Kłopotliwe znalezisko na basenie

Zdjęcia z portalu fotopolska.eu

Na terenie Basenu Miejskiego w Jeleniej Górze odnaleziono kamień pamiątkowy Reichsarbeitsdienst, czyli organizacji, która w 1935 roku kończyła budowę tego obiektu. Pytanie, co z nim zrobić?

Kamień odkryli pracownicy podczas jesiennych porządków na basenie. Jest nieco zniszczony, ale wyraźnie widać na nim napisy. Pojawił się jednak problem, co zrobić z takim znaleziskiem. Wyeksponowanie go na basenie mogłoby u niektórych wzbudzić podejrzenia o propagowanie treści faszystowskich, a to w Polsce jest karalne.

Co prawda w internecie można przeczytać, że Reichsarbeitsdienst nie była organizacją faszystowską, jej zadaniem było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę. Tyle, że we fladze tej organizacji znajduje się swastyka. Znajdowała się też w kamieniu znalezionym na terenie basenu, co można zobaczyć na starych zdjęciach w internecie, ale później została odkuta.
Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka sportu Ireneusz Taraszkiewicz powiedział nam, że kamień został zabezpieczony, oglądali go przedstawiciel konserwatora zabytków oraz historycy. Mają określić, co zrobić z nim dalej.

Fotopolska_779730.jpg

Komentarze (18)

Oddać prawowitym właścicielom.

W świetle traktatu zawartego w Jałcie obecnie prawowitym właścicielem tego kamienia jest nasze Państwo, w przeciwnym wypadku należałoby oddać państwu niemieckiemu również wszystkie inne budowle i budynki wybudowane przed II wojną światową. Ukraińcy jakoś nie zamierzają nam oddawać kamieni wbudowanych w lwowskie kamienice.

Oddać prawowitym właścicielom z basenem czy bez?

Oddać prawowitym właścicielom z basenem czy bez?

Nie macie w Jeleniej jakiegoś muzeum? Jakby nie patrzeć ten kamiń to kawałek historii miasta.

Rzeczywiście, strategiczny problem. Oddać do Muzeum Karkonoskiego - i po sprawie! Pozdrawiam odkrywców!

Do czego to doszło, żeby przedmiot związany z historią danego miejsca, przez powiązania z jakimiś organizacjami o konkretnych poglądach, był uznawany za coś propagującego faszyzm, nazizm czy cokolwiek takiego. Paranoja.

W 1935 w Trzeciej Rzeszy na każdej fladze państwowej była swastyka, a na terenie Jeleniej Góry wtedy była właśnie Trzecia Rzesza, czy tego chcemy, czy nie. Pozostawienie tego znaleziska na terenie basenu z odpowiednim komentarzem (potępiającym nazizm, ale wskazującym wykonawców basenu) byłoby pokazaniem kawałka historii tego basenu, a nie propagowaniem nazizmu, jednakże umieszczenie tego kamienia w Muzeum Karkonoskim byłoby również właściwym rozwiązaniem, tyle, że nikt by na niego nie zwrócił uwagi.

Zakopać aby nikt nie znalazł, a potem obchodzić rocznicę wybudowania obiektu jak swojego. Bez wspominania historii budowy ani o budowniczych jak miało to miejsce chociażby w wypadku obchodów 100-lecia wybudowania zapory w Pilchowicach.
Wszak zawłaszczanie cudzych osiągnięć jest dużo łatwiejsze niż realizacja, na co w tym temacie jest więcej przykładów.

Odkupię ten kamień, idealny do mojego ogrodu. 88

Przyklejcie do tego dużego kamienia na rakownicy!on tam tez stoi i upamiętnia....to co nasza władzuchna roztrwoniła..

do śmieci faszystowskie pamiątki !! wszystko co związane z faszyzmem powinno się niszczyć !! Przynajmniej tak powinni postąpić uczciwi Polacy!

Ci opisani na tym kamieniu wybudowali basen, a ten kamień ich upamiętnia. Na kamieniu jest godło państwowe Niemiec z tamtego okresu, takie jak na każdej fladze. Innych Niemiec niż Trzecia Rzesza w tamtym okresie nie było. Na wielu budowlach z okresu ZSRR widnieje sierp i młot, skądinąd też symbol jakiegoś -izmu, a pomnik "Iwana" z dawnego pl. Bieruta przeniesiono na cmentarz przy ul. Sudeckiej i nikt nie pisnął nawet słówkiem na temat propagowania -izmu (komunizmu, stalinizmu, chociaż summa summarum ten drugi "-izm" spowodował zagładę większej ilości ludzi niż nazizm - w tym chyba najwięcej samych Rosjan i innych narodowości ZSRR, tylko że o tym wiele lat nie pisano, bo zwycięzców się nie sądzi). A wiesz dlaczego? Bo ten żołnierz na zdjęciu przypomina o poświęceniu życia zwykłych ludzi, tak samo jak ten wpis na kamieniu wbudowanym w basen przypomina o wysiłku zwykłych Niemców, żyjących tutaj w 1935 roku, poświęconym na budowę tego basenu, z którego teraz korzystają Jeleniogórzanie. To już jest historia i trzeba ją przyjmować taką, jaka była, a nie ją zakłamywać. Ten stan jaki jest, zawdzięczamy porozumieniu zawartym nad głowami Polaków w Jałcie i nie możemy niczego zmienić w tym zakresie, jedynie poznawać przeszłość tych ziem, a nie wskrzeszać niepotrzebnie upiory nienawiści między narodami niszcząc artefakty pozostawione przez byłych mieszkańców tych ziem.

Oczywiście chodzi o żołnierza na pomniku, a nie "na zdjęciu".

No superrr!!! 70 lat nie grabili liści na tym basenie i teraz nagle wygrzebali pamiątkowy kamień.

Naród nie szanujący historii , jest skazany na zagładę.

„Kamień tobie przywiozłem z Jeleniej Góry”

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.