Jest nowa koncepcja modernizacji Polany Jakuszyckiej

Jest nowa koncepcja modernizacji Polany Jakuszyckiej

Latem trasy nartorolkowe, zimą – do narciarstwa biegowego. Do tego pełne zaplecze sanitarne, gastronomiczne, hotelowe i zmodernizowana strzelnica. Tak ma wyglądać Dolnośląskie Centrum Sportu, które powstanie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W środę (19 kwietnia) zaprezentowano ostateczną koncepcję budowy ośrodka. Pytanie, kiedy rozpoczną się prace i skąd pieniądze na realizację?

– Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok – powiedział Sebastian Kącki ze spółki Dolnośląskie Centrum Sportu. Podkreślił, że prezentowana koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.

− Chcemy, żeby Polana Jakuszycka mogła gościć najważniejsze imprezy narciarskie i biathlonowe. Czekają na to sportowcy, czekają fani sportu i organizacje sportowe, które od dawna zabiegają o to, aby takie centrum w Polsce powstało – zaznacza marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.
W budynku będzie m.in. centrum odnowy biologicznej, sale niezbędne do odbywania zajęć treningowych, ale i restauracja. Pomieszczenia, które będą wykorzystywane na biura w czasie wielkich imprez, w pozostałym okresie będą pełniły funkcję hotelową.
– Integralną częścią centrum stanie się stacja kolejowa, z której można wejść bezpośrednio do budynku – zaznacza S. Kącki. – Sam budynek będzie miał podziemną kondygnację, w której umieszczona zostanie cała infrastruktura techniczna a także miejsca garażowe na ratraki i pozostały sprzęt potrzebny do utrzymania tej infrastruktury.
Na terenie tzw. stadionu zostaną przygotowane rolkostrady, odpowiednio zaprojektowane i wyprofilowane, by nadawały się do organizacji imprez sportowych. Zimą będzie tędy przebiegała trasa dla narciarzy.
Zaprojektowano też dostawiane trybuny, które podczas dużych imprez pomieszczą od 2 do nawet 15 tysięcy osób.
Koszt budowy tego centrum szacuje się na około sto milionów złotych. Pozostaje pytanie, skąd pieniądze? – Odbyliśmy spotkanie z wiceministrem sportu i turystyki, który podtrzymał wcześniejsze deklaracje pomocy. Liczymy, że Ministerstwo Sportu dofinansuje to zadanie w wysokości 50 procent kosztów – powiedział marszałek Przybylski. – Będziemy także zabiegali o środki z Narodowego bądź Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także PFRON-u, gdyż obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Przewidujemy, że pozwolenie na budowę otrzymamy w okolicach września – mówi S. Kącki. – Jednocześnie prowadzimy prace nad przygotowaniem postępowania przetargowego, by możliwie szybko wyłonić wykonawcę. Wiosną 2018 roku powinniśmy rozpocząć inwestycję, która ma potrwać 24 miesiące.
Spółka DCS prowadzi już rozmowy ze stroną czeską na temat organizacji dużej imprezy na Polanie Jakuszyckiej. Mówi się, że mogą odbyć się tu mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. – Od tego chcielibyśmy zacząć, ale nie ukrywam, że docelowo mierzymy w mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym – powiedział S. Kącki.
W konferencji prasowej uczestniczyli także prezesi Stowarzyszenia Bieg Piastów, obecny – Maciej Pawłowski, oraz honorowy – Julian Gozdowski. Obaj podkreślili, że są entuzjastami proponowanych rozwiązań. – To obiekt wybudowany z myślą na wiele lat do przodu – zauważył M. Pawłowski. Julian Gozdowski z kolei przyznał, że z dużym bólem przekazywał spółce nieruchomości należące dotąd do stowarzyszenia, ale teraz widzi, że idzie to w dobrym kierunku.
Zadowolony był także burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Podkreślił, że jest to kontynuacja działań, które podjęli poprzednicy jego jak i marszałka. – Minęło kilka lat i my finalizujemy te plany. To swoiste novum w polityce – dodał. 

DCS_VIZ_01.jpg
DCS_VIZ_02.jpg
DCS_VIZ_03.jpg
DCS_VIZ_05.jpg
DCS_VIZ_06.jpg
DCS_VIZ_07.jpg
dcs1.jpg

Komentarze (13)

kolko rolnicze z siedlecina wygra przetarg. bedo miec chopy robote na 50 lat :-)

Dlaczego wybrali Leszka Kosiorowskiego na sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Bieg Piastów ?
Ten człowiek jest konfliktowy i nie potrafi tworzyć rzeczy pożytecznych. Kosiorowski bardzo źle jest wspominany przez dziennikarzy Słowa Polskiego, gazety dawniej bardzo popularnej.

Ciekawe przez których jest źle wspominany, skoro w SP zostało dwóch, w tym jedna, która z Kosiorowskim nie pracowała :D...

Przez "Słowo Polskie" przewinęło się nawet, nawet sporo dziennikarzy. Niestety, Leszek Kosiorowski musiał z redakcji odejść ze spuszczoną głową. Nikt za nim wtedy nie zapłakał.

Od ponad dwudziestu lat, co roku nowa koncepcja na rozbudowę ośrodka w Jakuszycach. Ktoś daje się jeszcze na to nabrać?

to sie Nadlesnictwo cieszy, ze bezkarnie wytna pare hektarow drzew bo Szyszko potrzebuje kasy na 500+ dorobic, bo skarbiec panstwa zaczyna sie coraz bardziej zadluzac

dochody podatkowe za rok 2016 wysokie, za 2017 wyzsze niz planowano. Kto Ci powiedzial ze tak sie bardzo Panstwo zadluza..?

M.. Mówisz o 500+ na które idzie

tak, piękna koncepcja, wyciąć las, zalać betonem, asfalcik i 20 hektarów parkingów, żeby słoiki z miast i miasteczek mogli na browara spokojnie dojechać i fotę strzelić, żeby potem na fejsbuniu i nad biurkiem w korpo powiesić

No tak, bo prawdziwy biegacz przychodzi pieszo z Jeleniej Góry do Jakuszyc pobiegać na nartach. Wyprawa trwa 2 dni. nie to , co "słoiki".

i zniknie ten smaczek polany. Jak na Śnieżkę droga wybrukowana. Te dawne szlaki ? Gdzie domki drewniane kryte Bóg wie czym gdzie każdy gość wejść może? Gdzie ten klimat nieprzesiąknięty betonem? Trza w Bieszczady dalekie uciekać by śpiewać o połoninach...:(

Kochani tak wygląda cywilizacja,na narty jeżdzimy do Czech w Alpy bo jest tam infrastruktura której u nas nie ma.Gdy powstaje super inwestycja zaczynacie tęsknić za s....niem po krzakach bo tak na Polanie bywało.Jest to inwestycja która mając na uwadze imprezy światowe będzie pozytywnie oddziaływać na Szklarską,region jak i kraj.

Staropolskim obyczajem trybuny i infrastruktura na tysiące gości, a parkingi w lesie lub wzdłuż drogi na zakazie parkowania ewentualnie w zwałach śniegu ! Dziennikarz też człowiek i z walizami sprzętu przejść 1-2 km przejść może ! Najlepiej auta zostawić w Szklarskiej i z buta przyjść też można !

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.