– Kiedy rok temu dostałam propozycję wykonania korony z kamionki bolesławieckiej dla przyszłej zwyciężczyni Konkursu, byłam nieco zaskoczona. Do tej pory wyroby z Bolesławca królowały na stołach, a nie w formie ozdób. Problem był trudny do rozwiązania, ale dawał też nowe wyzwanie projektowe. Pierwsze podjęte próby nie były owocne i po wielu podejściach proces projektowy stanął w miejscu. W końcu natchnieniem stała się, wykonywana na małą skalę z ręcznie zdobionych koralików, biżuteria. Wtedy zaczęliśmy myśleć o koronie w zupełnie inny sposób. Pozostawało już tylko doprecyzowanie szczegółów plastycznych i technicznych. Każdy koralik wytworzony ręczną metodą odlewania z masy lejnej został ręcznie ozdobiony w odcieniach kobaltu – koloru najbardziej kojarzonego z bolesławiecką ceramiką. Misternie ułożone względem siebie elementy przeplatane wzajemnie w formie wianka stworzyły naturalną, lekką w charakterze i odbiorze ozdobę głowy, która przeszła oczekiwania nas wszystkich – opowiada projektantka korony Magda Gazur, główny projektant Manufaktury.
Paweł Wybierała, członek zarządu województwa, tłumaczy, skąd pomysł wykorzystania bolesławieckiej ceramiki.
– Dolny Śląsk słynie nie tylko z pięknej przyrody i ogromnej liczby zabytków, ale jego bogactwo kryje się również w wyrobach regionalnych. Ceramika bolesławiecka to produkt, który zdobył już popularność w regionie i poza granicami kraju. Tym razem chcemy pokazać, że rękodzieło ma duży potencjał oraz szerokie zastosowanie. Zależy nam na promocji województwa poprzez produkty, które mają bogatą tradycję i są nieodłącznie związane z Dolnym Śląskiem.
Do konkursu Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2021 można się jeszcze zgłaszać do końca marca. Półfinał konkursu odbędzie się 10 kwietnia w Wałbrzychu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.