Kajakarze z Leśnej w „złocie” mistrzostw świata juniorów

Po raz pierwszy w Belfaście (Irlandia Północna) zorganizowano mistrzostwa świata w kajak polo w kategoriach juniorskich. Rywalizowano w czterech grupach wiekowych: U-14, U-16, U-19 mężczyzn i U-19 kobiet. Na najwyższym podium stanęło czterech wychowanków LUKS-u „Kwisa” z Leśnej.

Przez pięć dni zawodnicy grali na pięciu boiskach do kajak polo. Aby wyłonić najlepsze drużyny finałowe każda reprezentacja narodowa rywalizowała w dwudziestu meczach eliminacyjnych. Licząca 26 kajakarzy ekipa Polski startowała w trzech kategoriach i wywalczyła trzy złote medale. Powody do radości z postawy swoich podopiecznych miał trener zawodników znad Kwisy Jacek Sztuba. W złotym zespole U-16, który w finale pokonał Francję 4:0 zagrał Kamil Rękas (15 lat). Juniorki z U-19 w składzie z Nikolą Terpiłowską (19 lat) wygrały 4:1 z Wielką Brytanią. W zwycięskiej drużynie Polaków w kategorii U-19 mężczyzn bardzo dobrze spisali się Paweł Pryputniewicz (18 lat) i Paweł Adamczuk (19 lat). W decydującym o mistrzostwie świata meczu „biało – czerwoni” pokonali Litwę 4:3. Złotych medalistów prowadzili trenerzy Paweł Kalinowski i Dariusz Pilarz.

Start Polaków byłby niemożliwy, gdyby nie pomoc sponsorów i rodziców. Kajaki i sprzęt na koniec Europy przewiozła firma „Tedi” Sport, kajakarze sami opłacili przelot do Irlandii.

W dniach 2 – 3 września w Leśnej zaplanowano mistrzostwa Polski seniorów w kajak polo z udziałem najsilniejszych drużyn krajowych.