraś z kolejnych osób na liście, a tak się składa, że na liście kandydatów do parlamentu, wystawionych w 2015 r. przez Platformę Obywatelską kolejnych czterech nie ma już nic wspólnego z ta partią i dziś reprezentuje PiS, BP, czy Wspólnotę Samorządową.
W regionie chyba możemy się tylko cieszyć, że Iwona Krawczyk obejmie mandat po S. Huskowskim. Patrząc na parlamentarne dokonania Huskowskiego (interpelacje, wnioski, zapytania) nie sposób doszukać się jakiejkolwiek jego aktywności na rzecz regionu. Co zazwyczaj charakteryzuje „spadochroniarzy” i o czym powinni pamiętać wyborcy głosujący na takich nadesłanych kandydatów. Nieważne, czy się nazywają Huskowski, Lipiński, czy Schetyna...
O sprawie pisaliśmy w publikacji,do której odnośnik znajduje się poniżej.

Komentarze (6)

Poseł Marzena Machałek (PiS) również powinna zrezygnować z mandatu posła.
Machałek nie pomogła kandydatom PiS w kampanii samorządowej w Jeleniej Górze.

Yebnij się w łeb. A jak nie pomoże-to do psychiatry....

Co łączy poseł Machałek z Józefem Piniorem?

Stosunki...

Posłanka Machałek bardzo pozytywnie wypowiadała się o Józefie Piniorze podczas posiedzenia Sejmu.
Jak, to można zrozumieć ? Przecież Piniora prokuratura oskarżyła o korupcje.

Była a raczej jest w kontrze do szefa PiS-u na Dolnym Śląsku, A. Lipińskiego. Stąd jego kandydat na prezydenta Jeleniej Góry, K. Mróz. Jego start był raczej przetarciem przed kampanią parlamentarną niż walką o prezydenturę. Nie mogła więc pani poseł (wiceminister edukacji) wspierać swojego konkurenta w wyborach do Sejmu. Bo przecież K. Mróz stanie do nich a nie do Senatu. Wiedzą w "stajni" Lipińskiego, że K. Mróz wygrał w wyborach do senatu, bo startowali J. Pokój i H. Papaj. Teraz tak nie będzie. Tak więc decyzja co do jedynki na liście PiS jest już podjęta.Chyba że Lipńskiego "obalą", ale na to się nie zanosi.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.