W Jeleniej Górze mamy 165 stwierdzonych zakażeń, a w powiecie jeleniogórskim 103 (+2). W Kotlinie Jeleniogórskiej wyzdrowiało dotąd 39 osób, zmarło 13. W powiecie bolesławieckim chorych na COVID-19 jest 144 (-2), w kamiennogórskim – 5, lubańskim – 31, lwóweckim – 32 , a w zgorzeleckim – 12.

 

Od dzisiaj ruszył kolejny etap rozmrażania gospodarki. Przy zachowaniu dość ostrych reguł otwarte zostały galerie handlowe. Byliśmy po południu w Galerii Sudeckiej. Klientów było niewielu, sporo odzieżowych sieciówek nie otworzyło jeszcze swoich sklepów, nieczynne są gastronomia, cukiernie. Przy wejściu do każdego sklepu jest informacja, ilu klientów może przebywać jednocześnie w sklepie (według zasady: 1 klient/ na 15 m kw powierzchni palcówki). Zapytaliśmy personel jednego z salonów odzieżowych, jak weryfikują ilość osób. Usłyszeliśmy, że po prostu liczą. Taki system pewnie sprawdzi się w mniejszych sklepach, ale tam gdzie są dwa wejścia i może jednocześnie wejść 70 osób, nie będzie to już takie proste. Przestrzegania zasad antycovidowych ma pilnować straż miejska. Zauważyliśmy, że na parkingach przysklepowych mało kot przestrzega zasad, według których należy parkować na co drugim miejscu. Taka zasadę skrupulatnie wymuszono za to w toaletach, gdzie otaśmowano, co drugi pisuar.

 

Z innych istotnych informacji wiemy już, że od najbliższej niedzieli rusza giełda na Lubańskiej. To oficjalne jej otwarcie, bo była ona zorganizowana i w tym tygodniu, tyle, że na gruntach prywatnych, tuż obok (jest prowadzone postępowanie w tej sprawie).

 

Władze Jeleniej Góry, cha zmobilizować inne samorządy i w ramach Związku Miast Polskich poprosić rząd o rekompensatę za dodatkowe koszty poniesione na ograniczenia związane z organizacją komunikacji miejskiej w czasie pandemii. – Autobus przegubowy, który zwykle wozi do 180 osób, według zasad wprowadzonych przez rząd mógł przewieźć tylko 22 osoby, zajęta ,mogła być jedynie połowa miejsc siedzących. Trzeba było wysyłać więcej autobusów na dany kurs, a to kosztowało samorząd dotąd dodatkowe kilkaset tysięcy złotych – tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent miasta.

 

Jeleniogórski przewoźnik PKS Tour przywrócił od dzisiaj część kursów do Wrocławia, Karpacza, Szklarskiej Poręby i Kowar.

 

Samorząd Jeleniej Góry nie otworzy żłobka i przedszkoli w zasugerowanym przez rząd terminie 6 maja. Nierealne, jak się okazuje, jest spełnienie wszystkich warunków bezpiecznego funkcjonowania takich placówek w czasie zagrożenia epidemicznego. Samorządowcy zapowiadają, że dzieci będą mogły skorzystać z miejskich placówek najwcześniej 25 maja.           

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.