Kolejna zmiana w organizacji ruchu

Kolejna zmiana w organizacji ruchu

Kto wjeżdża do centrum Jeleniej Góry, powinien uważnie obserwować znaki. Nastąpiła spora zmiana organizacji ruchu na Placu Wyszyńskiego.

Dotyczy to przede wszystkim osób wjeżdżających do centrum ulicą Sobieskiego. U wjazdu na Plac Wyszyńskiego od Sobieskiego dotąd były trzy pasy ruchu. Najważniejszą zmianą jest to, że z prawego pasa nie można już jechać na wprost, czyli do ulicy Grodzkiej.

– Sporo aut wyjeżdża z naprzeciwka, od strony Placu Ratuszowego, i przez to dochodzi do kolizyjnych sytuacji – tłumaczy Norbert Łukaniuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Kierowcy jadący od góry wjeżdżają skrzyżowanie i czekają, aż przejedzie potok aut z ulicy Sobieskiego. Potem mają krótki czas na opuszczenie skrzyżowania. Ludzie różnie sobie radzą za kierownicą, więc stwierdziliśmy, że skorygujemy ruch w tym miejscu.
Z kolei z naprzeciwka do tej pory był możliwy jedynie ruch w prawo i w lewo. Teraz będzie można jechać także na wprost. – Po drugie kierowcy będą mieli 7 sekund ruchu bezkolizyjnego, czyli nikt nie będzie wyjeżdżał z naprzeciwka i będzie można bezpiecznie opuścić skrzyżowanie – tłumaczy N. Łukaniuk.
Jak w takim razie dojechać do ratusza od strony Sobieskiego? – Pasem dla skręcających w lewo – odpowiada Norbert Łukaniuk. – Pojedziemy w kierunku Podwala i po kilkunastu metrach skręcimy w prawo w ulicę Jasną przy Baszcie Zamkowej. Ona obecnie jest jednokierunkowa, ale ruch odbywa się od ratusza w kierunku Placu Wyszyńskiego.
Obecnie można tędy wjechać do ścisłego centrum.

Komentarze (25)

To najniebezpieczniejsze skrzyżowanie w Jeleniej Górze stało się dzięki Panu Łukaniukowi znacznie bezpieczniejsze.

Zniknęły bezsensowne fragmenty jezdni pomalowane na zlecenie poprzednika Pana Wandzla na czerwono, na które nie wolno było wjeżdżać.

Bardzo Panu dziękuję :)

Obserwuję starania p. Łukaniuka i trzeba przyznać, że większość zmian i pomysłów usprawniła ruch w naszym mieście. Jednak w przypadku Placu Wyszyńskiego wszystkie zmiany i "malowanki" nie są trafione. Wystarczyło zostawić wszystko "po staremu" tylko wymienić sterowniki, aby każdy kierunek ruchu wjeżdżał na skrzyżowanie i opuszczał go bezkolizyjnie.

Mimo wszystko powodzenia!

Taki pomysł, jaki sugerujesz, wydłużyłby tylko cykle i czas oczekiwania na zielone. Zakorkowałbyś miasto doszczętnie. Już teraz cykle są wystarczająco długie.

Nie zgadzam się z Twoją opinią dot. Pl. Wyszyńskiego.

Poprzednie rozwiązania "po staremu" sprawiały, że to skrzyżowanie należało do najniebezpieczniejszych w mieście, a o kolizję i/lub ciężki wypadek nie było trudno.

Najgorsze były "mijanki" - gdy dwa samochody skręcały jednocześnie 1) z Pl. Wyszyńskiego na Sobieskiego i 2) z Podwala na Grodzką.

Nowe "malowanki" wyznaczyły konkretny tor jazdy, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniej. Obecna zmiana, o której stanowi niniejszy artykuł dodatkowo przyczynia się do bezpieczeństwa ruchu na tym skrzyżowaniu.

Kolejny przykład kreskowana. Najpierw ktoś buduje drogę a następnie jest zamalowywania. Teraz elimnuje się cały pas z którego można było spokojnie skręcić w lewo i jechać aż do mostu nad Bobrem. Z dwóch został jeden który momentalnie jest blokowany przez osoby chcące skręcić koło baszty. Dla osób jadących od strony Zgorzelca najbezpieczniej byłoby jechać na wprost środkowym pasem. Od strony placu Ratuszowego tez jest zamieszanie bo cześć kierowców jechało w stronę Zabobrza koło baszty , teraz wszyscy musza jechać do świateł.

Wszelkie rozwiązania wdrożone przez Pana Łukaniuka poprawiły bezpieczeństwo na drogach miasta.
Oczywiście nie mam na myśli osób jadących na pamięć i kamikadze

Nie należę też do fałszywych pochlebców Pana Łukaniuka, ale to, co poprzednik Pan Wandzel "nie dał rady" zrobić, Pan Norbert wykonał bez większego trudu. Pierwszym przykładem z brzegu są sekundniki, które pojawiły się na naszych drogach jako pierwsze.

Pisałam też w pewnej sprawie do Pana Norberta, a otrzymałam bardzo uprzejmą i rzeczową odpowiedź. Cóż chcieć więcej - mamy właściwą osobę na stanowisku dyrektora MZDiM :)

oczywiście rondo nie wchodzi w grę, polskiego janusza w golfie to przerasta...

bez odpowiedzi :-D

A wystarczyło by pójść po rozum do głowy...wystarczy przebudować to skrzyżowanie I zrobić tam rondo...

Przed paroma laty była na ten temat dyskusja, ale skrzyżowanie to jest malutkie, a zjazd na ulicę Sobieskiego jest pochyły, co utrudnia sprawę.

Gdyby istniała możliwość wybudowania w tym miejscu ronda, to uwierz mi, Pan Łukaniuk starałby się o zgodę na jego budowę u włodarzy.

Tam jest wystarczająco dużo miejsca ewentualnie można przenieść przejście dla pieszych 20 metrów w dół , teraz przejście jest podzielone na trzy odcinki nawet w dużych miastach jest podział na dwa a tutaj aż trzy. Ludzie woleliby nadrobić 50 metrów niż stać co chwile. Jak samochody nie miały gdzie skręcić to trzeba było przesunąć postój taksówek w stronę flory i byłyby dwa pasy ale to wszystko przekracza możliwości lepiej zwężyć,postawić dodatkowe światła , postawić wysepkę itd a kierowcy poczekają.

Rondo nie musi być idealnie okrągłe. Są takie kształty skrzyżowań o ruchu okrężnym, jakich nasze władze na oczy nie widziały. Ale u nas się myśli szablonowo. Brak kreatywnych pracowników i pomysłów, a jedynie kopiowanie rozwiązań z podręczników.

rachu to kaźmierzp

Nie kazimierzp tylko kazmirz.

Ja jestem za zrobieniem tam ronda. Pozdrawiam, Panie Łukaniuk

Panie Dyrektorze, jak po "kilkunastu" metrach z Podwala skręci Pan w prawo to nie będzie ul.Jasna tylko Grodzka.
Pozdr.MS

... jednak ten odcinek należy do ulicy Jasnej. Pozdr. MG

wedlug google to grodzka

Ufaj dalej googlom. Wg nich Piechowice to Pilchowice. Pojawia się to w pewnym powiększeniu mapy. Spróbuj, jak nie wierzysz.

"Pamięć" bywa zawodną. Polecam wizytę na oficjalnej stronie miasta (jeleniagora.pl) w Systemie Informacji Przestrzennej GEOPORTAL lub spacerek na sporne miejsce.
Pozdr.MS

Jadąc Podwalem prawym pasem w kierunku Osiedla Robotniczego mamy strzałkę na wprost i w prawo.Gdzie tu można skręcić w prawo?Uważam ze powinna być strzałka na wprost i w lewo-skoro z tego pasa można równiez jechać na ul Mostową.A wogóle jest to bardzo niebezpieczne miejsce!!!!!!!!!!!!!!

z prawego pasa NIE mozna jechac w lewo!!!

Z prawego pasa można ZMIENIĆ pas na lewy, stąd ta strzałka. Na pewno macie prawo jazdy?

Mam pytanie, czy przy wjeżdzie z Karola Miarki na Sobieskiego musi stać znak "STOP", przecież na Sobieskiego
jest wydzielony pas ruchu dla wyjeżdżających z Karola Miarki?

Lepiej niech stoi...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.