To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czczą pamięć bohatera walk o wolną Polskę

Czczą pamięć bohatera walk o wolną Polskę

Tegoroczne uroczystości przy grobie płk. Eugeniusza Głowacza na cmentarzu w Jeleniej Górze-Sobieszowie miały charakter szczególny – mija przecież 100 lat od chwili, gdy pochowany w 1950 r. pod Karkonoszami żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej cieszył się, wraz z kolegami i ukochanym Komendantem, odzyskaniem niepodległości po ponadstuletniej niewoli.

6 sierpnia, dokładnie w 104. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii z krakowskich Oleandrów, przy nagrobku bohatera po raz 5. spotkali się przedstawiciele środowiska społecznego Jeleniej Góry i okolic – członkowie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, którzy w 2014 r. zainicjowali te obchody, reprezentanci Związku Żołnierzy Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych, a także mieszkańcy i radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry – Alicja Szklarska, Stanisław Dziedzic oraz Józef Kusiak. Władze miejskie reprezentowali prezydenci Marcin Zawiła i Piotr Paczóski, a Sejm RP – posłanka Zofia Czernow. Nie zabrakło księży z sobieszowskiej parafii: proboszcza Adama Laski oraz wikarego Wojciecha Komskiego, a miejscową szkołę reprezentował jej dyrektor Zbigniew Stępień.

Prowadzący uroczystość prezes „Radaru”, płk Marek Gołębiowski, szczególnie podkreślił obecność Władysława Stasienki – znanego kolekcjonera militariów, który przed laty odkrył na sobieszowskim cmentarzu zaniedbany grób płk. Głowacza. Dzięki jego staraniom ufundowano nagrobek, a od 2014 r. tradycją stało się świętowanie kolejnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kadrowej.

- W nocy z 5 na 6 sierpnia kompania ruszyła w stronę Kielc – relacjonował Marek Gołębiowski, który przypominał także, w formie poruszających cytatów, wydarzenia towarzyszące wymarszowi, m.in. historyczny rozkaz Józefa Piłsudskiego z 3. sierpnia 1914 r. Pułkownik uzmysłowił też zgromadzonym, że ostatnia defilada Pierwszej Kompanii Kadrowej odbyła się też w Krakowie, 6 sierpnia 1939 r. Niecały miesiąc później wybuchła II wojna światowa.

Głos zabrał także prezydent Marcin Zawiła, który stwierdził, że pielęgnacja pamięci o osobie Eugeniusza Głowacza oraz wydarzeniach, w których „Zenobi” (jeden z pseudonimów płk. Głowacza – dop. E.K-W.) brał udział, jest najlepszym okazywaniem współczesnej postawy patriotycznej. Podkreślił też historyczny fenomen Pierwszej Kompanii Kadrowej – niedużej grupy młodych ludzi, którzy swym czynem doprowadzili do powstania wolnej Polski po 123 latach zaborów.

Zebrani wzięli udział w Apelu Pamięci Oręża Polskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze na nagrobku płk. Głowacza, a następnie przeszli pod budynek szkoły w Sobieszowie, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 

Uroczystość w Sobieszowie (1).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (2).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (3).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (4).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (5).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (6).JPG
Uroczystość w Sobieszowie (7).JPG

Komentarze (6)

No cóż.Wyruszyli,doszli do Kielc,zrobili sobie piknik i na tym się skończyło.Co tu czcić?

Ty nie jesteś Realista, tylko Ramol. Psychiczny. Też na "r".

Ty nie jesteś Realista, tylko Ramol. Psychiczny. Też na "r".

To byli odważni mężczyźni, wspaniali Żołnierze. Dzisiaj takich nie ma już.

r***łbym!

Do cholery cisza nad grobami !!!!!!!!!! Chcecie czcić pamięć to nie przeszkadzajcie umarłym i weźcie się do roboty ! Róbcie tak dla Polski jak ci już nieżyjący wymarzyli , a nie pierdzicie w stołki , całujecie tyłki komu sę da i udajecie patriotów ! Każdy z Kadrówki powiedziałby : -Niech was szlag trafi malowane pacynki!