Kajakarka Zofia Tuła medalistką mistrzostw świata

Zawodniczka Karkonoskiego Klubu Kajakowego w Jeleniej Górze Zofia Tuła zajęła trzecie miejsce w konkurencji K1 kobiet w mistrzostwach świata w kajakowym freestyle'u. To historyczny sukces – pierwszy kobiecy medal reprezentantki Polski w najważniejszej imprezie na świecie w kajakowej rywalizacji.

Najbardziej ekscytującej finałowej części mistrzowskich zawodów w hiszpańskim Sort atrakcyjności dodawał fakt rozgrywania jej w nocy. Na rozświetlonej po zmroku światłami arenie każda kajakarka miała trzy 45-sekundowe przejazdy. O zwycięstwie decydował najlepszy z nich. Uzyskując coraz wyższe noty zawodniczki stale trzymały w napięciu kibiców stłoczonych na brzegach rzeki Noguera Pallaresa. Co chwilę zmieniała się tabela wyników. Piąte miejsce zajęła trzykrotna mistrzyni świata Amerykanka Emily Jackson (416,67 pkt.), czwarte zeszłoroczna mistrzyni Europy Niemka Anne Hubner (490 pkt.). Brązowa medalistka Zosia Tuła zdobyła 553,33 pkt. Reprezentantkę jeleniogórskiego klubu wyprzedziły Francuzka Marlene Devillez (570 pkt.) i Japonka Hitomi Takaku (646,67 pkt.). Ta ostatnia na mistrzowskim podium stanęła czwarty raz, na najwyższym podium po raz pierwszy.

Pochodząca z Wrocławia Zosia Tuła od kilku lat trenuje z Tomkiem Czaplickim w Jeleniej Górze. Na rzece Bóbr wykonywała swoje pierwsze freestyleowe figury i skomplikowane tricki. Oboje sezon rozpoczęli od zimowych treningów na basenie w Termach Cieplickich. Przygotowania do mistrzostw świata kontynuowali na wzburzonych wodach we Francji i w Niemczech oraz podczas startów w zawodach w amerykańskim stanie Colorado. Tam Zosia zadebiutowała w CKS Paddle Fest i w Go Pro Mountain Games. Podczas mistrzostw USA zawodniczka KKK zachwyciła publiczność. Jako pierwsza kobieta w historii amerykańskich zawodów w przejeździe przekroczyła tysiąc punktów.

Półfinał mistrzostw świata w Sort okazał się pechowy dla Tomka Czaplickiego. Startując w K1 mężczyzn na niższej wodzie niż poprzednio, zajął siódme miejsce. Do ścisłego finału awansowała najlepsza piątka kajakarzy. Zwyciężył prowadzący od pierwszej rundy Amerykanin, wielokrotny mistrz świata Dane Jackson przed Hiszpanem Joaguim Fontane Maso i Francuzem Sebastianem Devredem.

W początkowej fazie MŚ w Sort jeleniogórska dwójka zajęła szóste miejsce w swoich kategoriach w pierwszej konkurencji, w sguirt boatingu. Startowali w niej tylko dla tzw. przetarcia przed koronnymi mistrzowskimi konkurencjami.

W nowym sezonie 2020 Zosia i Tomek będą bronić tytułów zwycięzców Pucharu Świata i powalczą o złote medale mistrzostw Europy.