To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jak głosować, żeby nie zmarnować…

fot. Lukasz2 CC BY-SA 3.0

Od godziny 7.00 czynne są dziś lokale wyborcze. Wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Głosy można oddawać do godz. 21.00. Aby głosowanie było skuteczne, trzeba oddać ważny głos, co po ostatnich zmianach w ordynacji wyborczej wzbudza liczne wątpliwości.
Najlepsza rada: zaznaczyć tylko jeden „x” przy nazwisku jednego kandydata do każdego z organów. Wtedy na pewno głos będzie ważny. Inaczej zawsze pojawi się ryzyko zmarnowania głosu.

Te problemy są wynikiem zmienionej definicji krzyżyka wyborczego i dopuszczenia dopisków na karcie głosowania. Zmiany wprawdzie poszerzają warunki uznania głosów za ważne (wcześniej każdy dopisek lub każda dodatkowa ingerencja w kratce przy kandydacie skutkowała nieważnością głosu), ale z drugiej strony grożą, że ewentualny dopisek (choć dopuszczalny) obejmie kratkę przy kandydacie i zostanie oceniony jako przecinające się linie, co oznaczałoby nieważność głosu. Tak właśnie zostaną ocenione zamazane kratki przy kandydatach (wyborcy obawiający się fałszerstw wyborczych zapowiadali że będą zamazywać kratki, aby uniknąć unieważnienia głosu – to działanie przeciwskuteczne). Nieważne będą także głosy bez wskazania żadnego kandydata.
Oficjalna interpretacja Państwowej Komisji Wyborczej jest taka:
„Znak "X" to "co najmniej" dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk, albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - zapisano w ustawie, bo dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu.
Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu. Zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinających się linii, także wypełnia definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować”.
W większości gmin regionu (poniżej 20 tys. mieszkańców) wybory do rad gminnych będą miały charakter jednomandatowy z ordynacją większościową. To znaczy, że w każdym z okręgów mieszkańcy wybiorą jednego radnego do rady swojej gminy czy rady powiatu (głos na kandydata będzie głosem tylko na niego). W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców m.in. Jelenia Góra, Bolesławiec, Zgorzelec), obowiązują okręgi wielomandatowe, co oznacza ordynację proporcjonalną. W radzie gminy liczba miejsc dla konkretnej partii/komitetu wyborczego uzależniona jest od liczby głosów oddanych na konkretnych kandydatów. Następnie w ramach tych miejsc mandaty rozdawane są kolejnym kandydatom z list które przekroczyły próg wyborczy. W tym wypadku głos na kandydata jest jednocześnie głosem na listę partii/komitetu wyborczego. Może się zdarzyć, że kandydat, który otrzymał duża ilość głosów nie zostanie radnym, bo lista, którą reprezentuje nie uczestniczy w podziale mandatów.
Wyborca we wszystkich gminach regionu oprócz Jeleniej Góry otrzyma cztery karty do głosowania (w formie płacht, a nie książeczek, jak dotychczas). Nazwiska kandydatów znajdują się na tle: szarym - w wyborach do rad gmin; żółtym - w wyborach do rad powiatu; niebieskim - w wyborach do sejmików wojewódzkich; różowym - w wyborach wójta, burmistrza. Wyborcy w Jeleniej Gorze otrzymają tylko trzy karty; to miasto na prawach powiatu, więc wyborów do rady powiatu tutaj nie będzie.

 

Komentarze (11)

Niestety w tej kampanii żaden kandydat nie wzbudził mojego zaufania więc nie idę.

Nie głosując nie mamy wpływu na zmianę panującej rzeczywistości.

wynik wyborów samorządowych ma znaczenie tylko dla rodzin i znajomych kandydatów. Jak ktoś wygra podnosi im sie poziom życia, mają większe szanse na otrzymanie zamówień od miasta i wygranie przetargów.
Jak ktoś nie należy do znajomych królika to wybory samorządowe nie mają dla niego znaczenia.

Głosując też nie masz wpływu. Zmiany na lepsze wynikają z ekonomii, one się po prostu opłacają. Na wybory w 80 prc. idą ludzie którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem i nie interesują się polityką. Za to bardzo łatwo ulegają manipulacją, albo na miesiąc przed wyborami, albo na mszach w kościele. Drugą grupę stanowią osoby mające bezpośrednio korzyści majątkowe z przebiegu wyborów.

"Ulegają manipulacją"? I ty piszesz o ludziach, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem? JPRDL...

W takim wypadku trzeba wybrać mniejsze zło. pozdrawiam

Oddanie tzw nie waznego glosu takze jest glosem. Bo co gdy zaden kandydat nie odpowiada nam ? Udzial w glosowaniu jest wazny, nie mamy obowiazku wskazywania konkretnego kandydata, to jak, czy i na kogo glosujemy to nasz wybor ...

W przyszłym roku będzie każdy musiał głosować! Nawet taka osoba która jest za granicą ale jest zameldowana w Polsce też musi głosować! Bo kara będzie 1000 zł.

Tak, tak każdy będzie musiał głosować! Pójdziemy dalej,a co, wystawmy tylko jedynie słusznych kandydatów z jedynej panującej nam miłościwie opcji. Tfu!

Ja dostałem białe karty (nie były kolorowe)

Oluś, w przedszkolach tak to już jest, że się dostaje białe karty. Nie płacz.