Jeleniogórzan czeka podwyżka cen biletów MZK

Fot. Łukasz Płocki, ALKA

Jeleniogórzanom przyjdzie zacisnąć pasa. Do zwiększających się kosztów utrzymania, być może dojdą niedługo wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej. Projekt uchwały jest już gotowy. Radni będą nad nim debatować w grudniu. Ceny biletów MZK mają wzrosnąć w Jeleniej Górze o 30 procent. Bilet normalny podrożeje z 3 zł do 4 zł. Ulgowy kosztować będzie 2 zł (teraz 1,50 zł). Za bilet miesięczny trzeba będzie zapłacić nie 100, a 130 złotych.

Zostaną zachowane darmowe przejazdy dla dzieci, młodzieży i studentów z naszego miasta oraz gmin, które mają podpisaną z MKZ umowę na świadczenie usług komunikacyjnych. Pozostali zapłacą za bilet  z 50-procentową zniżką.

Czy ceny biletów jeleniogórskiego MZK muszą wzrosnąć?

Agata Konieczka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze tłumaczy, że nie ma innego wyjścia. Z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem, autobusami miejskimi jeździ coraz mniej osób. Na popularnych liniach kursuje więcej pojazdów, by spełnić wymagania dotyczące liczby pasażerów, więc rosną koszty. To musiało się odbić na finansach komunikacyjnej spółki.

Agata Buśko, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze podaje, że spółka ma już teraz 2, 5 mln złotych strat (od marca ). A nie wiadomo, jak długo dzieci i młodzież będą uczyć się zdalnie, ile poczekamy na otwarcie instytucji kultury czy restauracji. Ludzie siedzą w domach, a jeśli mają  gdzieś jechać, wybierają samochód osobowy.

Bezpiecznie w autobusach

- Choć trudno to zrozumieć, bo nasze autobusy są naprawdę bardzo bezpieczne – zapewnia Agata Buśko. - Są regularnie dezynfekowane, kierowca jest oddzielony od pasażerów, zamontowaliśmy pojemniki do dezynfekcji – wylicza. Podkreśla, że mimo strat finansowych, spółka nie rezygnuje z inwestowania w nowy tabor. Zamierza ubiegać się i pieniądze na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych i montaż stacji doładowania.

Na razie jednak musi zmierzyć się z nową sytuacją i szukać sposobów, na przyciągnięcie pasażerów. Podwyżka cen biletów nie ułatwi tego.

Inni też podwyższają ceny

- Jelenia Góra nie jest jedyna. Podobnie postąpiły inne miasta – mówi Agata Konieczka o propozycjach podwyżek cen biletów autobusowych. Wprowadziły je  między innymi Legnica, Wrocław, Kraków, Poznań. - W Legnicy podniesiono cenę biletu z 3zł na 3,60 zł i przywrócono odpłatność za przewóz dzieci i młodzieży – wyjaśnia Michał Palewicz, główny ekonomista spółki MZK. Jako spółka komunalna jeleniogórskie MZK nie mogło skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej, więc trzeba szukać innych rozwiązań. Agata Buśko zapewnia, że MZK będzie co trzy miesiące sprawdzać jak podwyżki wpływają na frekwencję i czy nie wywołują bariery popytowej i odpowiednio szybko reagować.

Opozycja krytykuje

Jeśli radni jeleniogórscy zatwierdzą nowy cennik biletów MZK, jeśli wzrośnie cena za wywóz odpadów, która ma być powiązana ze zużyciem wody, to jeleniogórzan czeka trudny kolejny rok. Tym bardziej, że wiele osób z powodu pandemii straciło pracę lub pracuje w mniejszym wymiarze godzin. Ludzie ponadto obawiają się, że to nie ostatnie podwyżki, jakie czekają ich w 2021 roku.

Radni opozycji na niedawnej konferencji prasowej bardzo negatywnie ocenili propozycje prezydenta miasta. Mariusz Gierus, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w jeleniogórskiej radzie miejskiej stwierdził, że prezydent miasta Jerzy Łużniak na dwulecie swojego urzędowania funduje mieszkańcom nie tylko podwyżki w MZK, ale także częściowe wycofanie się z obietnicy wyborczej. Odbiera bowiem uprawnienia bezpłatnych przejazdów uczniom i studentom spoza Jeleniej Góry. Mariusz Gierus podkreślił, że jego zdaniem wzrost ceny biletów nie zachęci mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej.

Fot. Lukasz Plocki - LP25112020_2616.JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP25112020_2627.JPG
Fot. Lukasz Plocki -111 LP25112020_2630.jpg
mzk  (1).jpg
mzk  (2).jpg
mzk  (3).jpg

Komentarze (12)

Zmniejszyć ilość kursów i tak ludzie siedzą w domu a teraz jeszcze zakaz na świeta.

Panie Łużniak,daj żyć!

Poznań ,Kraków,legnica,Warszawa .Wspólny mianownik PO-SLD
Wybierajciie tak dalej to obedrą was ze skóry na własne życzenie.
Podwyżka opłat idzie m.in. na tłustą wypłatę dla członków rady nadzorczej w której zasiada Chadzy(byłe SLD ,POKO)Dodatkowo pobiera uposażenia z tyt.przewodniczącego rady Miasta.Zasłynał zmianą regulaniu wynagradzania radnych.
Sebastian Lorenc (PO) -POsiłkii z wrocławia(nieoficjalnie wymienony stołek dla córki prezydenta Łuzniaka
NJ coś milczą na temat odpadów też ciekawy temat a wspólny mianownik taki sam tylko persony inne

Coraz wyraźniej widać, że rozwód z Unią jest aktualnie na tapecie u Kaczyńskiego. Kaczyński nie zdaje sobie najwyraźniej sprawy, że to byłaby katastrofa, także dla niego i jego marionetek, bo uderzyłby finansowo tylu ludzi, że spowodowałby ogólnopolskie powstanie. I wtedy Jarkowi nie pomogłoby 60 suk i 600 kulsonów. W najlepszym razie skończyłby karierę przed sądem, a w najgorszym – na latarni przed domem na Mickiewicza.

Albowiem powiadam Wam: kubeł zimnej wody jeszcze nikomu nie zaszkodził.
Chcę próby Polexitu (podkreślam słowo "próby"), niech w końcu ktoś da sutenerowi 500plus "z liścia". Może wtedy część otrzeźwieje...
Niech zabiorą kasę, niech nie będzie dopłat, niech krzywią się płyty chodnikowe i topi asfalt w Polsce B na nieremontowanych drogach i chodnikach. I niech ktoś wtedy powie suwerenowi, dlaczego...
Kubeł zimnej wody, powiadam Wam.

Za wszystkim stoi KLER jemu pali się pod kiecką .Państwo kłamców,oszustów,aferzystów.

Po tym kroku Łużniak ma pewne 90% na kolejnych wyborach. Brawa dla jeleniogórskich dzbanków. A propos ta Agata Buśko to ta sama, która nie podpisała umowy na dostawę energii i POtem się dziwowała z otwartą buźką skąd ona ma do zapłaty POdwójną fakturę? Gratulacje w obsadzaniu stanowisk panie Łużniak. Ale co się dziwić, żaden zootechnik nie czyta CV kandydatów. Wystarczy zajrzeć w zęby POklepać PO kłębie i już wiadomo czy się nada.

Jelenia Góra już teraz ma jedne z najwyższych w Polsce opłat komunalnych wśród miast powiatowych, a teraz po podwyżce cen biletów MZK i opłat za wywóz śmieci będzie jeszcze gorzej. Nawet tu na nj24 był we wrześniu o komunalnej drożyźnie artykuł. Ale to na własne życzenie jeleniogórzan, którzy sami sobie wybierają przecież takich, a nie innych włodarzy.

Stuknij się kowadłem w ten pisowski łeb.

Jak szczekają pisiorki ?

Wrocław podniósł ceny ale tylko za bilety jednorazowe. Okresowe są po starej cenie

PO-PSL-SLD-KGB-TVN literki dla niepoznaki i zmyłki inne ale to ten sam GANG oszustów, kłamców, kombinatorów,konfidentów i zdrajców POLSKICH INTERESÓW. Sami tego chcecie TO WY ICH WYBIERACIE. Oni jeszcze nie jeden raz nasra-ą wam na głowę i naplują prosto w twarz a wy i tak dalej będziecie na nich głosować, a wiecie dlaczego??????? Ano prawda o was jest arcy boleśnie prosta. Otóż wy jesteście g****. O tak po prostu. g****. Oglądajcie dalej antypolskie media takie jak niemiecki TVN a niedługo uwierzycie w to, że ziemia jest płaska i rządzą nami kosmici z Planety Chula-gula. Ale jaja. Ale jaja.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.