To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kiedy zaciągnąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Kredyt czy pożyczka?

Możliwości zaciągnięcia kredytów czy pożyczek w Jeleniej Górze jest sporo. Kredyt i pożyczki są zaś terminami używanymi zamiennie. Jednakże istnieją między nimi istotne różnice. Kiedy więc warto zaciągnąć kredyt, a kiedy pożyczkę i jakie są ich rodzaje?
Od kogo można otrzymać kredyt?

Przyznawanie kredytów jest ściśle określone przez przepisy prawa bankowego. Udzielać je mogą wyłącznie banki. Kredyty otrzymać można na wysokie kwoty wynoszące kilkadziesiąt, czy też kilkaset tysięcy złotych.
Jednakże otrzymanie kredytu jest skomplikowanym procesem. Proces weryfikacji wniosku kredytowego jest żmudny i długotrwały. Konieczne jest przedstawienie zaświadczeń o dochodach i uzasadnienie celu zaciągnięcia kredyty. Wiele wniosków kredytowych jest także odrzucanych. Już nawet jeden negatywny wpis w katalogach dłużników, takich jak BIK czy KRD może skutkować odmowną decyzją banku, nawet jeśli taki wpis dotyczy niewielkiej kwoty i pojawił się dawno temu (wpisy w katalogach dłużników mogą w nich widnieć nawet do 5 lat). Dodatkowo oprocentowanie kredytów bankowych może być wysokie.
Kredyt to jednak czasami bardzo dobry pomysł, szczególnie gdy dotyczy większych kwot. Wyróżnić można następujące typy kredytów:
· Konsumpcyjny – zaciągany głównie w celu na kupno sprzętów domowych, takich jak RTV i AGD, czy też samochodów.
· Hipoteczny –  kredyt na wielką kwotę i długi okres spłaty, brany w celu kupna nieruchomości. Jego oprocentowanie jest względnie nieduże.
· Pod zastaw – Mając nieruchomość bez obciążenia hipotecznego, można zaciągnąć kredyt pod zastaw nieruchomości bądź innego obiektu. Atrakcyjność jego oprocentowania jest na ogół zbliżona do kredytu hipotecznego.
· Konsolidacyjny – jest to kredyt scalający wszystkie wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Wybór takiego kredytu jest dobrym pomysłem dla osób mających problemy ze spłatą bieżących rat kredytów. Kredyt konsolidacyjny bowiem rozkłada spłatę zobowiązania na większą ilość rat. Niestety, w większości przypadków banki wymagają zabezpieczenia takiego kredytu np. pod zastaw nieruchomości.
· Studencki – Jest to kredyt na preferencyjnych warunkach, którego oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne. Aby się jednak o niego ubiegać, koniecznie trzeba być studentem.
· Inwestycyjny – zaciągany głównie przez przedsiębiorców czy też inwestorów.

Czym cechują się pożyczki?
W Polsce pożyczki są przyznawane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Udzielać ich może więc duża liczba instytucji. Pożyczyć można zwykle od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sama procedura przyznawania pożyczki jest znacznie prostsza i szybsza niż w przypadku kredytów. Ponadto, w przeciwieństwie do kredytów, pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel, którego nie trzeba uzasadnić. Wciąż jednak można wyróżnić kilka rodzajów pożyczek:
· Pożyczki darmowe – aktualnie większość instytucji pożyczkowych w Polsce oferuje pierwszą zupełnie darmową pożyczkę, z RSSO 0%. Oznacza to, że oddaje się dokładnie taką kwotę, jak się pożyczyło, pod warunkiem terminowej spłaty. Tak atrakcyjne warunki oprocentowania nie są praktycznie możliwe w przypadku kredytów bankowych.
· Pożyczki dla osób bezrobotnych – wiele ofert nie wymaga też przedstawienia żadnych zaświadczeń o dochodach. Otrzymać ją mogą więc nawet osoby pozostające bez zatrudnienia.
· Pożyczka bez BIK –instytucje pożyczkowe udzielają pożyczek nawet dla osób, które występują w katalogach dłużników, takich jak KRD czy BIK.
· Pożyczki dla zadłużonych – na rynku pożyczek można znaleźć oferty dla ludzi mających problemy z bieżącą spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Dlaczego warto wybrać oferty instytucji pożyczkowych?
Z ekonomicznego punktu widzenia wybranie pożyczki zamiast kredytu jest opłacalnym wyborem. Ponadto pożyczki mają dodatkowe zalety:
·         Bardzo duże szanse otrzymania – pożyczkę otrzymać można, nawet będąc bezrobotnym czy też zadłużonym.
·         Formalności ograniczone do minimum – wszystkie kwestie formalne można załatwić nawet w kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.
·         Szybkie otrzymanie środków finansowych – pieniądze z uzyskanych pożyczek często trafiają na konto już w ciągu nawet 24 godzin.
·         Nie trzeba podawać celu pożyczki – pożyczkę można wykorzystać na dowolnie wybrany cel, nie trzeba go uzasadniać.
·         Niskie, a czasem nawet zerowe oprocentowanie – wiele ofert od instytucji pożyczkowych ma bardzo konkurencyjne oprocentowanie, niektóre pożyczki mogą być nawet zupełnie darmowe (RSSO 0%).