To koniec Kościoła Garnizonowego

To koniec Kościoła Garnizonowego

Minister Obrony Narodowej wydał decyzję o rozformowaniu parafii wojskowej w Jeleniej Górze. – Spodziewałem się tego – przyznaje ks. płk. Andrzej Bokiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Decyzja pochodzi z 16 października. Minister Obrony Narodowej nakazał biskupowi polowemu rozformowanie tej jednostki do końca tego roku. Obiekty sakralne, m.in. kościół oraz dom księdza, mają wrócić do skarbu państwa. Dotąd były one w trwałym zarządzie Wojska Polskiego. Miasto otrzymało właśnie pismo od Rejonowego Zarządu Infrastruktury, który informuje o wygaszeniu trwałego zarządu wojska na Kościele Garnizonowym.

 

– Przyjęliśmy z żalem tę decyzję, ale nie mamy na nią żadnego wpływu, jest to w gestii wojska – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – To ostatni istniejący symbol wojskowości w naszym mieście.

 

Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze ksiądz płk. Andrzej Bokiej mówi, że nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji na ten temat. Zaskoczony jednak nie jest. – Spodziewałem się tego, bo jesteśmy kościołem wojskowym, a wojska w Jeleniej Górze nie ma od 2004 roku – mówi kapłan. – Mówiło się o rozformowaniu naszej jednostki od dawna, ale jakoś tę decyzję odwlekano.

 

Najbardziej prawdopodobne jest, że obiekty wrócą do skarbu państwa i trafią pod zarząd kurii legnickiej. Zostanie powołana w tym miejscu nowa parafia, zmieni się nazwa. – Kościół Garnizonowy formalnie przestanie istnieć, ale nazwa ta będzie żyła w świadomości ludzi jeszcze pewnie przez jakieś 200 lat – mówi ksiądz Bokiej.

Komentarze (39)

Za 200lat to katolicyzm w teraźniejszym wydani zamrze.Co żal gaży pułkownika ?Panie Papaj czego panu żal przecież budynek będzie nadal stał.

Zal kasy nie bedzie na dziewczynki badz chlopaczkow kieszkowe poszlo sie p.....

Pan Papaj żałuje,że już płk. Bokiej nie bedzie brał pensji pułkownika i będzie musiał oddać Skarbowi Państwa domek w którym mieszkał?? A płk.Bokiej powinien zaraz po rozformowaniu garnizonu przenieść się wraz z wojskim do nowego miejsca stacjonowania i opuścić już w 2004 roku nie swoja willę.
Jako wierny i uniżony sługa Kościoła pan Papaj powinien pochylić sie z troską nad losem wielu ubogich mieszkańców Jeleniej Góry, a nie wylewać żale w intencji tych,którym niczego nie brakuje.

I jak zwykle tyle jadu, nienawiści... Ksawercia, przykro mi, ale czasy się zmieniły, a "czy się stoi czy się leży..." minęło bezpowrotnie. Teraz każdy ma swój los we własnych rękach i trzeba myśleć "fajnie, też chcę mieć więcej", bo na razie polak prędzej da sobie odrąbać rękę, żeby ktoś coś stracił, niż zrobi coś, żeby mieć lepiej. Przykre, ale prawdziwe.

Nie zabieraj głosu w sprawie, o której nie masz wiedzy, nie zastepuj jej swoimi domysłami

ksawercia , patrz lepiej na to co ty robisz. Bzykasz się z mężem swojej najlepszej przyjaciółki, a wygarniasz innym !!! Wiem , kim jesteś ksawercia :)

CZARNI I TAK SPADNĄ NA CZTERY ŁAPY !!!! NIESTETY SZKODA ŻE NIE WPROWADZILI PODATKU NA KOŚCIÓŁ WTEDY OKAZAŁO BY SIĘ ILU JEST KATOLIKÓW JAK MUSIELI BY PŁACIĆ NA KOŚCIÓŁEK OBOWIĄZKOWO TO STAWIAŁBYM NA JAKIEŚ 10-15% I SKOŃCZYŁABY SIĘ JAZDA MERCEDESAMI I ŻYCIE W LUKSUSIE CIEKAWE KIEDY TEN CIEMNY NARÓD TO WSZYSTKO ZROZUMIE A KSIĘDZA PŁK. PRZENIEŚĆ DO KARPNIK TAM MOŻNA WSZYSTKO !!!

No ksawerciu - nie spodziewałam sie tego po tobie...

Kto zlikwidował wojsko w mieście /?CZAS OCENIĆ LUDZI ZA ICH CZYNY ,przynajmniej to pomoże znieść upadek miasta.

Zlikwidujmy wszystko, niech nie będzie niczego!

ATEIŚCI SAMI SIĘ ROZGRZESZĄ PRZY WSPÓLNYM KONIACZKU Z 4 ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI W TLE. CICHO SZA..SZA..SZA. WSZA.WSZA.WSZA.GLISTA

Likwidacja wojska była decyzją Jerzego Szmajdzińskiego... Jak wiadomo odszedł do innego, lepszego świata. Mimo, że był z SLD, to moim zdaniem był to naprawdę fajny Gość!!!

Ad.~Live. Jesteś w błędzie, gdyż decyzję o likwidacji jednostek wojskowych w Polsce nie podejmował samodzielnie J.Szmajdziński - minister obrony narodowej. Decyzję podjął Rząd Polski na wniosek ministra obrony narodowej, zaakceptowany przez Polski Sejm.
Decyzja podjęta została po stwierdzeniu, że struktury wojska są archaiczne i pochłaniają ogromne środki z budżetu.
Po wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej nasz dotychczasowy wróg Niemcy stał się przyjacielem. Natomiast nasz dotychczasowy "przyjaciel" /Rosja/stał się naszym wrogiem. W związku z tym zachodziła potrzeba restrukturyzacji armii. Drogi Live ogarniasz o czym piszę? Temat jest wdzięczny i dla Twojego użytku mogę go rozwinąć dla rozjaśnienia twoich szarych komórek jeżeli jeszcze je posiadasz. DOLNOŚLĄZAK.

Był CZERWONY. To nie był fajny. Odszedł w otchłań!

DOLNOŚLĄZAK. Z woli "komunistów" na przełomie lat 40/50 ubiegłego stulecia utworzono w poniemieckiej świątyni kościół garnizonowy finansowany z budżetu państwa. Jednym z późniejszych administratorów tego kościoła był ksiądz pułkownik Wilhelm Kubsz, kapelan "polskojęzycznego" wojska - I Dywizji Piechoty im. T.Kościuszki. O godzinie 12 Kubsch celebrował tzw SUMĘ, w której uczestniczyło wielu kościuszkowców osiedlonych w Jeleniej Górze i okolicznych wioskach. Te nabożeństwa były wspaniałe. Jako syn kościuszkowca wraz z rodzicami brałem udział w tych nabożeństwach. Na zakończenie mszy organista dawał popis. J.S. Bach dominował w jego repertuarze. W tym kościele byłem ochrzczony jako jeden z pierwszych powojennych jeleniogórzan.
Charakterystyczną personą tego kościoła był historyczny kościelny.

Cd. z 11:33. Decyzja władz centralnych jest zgodna ze zmianami jakie zachodzą we współczesnym świecie. Jako agnostyk uważam, że to nie jest koniec kościoła. Gwarantem jego istnienia jest - przede wszystkim - osoba księdza prałata pułkownika doktora Andrzeja Bokieja, którego postrzegam jako faceta z klasą. Wysoką klasą, któremu do pięt nie dorastają miejscowi zaściankowi politycy wszystkich opcji politycznych.
Żenujące są niektóre komentarze zamieszczone na tym forum pod adresem księdza Andrzeja. DOLNOŚLĄZAK.

Chyba osoba z wysoką kulturą, bo co do tej klasy to tak jak w przypadku naszych "elit politycznych" byłbym ostrożny. A komentarze... cóż we wszystkim jest ziarnko prawdy

W Boga nie wierzycie....o.k. wasza sprawa ale nic was tak
nie boli jak czyjaś być może dobra sytuacja materialna
/czy dobra? tego nikt nie wie...powtarzacie stereotypy/

Bóg sprawiedliwie daje każdemu to, na co każdy zasługuje...
widocznie "WIARA W MAMONĘ SIĘ NIE OPŁACA"

buziaki

Ciemny to Ty jesteś kolego. Co ma budżet Państwa do mercedesów księży ? Jak Ci żal d...ściska, to idź do seminarium, skończysz i zobaczysz jakie będziesz miał miody. Najpierw tylko trzeba pokory i wiary, której Ci życzę.

Ten komentarz nie będzie w tonie jak -do CBŚ, mianowicie aroganckim i zaczepnym typowym dla "prawdziwego" katolika.
Sprawa będzie prosta i oczywista, nieruchomości zostaną przekazane do Skarbu Państwa i natychmiast sprzedane za 1 zł kościołowi. I po problemie.

Kochany Liwe wg,ciebie likwidatorów należy chwalić i szanowac bo ,to sa fajne chłopaki.Prezes pomieszal wszystkim we łbach.

Kolejny fragment Jeleniej się zwija a paru debili ma radość z pretekstu do ataku na kościół.
Piękną ma ostatnio passę Jelenia, termy teraz Kościół Garnizonowy.

Ja tego księdza nie widziałem ale Garnizonowy był jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Jeleniej, nie wiem z czego tu się cieszyć, kolejna atrakcja Jeleniej odchodzi do historii.

To nie najsłynniejszy jeleniogórzanin w sejmie, minister MON Szmajdziński nie zlikwidował czasem tej jednostki??

"nie wiem z czego tu się cieszyć, kolejna atrakcja Jeleniej odchodzi do historii." No tak, kościół rozbiorą do ostatniego kamienia i wywiozą na drugi koniec Polski. Przecież, to będzie tylko zmiana nazwy, nie zdziwiłbym się nawet, jakby Bokiej utrzymał swoją wygodną posadkę. W sumie mi, jako ateiście, jest obojętne, czy kościół będzie stał, czy nie, ważne, żeby kler z dala trzymał się od polityki i płacił podatki, jak każdy podmiot w tym chorym kraju.

Ad.~ Inkwizytor. Minister MON J. Szmajdziński nie zlikwidował tej jednostki. Likwidatorem był Rząd Polski, który podjał decyzję na wniosek szefa MON, zaakceptowany uprzednio prze Polski Sejm. DOLNOŚLĄZAK.

Każdy ma prawo do własnego zdania. Jednostka wojskowa w Jeleniej i tak nie miała by racji bytu! Przemiany w wojsku prędzej czy pózniej i tak wymazały by Jeleniej z " Wojskowej mapy" Jednak co tam.., może się nbie znam... Napijmy się;-)i

To przecież ówczesny minister obrony narodowej poseł Szmajdziński zlikwidował wojsko w kotlinie

Wiele tu napisano, niektórzy z pianą zacietrzewienia na gębie (co najlepiej świadczy o trzeźwości ich rozsądku, poziomie wiedzy oraz kultury osobistej).
Niewiele jednak słów o zasługach dla miasta i mieszkańców - parafii garnizonowej. A przecież jej estymę w ostatnich latach zawdzięczamy rodowitemu Jeleniogórzaninowi i proboszczowi - pułk. Bokiejowi, który powinien być za to, uznany za Zasłużonego dla Jeleniej Góry.
To przecież dzięki jego osobistemu zaangażowaniu mieliśmy dotąd pod Karkonoszami 15 edycji festiwalu muzycznego o europejskiej randze, że nie wspomnieć wiele innych inicjatyw z budową efektownego pomnika włącznie.
I chociaż jest oczywistym, iż sam kościół i parafia nie znikną - to jednak należy żałować likwidacji opieki MONu nad zabytkową świątynią, której walory architektoniczne są tak cenne.
Jakby więc nie patrzeć - decyzja ta jest dla Jeleniej Góry bardzo niekorzystna.
Ostatnio zresztą, coraz rzadziej - mamy się tu czym chwalić!!!

,,,,mimo ze nie mieszkam juz w j.gorze od paru lat ,to milo wspominam spacery z corkami wokol kosciola no i wsrodku mozna bylo chwile odpoczac po drodze z zabobrza do miasta[byly to lata 90-te]wewnatrz panuje milsza atmosfera niz w pankracym ,takie jest moje prywatne odczucie,nigdy mnie nie interesowaly czyjes many ,kazdy sobie rzepke skrobie,,,,

,,,,mimo ze nie mieszkam juz w j.gorze od paru lat ,to milo wspominam spacery z corkami wokol kosciola no i wsrodku mozna bylo chwile odpoczac po drodze z zabobrza do miasta[byly to lata 90-te]wewnatrz panuje milsza atmosfera niz w pankracym ,takie jest moje prywatne odczucie,nigdy mnie nie interesowaly czyjes many ,kazdy sobie rzepke skrobie,,,,

Decyzja tylko potwierdza to co PO cichu w naszym kraju staje sie faktem.Zabrano administracyjne urzedy wyższe,w mniejszych miejscowościach likiduje sie obecnie sądy wcześniej szpitale,wojsko juz zlikwidowano.Stajemy sie daleką prowincja nie tylko warszawy ale i wrocławia.Niestety jelenia góra nie ma szczęścia do rządzących .Rządzących którzy mieli by jakąs wizje jak zagosopdarować tak piękny region.Ks. Bokiej potrafił zagospodarować i wykorzystac tak wyjątkową budowle dał jej dusze.Kościoł stał sie centralnym miejscem obchodów wszelkich uroczystości i chyba(oby nie )to komuś nie pasowało.Uważam że ta decyzja niczego nie zmieni zabrali nam szyld ale wierni pozostali

Dolnoślązak masz moją piątkę.

Posłuszny Minister Kwachowi przeniósł radotechniczą na pomorze ,bo tam sie Kwach podlizał swoim rodakom.A gdzie były tchórze z SLD aby oponować?

Posłuszny Minister Kwachowi przeniósł radotechniczą na pomorze ,bo tam sie Kwach podlizał swoim rodakom.A gdzie były tchórze z SLD aby oponować?

Drogi Dolnoślązaku... szczerze to mało mnie to obchodzi. Jeśli natomiast chodzi o Twoja osobę.., no cóż, tacy jak Ty niestety też istnieją. Udajesz "mundrego" a chyba jest odwrotnie. Ps. Od 1979r. ta jednostka była moją codziennością. Zapewniam Cię, wiem o niej znacznie więcej niż Ty. Pozdrawiam.

Ad.~ Live. No cóż tacy jak Ty - drogi Live - niestety też chodzą po tym ziemskim padole.. To cenne, że pisząc komentarz nawet "mundrego" nie próbujesz udawać.
Nie jest tajemnicą, że jeleniogórskie jednostki wojskowe /przy ul. Podchorążych i Sudeckiej d.Świerczewskiego/ były codziennością wielu jeleniogórzan nie tylko od 1979 roku.
Nie zmienia to faktu, że jednostki te - funkcjonujące wg archaicznych struktur i z archaicznym wyposażeniem - nie zostały zlikwidowane na podstawie samodzielnej decyzji Szmajdzińskiego. W kraju zlikwidowano wtedy ok 90% jednostek. Decyzję podjął Rząd RP, zatwierdzoną przez Sejm RP na wniosek Ministra Obrony Narodowej po uprzedniej burzliwej dyskusji w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. DOLNOŚLĄZAK.

Taa oczywiscie... chodzem, cieszem, szalejem..:-) Przestań się chłopie przechwalać, a zastanów sie nad inna forma leczenia swoich kompleksów! Pozdrawiam.., Tobie szacunek (mimo wszystko) też sie należy...

Nareszcie jednego konsekrowanego szamana-pasożyta mniej. Problem tylko że podoi skarb państwa w ramach odprawy i wysokiej emerytury.
Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytują i pożerają domy moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista

g****ec napisał:

Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów,

a nastepnie dodał:niech żyja narkotyki,kolesiostwo,PZPR-owcy i ich bachorki,zasrane ulice przez psy,kolonia inteligencji przesiedlona z Miedzianki na Zabobrze,i zasrane plemię kargulowe,zawistne,i nienawistne..

A potem,sprzedaj ojca i matkę...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.