Kierowcy muszą bardzo uważać jadąc ulicą Wrocławską

Kierowcy muszą bardzo uważać jadąc ulicą Wrocławską

Zamiast dwóch pasów jeden, a tuż obok drogi budowa, z której mogą wyjeżdżać ciężkie maszyny, na dodatek podczas transportu elementów stawianego mostu, ruch aut jest wstrzymywany. Takie utrudnienia w rejonie Grabarowa, na trasie wylotowej z Jeleniej Góry do Wrocławia przy ul. Wrocławskiej mają potrwać do piątku (13 lipca).

Prace związane są z budową obwodnicy Maciejowej. Wszystko przebiega zgodnie z planem i wygląda na to, że trasa będzie gotowa, jak zakładano,  w I kwartale przyszłego roku. Zanim to nastąpi, kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość i jechać bardzo ostrożnie. Obwodnica ma mieć 5,3 km długości. Koszt inwestycji oszacowano na 52 mln zł. Drogę buduje firma BUDIMEX. Trasa swój początek będzie miała przy węźle Grabarów, a koniec około 150 m przed końcem miasta. W ramach budowy nowego połączenia przewidziano dwa ronda, dwa skrzyżowania i kilka dróg technologicznych. Wykonawca musiał między innymi przesunąć koryto potoku Radomierka. Potok ten wróci na swoje miejsce w dalszym toku robót, kiedy będzie gotowy budowany właśnie most. Dzięki obwodnicy Maciejowej ruch ma być bardziej płynny i znacznie poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców oraz kierowców.

droga1.jpg
droga2.jpg
droga3.jpg
droga4.jpg
droga5.jpg
droga6.jpg
droga7.jpg
droga8.jpg
Obwodnica Mapa 02.jpg
obwodnica_mapa_01.jpg

Komentarze (24)

Czy to będzie jezdnia dwupasmowa?

Oczywiście! Jeden pas w jedną, a drugi w przeciwną stronę...

Oczywiście, że dwupasmowa - jeden pas (jednokierunkowy)nowo wybudowany i drugi (też jednokierunkowo przeciwny) stary, przez Maciejową - ronda zbyteczne. Ze stolicy Karkonoszy będzie można zatem szybciej wyjechać (ograniczenie do 70 km/h), niż wjechać (50 km/h) i o to chodzi...

Ograniczenie na obwodnicy będzie do 90km/h przez dłuższą jej część (wolniej tylko przy skrzyżowaniach), podzukaj w google definicji prędkości projektowej.

Ciekawe skąd takie informacje. Nikt rozsądny nie da tam braku ograniczenia prędkości, jeśli w odstępie 2km są 2 ronda.

Rozmawiałem na temat tej obwodnicy ze sporą częścią moich "zmotoryzowanych" znajomych. Żaden z nich nie wyraził jakiejkolwiek chęci jeżdżenia tą obwodnicą - wszyscy solidarnie mówili, że będą jeździć po staremu.

Myślę, że podobnie sprawa wygląda z większością kierowców w Jeleniej - czyli zostały zmarnowane 52 miliony - odpowiednik 1/9 budżetu miasta. Na drogę, którą będą jeździć przyjezdni, tylko jeżeli nawigacja nakaże im tamtędy jechać. Wolałbym za te pieniądze porządne remonty dróg w mieście, wykonywane przez poważne firmy, a nie znanych partaczy z Siedlęcina. Pomijam już możliwość przeniesienia wkładu własnego miasta w tą śmieszną drogę na dofinansowanie szkół, w których zawsze brakuje pieniędzy.

Gratuluję znajomych razem trzymacie poziom. Jak to się mówi w kupie siła.

Chyba myślisz o rowerzystach?

Czyli są aż tak g**** żeby jeździć dłuższą drogą prawie dwa razy wolniej? Czy jest jakiś inny powód ich przyg****ej decyzji? Na obwodnicy będzie ograniczenie do 90 (projektu oznakowania raczej nie zmieniali, choć most o którym mowa w artykule już jest w innej technologii niż na projekcie udostępnionym na stronie BIP w listopadzie). Obwodnica jest wytrasowana idealnie, a ronda na Wrocławskiej nie dało się uniknąć co tłumaczyłem już na jelonce w komentarzach. Można tylko się kłócić o rondo z drogą na Wojanów, które suma summarum nie jest najgorszym rozwiązaniem.

Dużo masz tych znajomych? Miasto ma kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To, że spytałeś kilkanaście osób o poglądach bliskich twoim, nie oznacza, że reszta też tak myśli.

A ja bedę jeździł obwodnicą. Dziś przejazd przez Maciejową to koszmar. Wystarczy ciężarówka, traktor i czas przejazdu wydłuża się do 15 - 20 minut. Przejazd obwodnicą to 5 minut. A dla mnie 15 minut szybciej do Wrocławia to dużo. Fakt mogłyby być tam 2 jezdnie, ale ta jedna dużo ułatwi.
A twierdzenie , że droga będzie dla przyjezdnych to absurd- rodem z Komuny. Im więcej przyjezdnych tym więcej kasy dla miasta i dla ciebie pośrednio także drogi Zielony

Przejazd nową obwodnicą to 5 minut? A co? Jeździłeś już? I jak było? Fajnie się jeździ? Chłopie, nie bądź śmieszny. Na tym przejeździe da się zaoszczędzić max 2 minuty. Po drodze będą 2 ronda, których nie było wcześniej wcale. 20 minut przez Maciejową? 20 minut to się jedzie z centrum do Maciejowej przez Zabobrze.

Skąd wy się bierzecie? Obwodnica jest krótksza i na sporej części będzie można jechać 90km/h, co wynika z projektu oznakowania (prędkość projektowa to co innego niż maksymalne ograniczenie, na drogach tej klasy prędkość miarodajna to +20km/h, a ograniczenie zależy od innych czynników i ustaleń) Nawet gdyby na całej długości było 70km/h, to nie zmienia faktu, że obwodnica jest krótsza i można jechać na niej szybciej.

Jasne i te wszystkie tiry z pewnością zaraz po zjeździe z ronda rozpędzą się do 90km/h i wpadną z taką prędkością na kolejne. Pasy do wyprzedzania będą tylko przed wzniesieniami i tylko po jednej stronie drogi jednocześnie. Powodzenia w wyprzedzaniu ciężarówek. Chyba, że lubisz lecieć na czołówkę, ale jeśli tak, to czeka nas tam drugi Radomierz pod względem ilości wypadków.

Nie jeździłem, ale łatwo sobie policzyć, jesli ktoś potrafi dystans i przepisową prędkość. Nawet jeśli wyjdzie nie 5 a 10 minut to jakie to ma znaczenie ?
Będzie bezpieczniej. Dzięki 2 rondom też. Dla mnie to się liczy.
Ale narzekaczowi i malkontentowi przeszkadza wszystko. Stara trasa zostaje , dacie radę !

Ty umiesz chłopie liczyć? Do szkoły wracaj, a nie bredzisz. Jadąc 40km/h pokonujesz odcinek 5km w 7,5 minuty. Żeby go pokonać w 2,5 minuty, musiałbyś jechać 120km/h. Wtedy zaoszczędzisz te swoje 5 minut. Prosta matematyka i zastosowanie proporcji. Dziecko, idź do piaskownicy, zamiast się wypowiadać w tematach dorosłych ludzi. W praktyce pojedziesz tam może 70km/h, czyli o 30km/h szybciej. Wiesz ile zaoszczędzisz? 3 minuty. To wszystko. 3 minuty za 50 milionów. Bezpieczniej wcale nie będzie, bo w Maciejowej nikt się nie bierze za wyprzedzanie, a na nowej obwodnicy ciągle ktoś będzie brał na trzeciego i na czołówkę. Obwodnice bez pasa trawy pośrodku są po prostu bardzo niebezpieczne.

Oczywiście na to, że mieszkańcy dzielnicy będą mieć luźniej choćby dlatego, że ruch do i z Wrocławia nie będzie im przechodził pod oknami, już nie jesteś w stanie wpaść.

Ile było potrąceń pieszych w Maciejowej? A ile było wypadków samochodowych w Radomierzu? Śmiertelnych również. No to w Maciejowej nadal nie będziesz miał potrąceń, za to będziesz miał nowe wypadki na "obwodnicy". Śmiertelne również. Zrozum człowieku - obwodnica tak, ale nie w takiej postaci. Nikt nie neguje potrzeby. Wszyscy negują projekt, wykonanie i brak możliwości rozbudowy. Dostaliśmy 90% dofinansowania i zamiast zbudować ekspresówkę wlotową do miasta na najbardziej ruchliwym kierunku, to my budujemy wąskie gardło, które zachęca do wyprzedzania na trzeciego i skraca przejazd o 3 minuty lub mniej. Na prawidłowo wykonanym fragmencie obwodnicy od Sudeckiej do W.Pola nie przypominam sobie żadnego poważnego wypadku, nie licząc potrącenia na pasach. Tak samo, jak nie ma tragicznych wypadków na Konstytucji 3 Maja od szpitala do Grabarowa. Ale tam się nie da wyprzedzać na czoło, bo jest pas trawy. Zobaczysz co się będzie działo na tym bublu. Tam będzie tylko podwójna ciągła.

Lepiej byłoby dokończyć drugi etap obwodnicy Jeleniej Góry. Aaaa zaraz wybory.

Ale zabezpieczenie robót, wydzielenie pasów i oznakowanie to Budimex ma fatalne.... czy nikt po stronie inwestora nie wymaga i nie sprawdza takich oczywistych spraw?

52 miliony za 5km drogi?? mało innych rzeczy w mieście jest do zrobienia?? ciekawe ile z tych 52 jest rozdane między sobą.

Czy mi się wydaje czy tylko ja jestem tutaj zadowolony że powstaje obwodnica ??

Gdyby powstawała faktycznie obwodnica, to wszyscy byliby szczęśliwi. Ale powstaje bubel. Drugi etap rozpoczętej kilka lat temu obwodnicy południowej został porzucony i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie. Zamiast tego powstaje wąskie obejście Maciejowej, błędnie nazywane obwodnicą południową przez prezydentów obecnej kadencji. Prawdziwa obwodnica południowa, to dawno temu zaprojektowana droga 2-pasmowa Grabarów-Trasa Czeska. Rozpoczęta przez Obrębalskiego i porzucona przez Zawiłę i Łużniaka. Z czego mamy się więc cieszyć? Z tego, że wydano kasę na projekty, po czym je porzucono i wzięto się za budowę czegoś innego?

Przestań anonimkulixolixo, tudzież endrju robić z siebie błazna po raz kolejny... Twój smród z ryja czuć za każdym razem...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.