Jeleniogórskie inwestycje na początku kadencji

Rondo na skrzyżowaniu obwodnicy Maciejowej i ul. Dzierżonia jest już gotowe

Grubo ponad 100 milionów złotych wynosi wartość aktualnie realizowanych miejskich inwestycji w Jeleniej Górze. Największa ich część zaangażowana jest w budowę nowych dróg oraz przebudowę istniejących. Dużo pieniędzy przeznaczono na inwestycje służące rekreacji i rozwojowi turystyki. Trzecia kategoria to remonty kapitalne (w sensie formalnym to także inwestycje) dwóch szczególnie cennych jeleniogórskich zabytków: Teatru im.C.K. Norwida i Ratusza.

Na rowerach i …hulajnogach - na Zabobrzu, w Sobieszowie i Jagniątkowie
Pierwszym obiektem, otwartym już w trakcie nowej samorządowej kadencji, jest specjalny tor do jazdy na rowerach, deskorolkach i modnych ostatnio hulajnogach. Takie tory mają różne nazwy - najpopularniejsza to pumptrack. Ten jeleniogórski składa się z kilkudziesięciu garbów, ciekawie wyprofilowanych zakrętów i hopek. W tym samym kompleksie urządzono „minipump" przeznaczony dla początkujących. Przy torze - który dzięki solidnemu oświetleniu może być wykorzystywany także po zapadnięciu zmroku - zbudowana została wiata wypoczynkowa, a tuż obok asfaltowy ciąg spacerowy.
Starsi - na większych rowerach - muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy na atrakcję adresowaną specjalnie dla nich. To Singletrack pod Chojnikiem. Takie trasy rowerowe powstają w ramach projektu „Bliżej przyrody, chroniąc przyrodę - budowa zrównoważonych tras rowerowych MTB w Karkonoszach". W ramach realizowanej od wiosny inwestycji, za sumę ponad 4 mln złotych, budowanych jest około 45 kilometrów specjalnej trasy o szerokości jednego metra oraz około 25 kilometrów tras po istniejących drogach leśnych. W sumie będzie to 75 kilometrów ścieżek rowerowych po leśnych, górskich terenach, w okolicach Jagniątkowa, Sobieszowa, Przesieki i Piechowic. Zakończenie budowy karkonoskiego singletracka ustalono na koniec lutego 2019 roku, ale, znając kaprysy zimowej pogody w Karkonoszach, na pełny dostęp do nowych tras rowerzyści mogą liczyć od maja przyszłego roku.
Niecierpliwych zapraszamy do uważnego oglądania profilu o nazwie „Pasmo Rowerowe Olbrzymy" na fejsbuku. Można tam znaleźć najnowsze zdjęcia z budowy tras, m.in. platform podjazdowych, zakrętów i punktów pokonywania kamiennych przeszkód. Na profilu „Pasmo Rowerowe Olbrzymy" sukcesywnie będą się pojawiały informacje o 13 punktach wjazdu na poszczególne odcinki singletracka wraz z charakterystykami trudności poszczególnych tras.

Dla wygody i bezpieczeństwa podróżnych. O lepsze powietrze w kotlinie

Największą część inwestycyjnych pieniędzy miasto Jelenia Góra angażuje w budowę dróg. W tym - w obwodnicę Maciejowej. Temu zadaniu przyświecają dwa najważniejsze cele: skrócenie i upłynnie przejazdu po kluczonej drodze do Wrocławia oraz jeszcze ważniejszy cel: ograniczenie zanieczyszczenia smogiem.
Prace na obwodnicy przebiegają zgodnie z planem. Niedawno dokonano przeniesienia ruchu samochodowego na skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Jana Dzierżonia. Powstało efektowne rondo. Warto zauważyć, że niemal wzdłuż całej obwodnicy biegnie wygodna droga lokalna. Na niektórych skarpach wyłożono zieloną darń. Praktycznie gotowy jest most na Radomierce. Niebawem specjalistów z Budimexu, ale także kierowców, czeka trudny moment dokończeniu budowy newralicznego ronda wjazdowego na obwodnicę (węzeł Grabarów) i przeniesienia na ten nowy obiekt inżynieryjny całego ruchu samochodowego. Obwodnica ma być gotowa z końcem marca.
Wśród innych drogowych inwestycji warto wymienić ulicę Łomnicką na odcinku od przejazdu kolejowego do pętli autobusowej. Od kilku dni ta bardzo ruchliwa droga ma nareszcie porządny i bezpieczny chodnik. W następnym etapie nową nawierzchnię otrzyma jezdnia ulicy Łomnickiej.
Dalsze zadania drogowe rozpoczętej kadencji to gruntowna przebudowa Alei Wojska Polskiego, z wymianą sieci gazowej i wodociągowej, położeniem nowej nawierzchni jezdni i chodników. Przebudowywane będą także ulice Tabaki oraz Nabrzeżna. Na swoją kolej czeka ulica Krakowska. Przetarg na budowę drogi łączącej dworzec główny PKP z Aleją Solidarności zostanie wkrótce ogłoszony. Ta droga ma być gotowa za dwa lata. Równolegle powstać ma parking typu „Park&Ride" przy ul. Krakowskiej, co pozwoli podróżnym pozostawić własny pojazd przy dworcu i wyruszyć dalej pociągiem.

Zabytki, wieża i bulwary
W sumie około 20 milionów złotych kosztować będzie gruntowna przebudowa i restauracja dwóch jeleniogórskich zabytków: Teatru im. Norwida i Ratusza. Jak się okazało, remonty te muszą mieć dużo większy zakres, niż pierwotne zakładano. Zarówno w przypadku teatru, jak i w ratuszu konieczna okazała się wymiana belek stropowych w najważniejszych pomieszczeniach.
Gmach teatru zmodernizowany zostanie od piwnic po strych. W tym czasie z głównego budynku usunięte zostaną wszystkie elementy mogące sprzyjać powstaniu pożaru. Z obecnych 550 miejsc na sali głównej pozostanie 500. Usunięte zostaną najmniej komfortowe miejsca, z których niewiele było widać i słychać. Obecna scena kameralna zostanie zamieniona na salę prób.
Gruntowny remont dotyczy jeleniogórskiego ratusza. Ten najbardziej reprezentacyjny jeleniogórski gmach liczy już 260 lat. Generalny remont ratusza obejmuje wymianę okien, wzmocnienie stropów, wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Po zakończeniu prac udostępniona zostanie zwiedzającym wieża, z której roztacza się piękny widok na Jelenią Górę wraz z panoramą Karkonoszy.
Trwa urządzanie promenady wzdłuż rzeki Kamiennej w Cieplicach. Na trwającej jeszcze budowie już pojawiły się stylowe latarnie. Także w Jagniątkowie powstać ma mała promenda w okolicach Domu Hauptmanna.
12 milionów złotych miasto Jelenia Góra przeznaczy na remonty i termomodernizację placówek oświatowych, m.in. Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik" oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 przy ul. 1 Maja 39.

Kolejne umowy podpisane
10 grudnia prezydent Jerzy Łużniak podpisał umowę na wykonanie ważnych zadań drogowych. W czwartym przetargu wybrano wykonawcę ronda w Goduszynie, w ciągu drogi nr 3. Zostało nim Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, za sumę 3,2 miliona złotych. Natomiast w środę, 12 grudnia, została podpisana umowa na modernizację ulicy Tabaki w Cieplicach. Inwestycja obejmuje m.in. wymianę oświetlenia ulicznego w technologii LED. Za sumę 3,6 mln złotych zadanie to wykona konsorcjum złożone z Jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych oraz PUPiH „Com-D" z Jawora. W tym przypadku wykonawcę wyłoniono w trzecim przetargu.
 

2 Budowa obwodnicy w Maciejowej - nj24.jpg
3 Pumptrack na Zabobrzu - nj24.jpg
4 Remont ratusza - nj24.jpg
5 Podpisanie umowy na budowę ronda w Goduszynie - nj24.jpg