Kowary wspierają Romów

Kowary wspierają Romów

Romów w Kowarach jest coraz mniej, ale gmina wciąż stara się wspomagać na wszelkie sposoby tę grupę mieszkańców. W ramach rozmaitych projektów w tym roku na pomoc, integrację, wydanych zostanie ponad 250 tys. zł.

Nikt nie prowadzi statystki, co do ilości romskich mieszkańców w Kowarach. Wiadomo, że z roku na rok jest ich mniej. Władze miasta szacują, że ich liczba nie przekracza 200 osób. Romowie, ze względu na swoją specyfikę, pozostają grupą słabo zintegrowaną, z trudem poddającą się przyjętym normom. Samorząd Kowar od lat realizuje programy mające pomóc tej grupie mieszkańców, także realizując rządowy „Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”. W ramach przyznanych środków realizowane są cztery projekty. „Praca za dług czynszowy” to program, w którym bierze udział dziesięć osób. Kosztuje on prawie 73 tys. zł, ale z rządowej dotacji gmina dostanie na ten cel ponad 58 tys zł Najbardziej kosztownym programem skierowanym do romskich rodzin jest „Remont lokali romskich”. W 2017 r. wyremontowanych zostanie sześć mieszkań, w których mieszka 30 osób. Koszt operacji to 191 tys. zł, z czego wojewoda pokryje 164, 1 tys. zł. Ważnym elementem integracji i przystosowania społeczności romskiej są inicjatywy oświatowe. W wielu wypadkach romskie dzieci nawet nie mówią po polsku. Zachęty i wsparcie ich edukacji to podstawowy warunek, a by w przyszłości miały szanse na znalezienie pracy i zwyczajne funkcjonowanie. W ramach realizowanych projektów pięcioro romskich dzieci zostało objętych wychowaniem przedszkolnym. Ich rodziny nie płaca za przedszkole, w którym poza opieką, wyżywieniem opłacone są zajęcia dodatkowe. Program kosztuje rocznie 12,7 tys. zł, z czego gmina dokłada niespełna 3 tys. zł. Popularny jest program „Wyprawki szkolne dla dzieci romskich”, gdzie 29 dzieci otrzymała wszystko, co powinien mieć w tornistrze uczeń, aby skutecznie rozpocząć naukę. Koszt programu to 16,2 tys. zł – całość finansowana jest z rządowego programu.
 

Komentarze (38)

No, katolicy, zaczynać goovnoburzę! W imię religii! W imię zasad! W imię tolerancji!!!

No to ja zacznę ;) , a do roboty pogonić czejenów !!! nieroby !

Można przejść na islam ,sami się wyniosą .T jest tali "ludzki" rak który toczy każde społeczeństwo gdzie tylko się osiedlą .

Im ich mniej tym lepiej.

po co pomagać społeczności która nie chce się integrować?
Nie pracują, robią długi a urząd miasta jeszcze im mieszkania remontuje.... to ma być pomoc?

Polacy chcą pracować?Nie robią długów,nie niszczą mieszkań komunalnych itd.ha ha

Ale są naszymi rodaka, dlaczego nasze podatni mają iść na te sxkodniki ludzkie, czym oni się wukazali, żeby im pomóc imbecylu?

nie ma to jak wspierać jakiś nierobów, zamiast swoich...

...lepiej wspierać własnych nierobów

Ładna cyganka nie jest zła... Tylko z wami, gadziami, się nie zada...!

Może i ładna, ale co z tego, jak najpierw cię okradnie, a potem wystawi swoim kolegom?

Lixolixo, stul pysk...

dlaczego nic nie słyszę o pomocy dla polaków ? szłyszy sie, że pomagamy tam i tu ale nie polakom...

Dla Romów jest pomoc na remontowanie mieszkań , dofinansowanie do przedszkoli , szkoły itd , a ja się pytam czym my mieszkańcy jesteśmy od nich gorsi ? Nam urząd gmina czy inna instutucja tak nie pomaga . Pytam się dlaczego ?

Oni rzekomo odrabiają długi. Przedwczoraj na ulicy jelenigórskiej godz.14. Siedzi trójka na ławce, jeden naparza na telefonie pewnie fb, a dwoje śpi w promieniach słońca. A podobno pracują do 15. Haha.

bycie przeciwko nierobom nie ma nic wspólnego z katolicyzmem czy nie. Pacjent piszący o goovnoburzy chyba dziś nie użył pomady do brody i mu fejsajdi nie odpaliło...:-)

chyba poza dwoma komentami, reszta to twórczość pospolitego motłochu - gdyby hitler był polakiem, to tacy kolesie jak anonimgal czy inny ciołek wsadzaliby cyganów i żydów do komór gazowych, a wcześniej rabowali i gwałcili, nadal uważając się za porządnych katolickich obywateli. obecnie słabo ukrywaną lub nieskrywaną nienawiść pokazujecie tylko w komentarzach, ale gdyby kiedyś w mniej spokojnych czasach pojawił się polski fuhrer i wezwał do czystek, to nie mam złudzeń że prymitywne bydło wyszłoby z was w całej okazałości.

Błędem polskiego rządu i naszych władz samorządowych jest złe podejście do problemu aktywizacji tej grupy naszego społeczeństwa. Nie należy dawać do ręki ryby( czesto usmażonej) tylko wędkę!

Gdy osiada tu islamisci tez im beda Kowary pomagaly ?

,, nadchodza ciezke czasy,bo unia europejska uwaza nasze dziedzictwo Religijne za nic i z naszym Dorobkiem Religijnym jestesmy jeszcze nizej niz mitologia grecko-rzymska

Romowie są na całym świecie nie mają swego kraju żyją w róznych krajach na całym świecie chodz mają swoją taką flagę Romów ale zazwyczaj używają tą flagę gdzie mieszkają najwięcej Romów jest na Węgrzech.

Kowary to miasto które wspomaga Romów takie instytucje jak Kowary Biegają gdzie jest sama elita Kowarska a nie wspomnę juz o jednej osobie która chwali się swoim bogactwem aż do znudzenia na fb a urzędnicy naprawdę zapominaja o biednych ludziach którym naprawdę trzeba pomurz

Dla nich wszelkich trzeba zrobić jeden dom jeden blok i niech sobie wszyscy mieszkają niech robią sobie z nim co chcą, tylko żeby później nie żądali remątu niech szanują to mieszkanie jest tyle pieniędzy że można było by coś wybudować oczywiście bez wyposażenia

Romy, romy i jeszcze raz romy, my "Polacy"bardo dużo rodzin nie ma łazienek w domach,jest rodzina mama+3 dzieci dwa pokoje i bez łazienki jak tu żyć no jak jest jeszcze wiele innych rodzin które też potrzebuję pomocy, czy tylko te arab się liczą

ukryty przekret.pomysl na zarobek

Co wspólnego z integracją mają remonty lokali romskich? Nie płacenie za przedszkola i wyżywienie to tez integracja ? Co mają powiedzieć ci którzy muszą ponosić pełne opłaty za swe dzieci, koszta wyżywienia czy dodatkowej opieki? Czy to nie demoralizujące?

Sprzątają za dług tylko po co ja się pytam jak dozoru żadnego wszystkie zebrane z ulicy śmieci i liście walą gdzie popadnie na jeleniogórskiej na tzw alejce zrobili sobie wysypisko hałda już urosła wysoka a pani w zezku ma to gdzieś to ja się pytam po co ta cała akcja chyba dla picu żeby zawsze można było powiedzieć ze pracują za dług

Widuje ich na codzień... słyszę jak podchodzą do życia.... odrabianie czynszu? Remonty?

Brawo! Od 5 lat walczę zeby załatano dach.. zeby wilglci nie bylo.. ale widze sa inne wydatki.

Urzad nie zna liczby "rzymian" w miescie ? To mozna isc po socjal i powiedzieć że jest się nierejstrowanym romem?
Gratulacje dla pani (tfu) burmistrz,potrafi chodzić do fryzjera i w sumie to wszystko co potrafi.

ty nawet tego nie potrafisz, fujaro

,,a ja WSTYDZE sie za 2 tysiecy Polakow,ktorzy zebrza na ulicach berlina u niemca !!

..jak bylem mlody to jezdzilem do Kowar po dywany i tam
pewna Pani Cyganka wyrozyla mi moja sp.Nieboszczke i to bylo prawda

Tą co sąsiad pukał?

Hahaha. Mniej? Dobre sobie... 200 osób? Nie sądzę. Siedzą na dziubdziuś i nic nie robią, tylko ciągną z zasiłków. Swoich, jako mniejszości narodowej, ale także naszej - 500+. Jakiś czas temu jeden ciemnoskóry wyjawił ile dostaję z samego 500+ i rodzinnego. 5,5 tysiąca PLN!! Dodatkowo ma jeszcze "pensję" ze swojej puli... koszmar! A jak biedna rodzina zgłosi się po pomoc, to patrzą tylko jak im nie pomóc.

To do tych wszystkich rasistowskich komentatorów jak by co to nie jesteśmy nierobami jesteśmy pracowici od 17stego roku życia już pracuje a w tu piszecie nie robi i tak jestem cyganem z kowar pozdrawiam wszystkich co. znas się śmieją i nie chcą nam pomoc bo kto w słynnych Kowarach zatrudni Cygana jak wy już macie swoje zdanie ma nasz temat ze my jesteśmy złodziejami owszem kradną z nasze społeczności ale nie wszyscy są jednakowi p.f.s

,, do "Skromny Cyganie",.. prosze nie przejmowac sie zlosliwymi Polakami,bo gdy przyjechalem na Ziemie
Odzyskane to ich tutaj nie bylo.Niektorzy tutaj sa dumni no.ze Sniezki,ale ta gora zostala "stworzona" przez ewolucje,a nie przez Polakow.Panie Romie pamietaj jestes czlowiekiem ,a nie kolorem i teraz zaspiwajmy wspolnie : -"Jada wozy kolorowe taborami .." i Dziekuje za te kolory,fiolet,czerwien i ten "cyganski" ze skrzypcami karkonoski koncert pod Ratuszem,lubie was tam posluchac

Mamy osade śnieżke jest też osada Kowary

Mniej znaczy dobrze, może z czasem wyniosą się całkowicie z Kowar i problem sam się rozwiąże inaczej dalej miasto i wojewoda będzie ładować kasę w tych pasożytów. Taka jest prawda, to marnotrawienie publicznych pieniędzy, bo np. w przypadku tych kilkoro dzieciaków, to jak długo miasto zamierza dopłacać do nauki, do 18 roku życia???

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.