Kamienice cieplickie, czy holenderskie?

Kamienice cieplickie, czy holenderskie?

Sporo więcej wiadomo już o sytuacji prawnej trzech cieplickich kamienic przy ul. Staromiejskiej. Rozstrzygnięcia zapadną niebawem, ale przejęcie kamienic przez miasto nie jest wcale oczywiste.

Mieszka tam kilkanaście rodzin, które od lat zabiegają o wykup swoich lokali. Kiedy jednak składali podania, dowiedzieli się, że budynki nie są własnością miasta. Wprawdzie płacili i płacą czynsz jednostkom administrującym w imieniu miasta budynkami mieszkalnymi, ale w księgach wieczystych jako ich właścicielka figuruje obywatelka Holandii, Helena K. (w urzędzie miasta proszono o nieposługiwanie się pełnym nazwiskiem ze względu na ochronę danych osobowych). Lokatorzy wystraszyli się, że w tej sytuacji staną się lokatorami czynszowej, prywatnej kamienicy. Tym bardziej, że jak się dowiedzieli, spadkobiercy rozpoczęli starania o zwrot nieruchomości. A jako, że obywatele Holandii mają pełne prawo do zwrotu majątku utraconego w wyniku wojny i zaraz po wojnie, wyrok o zwrocie wydawał się formalnością.
Zaczęli drążyć sprawę. To co ustalili trochę ich uspokoiło. Raz, że sprawa ma już swoją, trwającą kilkadziesiąt lat historię; dwa, że – tak przynajmniej uważają lokatorzy – prawa do obiektów formalnych właścicieli nie są wcale takie oczywiste.

Całość czytaj w najnowszym wydaniu "NJ".

Komentarze (7)

Dopiero w 2009 interesy ?

Ledwo się wojna skończyła, a Ci już ...

Tak odzyskalismy ziemie zachodnie a teraz oddajemy je za nic obcym. Zlatuja sie jak sepy aby wyrwac kawalek soczystej padliny. Gdy w Polsce grunty nabraly wartosci.

A po co wam TAKA POLSKA ??!!!!
Chyba tylko jeszcze ja nie jestem skorumpowany??? CHOĆ wyczekuję okazjii ,-a jednak może??? NFORMUJĘ że formułóję nowy rząd. WEZMĘ KAŻDEGO MINISTERKA byle by brał z podatkiem Vat!!!!! Kurna ale będą jajka z naszej kipy. Prokuratory popękają ze śmiechu Oddajta ludziska ten chory kraj może u HOLENDRA BĘDZIEMY MIELI LEPIEJ.Dajcie drapaka niech urzędasy sami pracują na siebie zobaczymy jak długo???!!!!!

A niech tam te nasze Cieplice w całości wykupią holenderscy Eskimosi z Japonii z murzyńskim rodowodem. Byle wreszcie było tak , jak u normalnych białych ludzi. Czysto i bezpiecznie."Maxs" , myśmy tych ziemii nie odzyskali. Nas tutaj przeflancowano. Przez całe stulecia kto inny pracował na to , cośmy w ruinę przemienili przez pół wieku.Jestem urodzonym Ciepliczaninem i pamiętam jeszcze , jak to uzdrowisko wyglądało w latach sześćdziesiątych.Teraz coś próbujemy naprawić ale już za późno. Te głąby w kapturach wszystko zniszczą.

Okoliczni mieszkańcy strasznie jacyś zdołowani. Co się dzieje? Czyżbyście zatęsknili za dobrobytem rodem z zaboru rosyjskiego?

Moze Ty masz ku temu powod bo ja nie . Jutro moge stac sie bezdomnym bo miasto chce sie zadem odwrocic od Nas wszystkich. Aby tylko nie brac klopotu na siebie . Ktos placil za czynsz regularnie przez ponad 30lat a dzis przychodzi ktos i mowi to moje . A gdzie byl przez ponad pol wieku ???? ktos zainwestowal swoje zycie aby tam normalnie zamieszkac. A dzis bez zdania. Oddaja komus kto tylko stara sie wyrwac kase i wejsc w uklady z okolicznymi hotelarzami.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.