Jeleń w Cieplicach w rocznicę współpracy

Jeleń w Cieplicach w rocznicę współpracy

Minęło 40 lat od momentu nawiązania współpracy pomiędzy Jelenią Górą a włoskim miastem Cervi. Z tej okazji na skwerze w Cieplicach odsłonięto tablicę z wizerunkiem jelenia.

Jest to herb miasta Cervi, wykonany przez artystę Mirosława Kullę z Jeleniogórskiego Centrum Kultury. W odsłonięciu herbu uczestniczył Enrico Delorenzi, przewodniczący rady miasta Cervi.

– Kiedy rozpoczynała się ta współpraca, Enrico nie było jeszcze na świecie, a ja zdawałem maturę – śmieje się Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Partnerstwo to nie tylko spotkania burmistrzów, bo one się odbywają dość rzadko, ale to szeroko pojęta wymiana: uczniowie naszej szkoły hotelarskiej jeżdżą tam na praktyki. Cervi ma doroczny festiwal klombów i kwiatów i od 40 lat czy to MPGK czy klasy ogrodnicze naszych szkół uczestniczą w nim.
Współpraca rozpoczęła się 2 kwietnia 1976 roku. Kazimierz Żurawski, ówczesny prezydent Jeleniej Góry i Ivo Rosetti – burmistrz włoskiego miasta Cervi podpisali stosowną umowę. Wyróżniono w tym dokumencie kilka obszarów szczególnie ścisłego współdziałania, w tym turystyka i sport, zarządzanie gospodarką miejską oraz kultura i sztuka.
Była to jedna z pierwszych umów polskiego miasta z samorządem miasta Zachodu. W Polsce nie było wówczas jeszcze samorządów. Pop ich zawiązaniu, 8 października 1999 roku, odnowiono umowę o współpracy. Podpisali ją wówczas prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak i burmistrz Cervi Massimo Medri. Wtedy skonkretyzowano niektóre zapisy, umówiono się m.in. na uczestnictwo w imprezach, które dla obu miast są szczególnie ważne: we Włoszech są to „Zaślubiny z Morzem” i „Święto Wniebowstąpienia”, w Polsce – „Wrzesień Jeleniogórski” i „Wiosna Cieplicka”.
W Jeleniej górze imieniem włoskiego miasta nazwana jest jedna z ulic w Cieplicach. Włosi wykonali podobny gest w stronę Jeleniej Góry: jedną z ulic nazwali imieniem naszego miasta. Oba miasta łączy także symbol jelenia w herbie.
Jubileusz 40-lecia współpracy uświetnili swoim koncertem w Cervi uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Jeleniej Górze. Oba miasta realizują wspólne projekty w ramach programu „Europa dla Obywateli”, odbyły się kilkukrotne wspólne praktyki młodzieżowe uczniów Instytutu Hotelarskiego IPSSAR w Cervi i Centrum Kształcenia Ustawicznego, młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze miała okazję odwiedzić Cervi, itd.
Szczególnie zasłużony dla tej współpracy burmistrz miasta Roberto Zoffoli otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Jeleniej Góry”.

IMG_0081.JPG
IMG_0085.JPG
IMG_0094.JPG
IMG_0098.JPG
IMG_0100.JPG
IMG_0106.JPG
IMG_0124.JPG
IMG_0127.JPG
IMG_0142.JPG
IMG_0156.JPG
IMG_0161.JPG

Komentarze (4)

widac tez nadwornego pajaca ciekawe jakie honorarium uzyskal-

o i nadworny pajac tez jest- ciekawe jakie honorarium uzyskal

Z tego co znalazłem w google, miasto nazywa się Cervia, a nie Cervi. http

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.