Kosić czy nie kosić? - oto jest pytanie

Kosić czy nie kosić? - oto jest pytanie

W samorządach pojawia się nowe podejście do utrzymania miejskich skwerów, parków i pasów zieleni przy drogach. To podejście ekologiczne. Oznacza ono mniej pokosów, wyższą trawę. Tak się właśnie dzieje we Wrocławiu. Czy Jelenia Góra pójdzie za tym przykładem?

Dobrze utrzymany trawnik jest ubogi w gatunki roślin i zwierząt, gorzej znosi suszę, mniej skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami drogowymi. Jest przy tym droższy w utrzymaniu. Łąka, na którą rzadko wchodzą pracownicy z kosami jest różnorodniejsza także o gatunki pięknie kwitnące, stanowi miejsce bytowania ryjówek, jaszczurek, ptaków. W centralnych punktach miasta takie miejsca mogą jednak sprawiać wrażenie zaniedbania, bałaganu, a ponadto stanowią problem dla alergików.

We Wrocławiu właśnie zwycięża ekologiczne podejście do miejskiej zieleni. W Jeleniej Górze raczej pozostaniemy przy tradycyjnym podejściu do zielonego ładu w przestrzeni miejskiej. - Już widzę jak zareagowaliby mieszkańcy, gdybyśmy nie kosili trawy w parkach i w pasach drogowych – mówi Władysław Stasiak, prezes jeleniogórskiego MPGK. Miasto, jak w ostatnich latach, zleca regularne koszenie licznych pasów zieleni, skwerów i parków. - W sezonie każdy miejski skwer jest wykaszany 6-8 razy. Teraz mamy już 3 pokosy za sobą – mówi prezes.
 

Komentarze (17)

To prawda, że w miastach przeznacza się jedną łąkę jako naturalną - dla miłośników ekologii i dzikiej estetyki, dbając jednak by nie zarosła roślinnością ruderalną i drzewami samosiejkami. Ale pozostałe się kosi, bo niekoszone są niebezpiecznym siedliskiem żmij, nie mówiąc o kleszczach - nie mniej niż siedliskiem pięknych ptaków i roślin. Poza tym coraz częściej zachęca się w miastach do wchodzenia na trawnik, do korzystania z trawy, nie jak dawniej, gdy można było dostać mandat za chodzenie po trawniku, nie mówiąc o kocu. I tym tropem powinna pójść Jelenia Góra!

Do roboty niech się wezmą, a nie tutaj ekologią się wymigują. Jak ktoś będzie chciał pochodzić po wysokiej trawie i pościągać się ze żmijami to niech idzie na dawne targowisko na Kilińskiego.

nie

nie kosić!
zwłaszcza przy ruchliwych skrzyżowaniach, a co, trochę szaleństwa w tym nudnym życiu!
przecież Jelenia Góra ten tren wprowadziła już dawno, doprosić się nie można o podkoszenie krzaczorów przy ulicach.

kosić tylko tam gdzie to konieczne.

To zależy gdzie taki trawnik się znajduje.Można wydzielić takie miejsca na skwerach i w parkach.Jak najbardziej.Natomiast kompletnie tego nie widzę na trawnikach oddzielających jezdnie od chodnika np na Wojska Polskiego.

A jak już kosić to robić to porządnie. To, co pracownicy MPGK zrobili, w ub. tygodniu, na Zabobrzu III i w okolicach Ryneczku, także na Zabobrzu, to jest lekcja, jak porządnym i drogim sprzętem można zrobić chałturę. Ciekawi mnie ile takie fuszerki kosztują i czy ktoś odbiera te "prace". A nie jest to tania kategoria ...

Powolujac sie na ekologie mozna wytlumaczyc partactwo, lenistwo, nierobstwo, indolencje urzednicza, brak sprawnego zarzadzania.

Idąc w tym kierunku, to niedługo zakręcą nam wodę bo nieekologiczne jest tworzenie ścieków, przestaną zamiatać ulice bo nieekologiczne jest pylenie i zakażą oddychać powietrzem bo wydzielamy przy wydechu dwutlenek węgla.

No to nie ułatwią życia alergikom uczulonym na pyłki traw. Koszenie nie dopuszcza do kwitnienia traw i chwastów. Mniej pyłków - lżejsze życie alergików. Coś mi się wydaje, że tu nie ma znaczenia żadna ekologia tylko zwykłe oszczędzanie i to kosztem mieszkańców. Nasi samorządowcy robią wszystko żeby utrudniać życie mieszkańcom. Wybudowano obwodnicę Maciejowej, ale o ekranach dźwiękochłonnych zapomniano czy z oszczędności zrezygnowano? Pędzące ciężarówki i samochody wyją jak kojoty przez całą dobę. Dojazd od ul Trzcińskiej to tor przeszkód z dziurami i kurzem. Nie ma się czym chwalić Panie Prezydencie. Ciężarówki które miały zniknąć z Maciejowej , jeżdżą tam co raz częściej. Sam słyszałem w SB radio jak kierowca zapytany czemu jedzie ul Wrocławską odpowiedział, a ja p... te ronda

SB radio powiadasz?-ciekawego radia słuchasz.

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Mam SB radio od lat sześćdziesiątych i wiem z czym to się je.

Władysław Stasiak? Hmmm Znam tylko Włodzimierza, ale może tojakiś inny ze Stasiaków

Ten Włodzimierz lubi być też Mirosławem!

Zostawmy też w zimę snieg na ulicach! Przecież on ładnie wygląda, nie szkodzi alergiką i pozwala nawadniać odpowiednio ziemie. Na koniec najwazniejsze - nie trzeba wydawać pieniędzy na odgarnianie go!

Zapraszam na ul. Szymanowskiego 1 w Jeleniej Górze. Trawa pod budynkiem ma 1m wysokości. Koszona raz w tamtym roku. Jeden syf. Na prośby mieszkańców i wspólnoty urząd nie reaguje.

Z trawników można również zrobić parkingi samochodowe, jak to ma miejsce, przykładowo, przy Kiepury 8-14, a jeszcze lepiej, także przy Kiepury naprzeciw Apteki Nova. Najlepiej jest to widoczne póżnym wieczorem, albo w niedziele rano.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.