Kolejne markety w Jeleniej Górze

Pasaż Tesco otwarto w lutym 2010 roku.

Trwa porządkowanie placu przy ulicy Wolności po dawnej cegielni. Ma tam powstać Lidl. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, w stolicy Karkonoszy wkrótce będzie także market sportowy Decathlon.

Liczba marketów i supermarketów stale rośnie. Lada dzień ma zostać otwarty sklep Dino na skrzyżowaniu ulicy Karola Miarki i Spółdzielczej. Kolejny market spożywczy wkrótce zostanie uruchomiony na placu po dawnej cegielni przy ul. Wolności, gdzie ostatnio funkcjonowała firma Sofal. Będzie to Lidl. Do tego przymierzano się już w ubiegłym roku, kiedy to uporządkowano teren. Później przez jakiś czas nic się tam nie działo, teraz wznowiono prace.

Miasto w komunikacie przypomina, że właściciel terenu może postawić obiekt o takim charakterze, jaki dopuszcza obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli studium planistyczne, a potem Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza obiekt handlowy, to choćby wokół było kilkanaście innych, może stanąć kolejny.
To nie koniec. Zmieni się sposób zagospodarowania powierzchni jednego z pierwszych hipermarketów w Jeleniej Górze – Tesco. Sklep ten zostanie zmniejszony a na części powierzchni ma zostać otwarty sklep Decathlon. Taką informację otrzymali już najemcy sklepów w Pasażu Tesco. Prace mają ruszyć już w kwietniu, zaraz po świętach wielkanocnych.

Komentarze (94)

Jedyne co robią nasi Fatalni Prezydenci to sprzedają grunty i nieruchomości gdzie powstają tylko galerie i dyskonty!!! Niebawem sami tam będą pracować. A kiedy pytam powstanie coś dla mieszkańców? Korty,basen... coś co przyciągnie turystów? DRAMAT MIASTA TRWA.ZAWIŁA Zrezygnuj.

Gdybyś orientował się w sprawie to prawie wszystkie markety powstały na działkach sprzedanych przez inne podmioty, a nie miasto. Problemem jest to że radni uchwalając plany zagospodarowania miasta nie wgłębiają się w istotę zapisu planu który uchwalają. Potem "rżną głupa" jak to określał JKM, ze to nie oni, ale oni! Jeżeli jest w planie zapis pod handel i usługi bez szczegółowych uwarunkowań to powstać może każdy market! Ale jak się wybiera radnych bezmyślnie bez znajomości spraw to ma się to co się ma.

A Piotr i Paweł powstał na gruncie kupionym od Miasta?

tam nie ma planu(mpzp), podobnie jak dla sporej części Jeleniej Góry, więc jest furtka, bo w odpowiednio zrobionej analizie do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (wzt)można wcisąć niemal wszystko :(

W szczególności wieloletni Radni PiS-u dziś biadolą o umierającym centrum miasta i winią za to Pana Prezydenta.Idą wybory i trzeba ich rozliczyć przy urnach wyborczych, bo przez następne 5 lat będą "rżnęli głupa" i pchali nas pod górę.

Otóż to! Tymczasem w centrum, gdzie był kiedyś Mc Donalds, a potem sklep z odzieżą powstaje bank Credit Agricole :/ Problemem w centrum nie są galerie, bo centrum umierało zanim jeszcze powstały galerie. Problemem są wygórowane czynsze, wysoki ZUS, bieżące opłaty, które nie pozwalają na w miarę godziwe życie przedsiębiorców.

W centrum /np przy 1 Maja/ znakomita większość lokali wykupili pazerni, bogaci prywaciarze. Niektórzy po kilka lokali. No i żyją tylko i wyłącznie z wynajmu. Przy okazji bezustannie pyskują na prezydenta, że zastój, brak klientów, banki,..Chętnie zapominają o tym, że ten zastój to ich wina. Chcieli wolny rynek to go mają. To prywatni właściciele i podnajemcy ponoszą winę za kiepską, mało interesującą ofertę w sklepach. Ich zdaniem prezydent powinien napędzać klientów, zmniejszać bezustannie czynsze a oni tylko będą liczyć zyski. Oczywiście dalej stękając pod niebiosa na swój ciężki los.

Tylko sami radni decydują? Pan prezydent i inwestorzy nic nie mają do tego? Kto w to uwierzy! Radni na koniec przegłosowują uchwały i często nie mają pojęcia o skutkach swoich decyzji. Pod kogo są zmieniane plany? Komu na tym zależy? Inwestorzy i urzędnicy to nie są biedne niewiniątka, które biernie i pokornie czekają, co się wydarzy...

Jak radny nie wie za czym głosuje i jakie przyniesie to skutki, to może niech zrezygnuje z mandatu i zajmie się czymś o czym ma pojęcie.

Ma odpowiedż dla Pana, te korty i baseny powstaną zaraz jak tylko Pan zakupi teren i wyłoży na to swoje prywatne środki, a następnie podejmie się ryzyka gospodarczego i zacznie tam swoją działaność gospodarczą, a potem zapłaci podatki, które przeznaczymy na 500 +....

Do jakiego.
..a tych prezydentów wybierają jelniogórzanie którzy potrafią narzekać. A jak przyjdą wybory, to głosować idzie 20 %. Reszta albo ma w d...,albo głosuje na kolesi...

a kto sprzedał tym prywatnym ludziom grunty żeby potem odsprzedali z ogromnym zyskiem nie miasto przypadkiem

Decathlon to świetna informacja, bo GoSport narzuca wysokie ceny. Trochę chybiona lokalizacja, bo zdecydowanie lepiej by im było w Galerii Sudeckiej lub Nowy Rynek. W okolicy Sudeckiej mogliby zbudować swój market. Ale dobre i to :)

Kiedy budowali Nowy Rynek na Facebooku regularnie przekazywali najnowsze informacje dot. postępu w budowie i dot. ich najemców. Gdy zapytałam o sklep Decathlon - odpowiedź była - przykro nam, nie będzie tego sklepu, ale będą...

Nie ma złego, co by na dobre nie wyszło. Pasaż TESCO i tak prawie jest pusty,więc lepiej, gdy powstanie w nim Decathlon.

Prezydent Zawiła jaki Tam Prezydent Podpierdółka i oszust rujnuje Jelenią górę Całe miasto umarło wszystko się zamyka a on dalej chce stawiać Markety i Galerie to trzeba mieć coś z głową.

Pączuś, masz tu darmowe kropki i przecinki............,,,,,,,,,,, Pewnie i tak nie wiesz, co z nimi zrobić?

Znowu małe fiutki mnie minusują? Odważni jesteście... Wasze żony/dziewczyny/dłonie/kozy wiedzą, że macie aż po dwa centymetry długości?

A jaką korzyść (podatkową)z tego będzie miało miasto?

Szkoda gadać....

Same galerie i markety żenada na 1go mają same banki paskudna ta Jelenia sie zrobiła

Fajnie że Lidl. Bo dojazd i wyjazd do tego na Mostowej jest kiepski. Będę miał Lidla po drodze do pracy. Ważna żeby zjazd i wyjazd nie był kolizyjny. Bo to jedyna dwupasmówka w mieście.

Market za marketem, market goni.Jelenia już niespełna 80. tysięczna, a ilość marketów jakiej dwa razy większe miasta by się nie "powstydziły".Szkoda tylko, że ciągle z Jeleniej Góry ludzi ubywa w tempie kilkuset osób rocznie i nie widać, żeby władze miasta miały jakikolwiek sensowny pomysł na zatrzymanie ich.No chyba, że galerie handlowe i te powstające jak grzyby po deszczu markety to miał być jeden z tych pomysłów?Jeśli tak, to widać, że nie działa?!

Jelenia upada
To miasto ma już mniej niż 80tysięcy mieszkańców
Ludzie uciekają do Wrocławia Legnicy Lubina

Wrocław - stolica województwa, uniwersytety, port lotniczy itp.
Lubin - zagłębie miedziowe KGHM
Legnica - zagłębie miedziowe + autostrada A4 na przedmieściach.

Nasi decydenci jeleniogórscy cudów nie zdziałali przez ostatnie ćwierczwiecze, ale szczerze, chciałbym przeczytać sensowne propozycje, na których realizację są środki i zasoby (nie telko kasa), dzięki którym można zniwelować różnice między JG a w/w miastami. Bo to porównanie jest naiwne lub cyniczne, jeśli nie g****e.
Chciałbym zobaczyć władzę, która nagle odmieni oblicze tej ziemi, bo gadać źle na każdą władzę jest najprościej, a sama zmiana nazwisk i partii u władzy niczego nie zmieni. Owszem, nie można mówić, że nic się nie da, bo to przesada, ale z drugiej strony nudna jest ta wieczna mantra frustracji: "miasto umiera, miasto umiera". Wnikliwa analiza, doprawdy. Świat się zmienia - zmiany demograficzne, migracje zarobkowe, e-commerce, globalna konkurencja, to wszystko ma wpływ na każde miasto, także na JG. Pewne jest jedno, bez właściwej diagnozy, nie ma szans na znalezienie rozwiązań, które niwelowały by negatywne zjawiska dot. JG. Szukanie analogii tam, gdzie jej nie ma, to błąd.

Już 20tysięcy ludzi ubyło z Jeleniej
Mówi się o Wałbrzychu że tam masa ludzi opuściło miasto
Ale Wałbrzych powstaje z kolan strefa ekonomiczna się rozrasta
A jelenia jeszcze trochę a będzie już tylko 75tysięcznym miasteczkiem

Polecam sprawdzenie poziomu zadłużenia Wałbrzycha. To bodaj najmocniej zadłużona gmina w PL w stosunku do dochodów gminy (97%, żadna inna gmina nie zbliża się nawet do podobnego poziomu). I bodaj pierwsza 5-ka w zadłużeniu w przeliczeniu na mieszkańca. Jest tam kilka imponujących inwestycji, to prawda (Stara Kopalnia, centrum sportowe z halą widowiskową), ale jednocześnie mają wysokie koszty przy niskim wykorzystaniu i np. trzeba w hali organizować rekolekcje dla szkół, żeby ją jakoś zagospodarować. Zobaczymy, jak pociągną przez najbliższe lata, bo inne gminy, które się rozwijają (np. Jawor, Nowa Ruda, Bolesławiec, Środa Śląska) będą ludzi ściągać do siebie, zamiast ich łatwo tracić na rzecz innych miast.
Strefa w Wałbrzychu jest faktycznie znacznie większa i działa dłużej. Infrastruktura drogowa tam jest bardzo dobra, a gdy porównamy ją z tym co jest w strefie jeleniogórskiej, zobaczymy, że projektantom strefy w JG zabrakło wyobraźni w zakresie potrzeb transportowych inwestorów w strefie. Ale poza zbyt wąską drogą i brakiem parkingów, do samej strefy W JG trudno się czepiać, bo przy tym wykluczeniu transportowym Kotliny Jeleniogórskiej dobrze, że w ogóle udało się znaleźć firmy, które chciały w strefie postawić fabrykę. Problemem też jest ilość miejsca na inwestycje. W Wałbrzychu było bardzo dużo ziemi pod inwestycje dla przemysłu, który lubi mieć dużo miejsca. W strefie w JG od początku było "ciasno", a dziś praktycznie już nie ma działek na inwestycje. Wszystko albo sprzedane, albo pokryte sieciami energetycznymi czy z gazociągiem.

Przewiduję że w latach dwudziestych będzie jelenia mieć nie całe 70 tysięcy mieszkańców a w następnych latach może mieć 50 tysięcy mieszkańców za jakieś nie całe 20 lat a nawet mniej jak nic się nie polepszy w Jeleniej jest duże bezrobocie to jedno z najbiedniejszych miejscowości w Polsce

Niedługo PiS wytrzebi całkowicie handel i markety. Zaczęli walkę z handlem w niedziele. Uchwalili wrogą społeczeństwu ustawę o zakazie handlu. Był to ukłon w stronę kleru i głupawym działaczom Solidarności. Zobaczymy czy ludzie będą zadowoleni. Węgrzy szybko sie wycofali. PiS dalej brnie w zakazy i karanie społeczeństwa.

W Niemczech, Austrii, Francji, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Wlk. Brytanii, gdzie też obowiązują zakazy lub ograniczenia handlu w niedzielę też chcą wykończyć całkowicie handel, też są działające na czyjeś polecenie
wrogie społeczeństwom rządy?!Tak w ogóle to wszystko w porządku u Ciebie?

Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń, zarówno w małych, jak i dużych sklepach można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, jeszcze w Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.
Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech, Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia i Węgry.
W Niemczech i Austrii istnieje tzw. Sonntagsruhe, czyli "niedzielna cisza". Oznacza to, że w niedziele i święta zamknięte są wszystkie sklepy; działać mogą tylko stacje benzynowe i sklepiki na dworcach kolejowych oraz położone w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. W praktyce doszło do tego, że dworce i stacje benzynowe pełnią rolę głównych źródeł zaopatrzenia w produkty spożywcze w dni wolne. Ludzie są wściekli.
W Holandii sprawy niedzielnego handlu regulują przepisy lokalne. W gminach położonych głównie w tzw. holenderskim pasie biblijnym (centrum kraju, gdzie rządzą protestanccy konserwatyści), handel w niedzielę jest zakazany. W innych rejonach kraju nie ma ogranicze,...itp itd

"Ludzie są wściekli"?Taaa, jasne, a najbardziej wściekłymi ludźmi są pewnie właściciele i zarządy wielkich sieci handlowych, bo właściciel niewielkiego sklepiku może przecież sam stanąć przy kasie i sprzedawać w niedzielę, tego przynajmniej w Polsce prawo mu nie zabrania.Popatrz, dwie można powiedzieć ojczyzny wielkich sieci handlowych czyli Niemcy i Francja mają zakaz albo ograniczenia w handlu, a w Polsce nie za bardzo się im takie rozwiązanie podoba, ciekawe?!

I można prowadzić sprzedaż w niedzielę, gdy do handlu wprowadzi się dewocjonalia. Akurat te najbardziej potrzebne są w niedziele :P Ręce opadają. ZUS wzrósł już do 1300 zł, a PiA ustala sobie zakazy.

Przecież RH+ to pisowska wydmuszka, nieudany syn jarosława i krysi pawlowicz, nie wiedzieliście o tym?

Narzekacie na ilość marketów w mieście ale gdyby komuś się nie opłacało to by ich nie budował.Czas małych sklepików się skończył i nic na to nie poradzimy.Takie czasy.Ludzie wybierają sami gdzie chcą kupować.Tak naprawę to nikt nie ma sensownego pomysłu na centrum miasta czy to w Jeleniej czy w innych miastach.Macie jakieś pomysły to napiszcie.

wyprali wam mózgi z tym pitoleniem o szkodliwości marketów. Dzięki temu jest taniej. Jak wolisz drożej to kupuj w innych sklepach. Tu zarzucasz władzom że markety sytuuje a za chwile walisz tam bo promocja... Ogarnij się umysłowo. Miasto nie jest najlepiej zarządzane, ale prywatna przedsiębiorczość nie powinna być regulowana wcale. Jak ktoś zechce postawić kolejną stacje paliw na obwodnicy to też będzie źle? Teraz jest jeszcze ważna walka ze smogiem. Tylko najlepiej by było pociągnąć z Zabobrza nitki co wzdłuż ulic domków jednorodzinnych i umożliwić podłączenie się do sieci ich właścicielom. Czym więcej ludzi się podłączy tym będą mieli taniej wszyscy podłączeni ciepło a my czystsze powietrze

Wolę kupić w markecie czy galerii taniej niż w małym sklepiku, gdzie właściciel narzuca marżę z kosmosu... a w dodatku nie ma praktycznie większego wyboru.
Skoro więc nie ma co zaoferować oprócz wysokiej ceny, to niech nie płaczą, że muszą zwijać interes. Tak się kończy zwykła pazerność. Przypomnijmy sobie co było zanim nie było marketów, nie jeden taki cwaniaczek dom sobie pobudował.

Sklepikarze z 1-go Maja się sami załatwili. A proces samozniszczenia trwa od ponad 25 lat. Raz na jakiś czas przyjeżdżam do centrum Jeleniej Góry i jako "obcy" to obserwuję. Sklepy czynne od 10-18, sobota 10-14! A obok konkurencja w postaci Galerii czynna do 20-21. No i jeszcze problemy z parkowaniem. Dla mnie mieszkańca miejscowości oddalonej o te 35km od JG to bardzo ważne aspekty. Jak chcem coś porządnego kupić (w Galeriach tego nie dostanę) np. pastę do parkietu czy coś do zelmera to albo muszę wcześniej wyjechać do Stolicy Karkonoszy albo ..... kupić przez internet.

Po pastę do parkietu chyba do centrum nie jeździsz, bo i gdzie byś ją kupił? Prędzej kupisz w Castoramie lub Leroy Merlin, tak samo, jak worki do odkurzacza.

Co do reszty, masz w pełni rację.

Przydałby się LIDL w Karpaczu. Super lokalizacja Staszica - Prusa. 5 tysięcy miejsc noclegowych w tym regionie. Jedyny sklepik osiedlowy ma ceny 2-3 razy większe niż w marketach. W centrum nie da się już zrobić zakupów taki tłok. Trzeba do Kowar jeździć.

A co byście chcieli, żeby powstało w Jeleniej Górze zamiast marketów? Pytam serio.

Np. Park trampolin! Na pewno miałby wzięcie!

A ile byłbyś / byłabyś skłonna zapłacić za wstęp? Bo jakby miało być komercyjnie, to tanio nie będzie...

To jest wszystko do ogarnięcia. Karty stałego klienta rabatowe itd. Z reszta tu jest wielu turystów, którzy rownież mogliby z takich trakcji korzystać

Ścianka wspinaczkowa z prawdziwego zdarzenia

No właśnie, to jest dobre pytanie. W ogóle warto zapytać co byśmy chcieli od tego miasta, albo jak je widzieli. A może cytując klasyka Keneddy'ego powinno być na odwrót "Nie pytaj co Jelenia Góra może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Jeleniej Góry". Wszyscy tylko narzekają, że markety, że centrum umiera. Ja bym sobie na przykład chciał, żeby centrum Jeleniej Góry było takim odpowiednikiem "Kazimierza" w Krakowie. To jest do wykonania, i to się prędzej czy później stanie, bo nie ma szans na jakikolwiek handel w tym centrum skoro galeria handlowa z wygodnym parkingiem jest w samym centrum. To samo stało się w innych miastach. Zobaczcie wokół galerii dominikańskiej jakie są sklepy. Niestety u nas wszystko dookoła zniechęca do bólu. Są mieszkańcy w centrum miasta, którzy zawiązują jakieś stowarzyszenia, żeby nie było dyskotek i knajp w centrum. Sam pamiętam aferę o ludzi "głośno" wracających z imprez w street i atrapie. Niestety jak masz chatę w centrum to musisz liczyć się z tym, że ktoś pohałasuje czasem. Chcesz ciszę i spokój to sprzedaj chałupę w centrum, albo wynajmij ją na kwatery i wyprowadź się pod basen wojskowy w Jeżowie i tyle.

Jelenia Góra jest ładnym miastem, ale brakuje mi jednej istotnej rzeczy.

Odpowiedniej infrastruktury!!!!

Gdziekolwiek człowiek nie pojedzie "trzaska" się po wąskich i dziurawych drogach.

Droga do Bolesławca przez Lwówek, to droga przez mękę - samochód cały czas "skacze". Dziura na dziurze dziurą popycha.

Do Zgorzelca dobra, ale człowiek też się wlecze po wioskach i miasteczkach, zanim dojedzie.

Do Legnicy przez Złotoryję, kręta i średniej jakości droga. Do Wrocławia człowiek wlecze się i wlecze, podobnież do Wałbrzycha, czy Lubawki.

Optymizmem, że coś się w ciągu kilkunastu lat zmieni to nie napawa :/

Nie należę do malkontentów, ale niestety takie są fakty :(

Jedynym światełkiem w tunelu to kolej. Zmodernizowano linię kolejową do Wrocławia. Wyremontowano dworzec i moim zdaniem to krok milowy, że mamy także Pendolino.

Miałam przyjemność skorzystać i byłam mile zaskoczona.

Mamy jeszcze PKS, ale preferuję kolej, no ale każdy wybiera ten środek transportu, z którym jest mu "po drodze" :)

Co za niesamowicie postępowe miasto :)))))))) zaraz walnę ze śmiechu

Czyli potrzeba jest więcej zakładów pogrzebowych???

Czy przez teren starej cieni nie była planowana obwodnica ? Za plany ktoś zapłacił i co teraz zmiana planów?

Była. Za czasów Obrębalskiego. Zawiła i Łużniak zdeptali wszystko, co zaplanował ich poprzednik. Zaczęli budowy na obydwu końcach nowej obwodnicy, blokując dalsze opcje rozbudowy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.