To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koziołek i Semczuk ze stypendiami od ministra kultury

Krzysztof Koziołek

Krzysztof Koziołek i Przemysław Semczuk, autorzy poczytnych książek, których akcja dzieje się w Kotlinie Jeleniogórskiej i okolicy, otrzymali stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w dziedzinie literatury. Znaleźli się wśród 168 osób z Polski, których w ten sposób wyróżnił minister. Dzięki stypendiom napiszą kolejne książki powiązane z naszym regionem.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, bo nie jest łatwo otrzymać stypendium ministra kultury - mówi Krzysztof Koziołek.

Koziołek napisze powieść szpiegowską retro

Jak nam zdradził, w ramach projektu powstanie powieść szpiegowska retro. Jej akcja dziać się będzie w Kamiennej Górze. Książka opowiadać będzie o kulisach jednego z najbardziej brzemiennych w skutkach wydarzeń z pierwszej połowy XX w. Jakiego ? - Tego jeszcze nie zdradzam, wszystko w swoim czasie - mówi autor. Kto wie, może w nowej powieści ponownie spotkamy się z komisarzem kryminalnym Gustavem Gewartem z powieści „Imię Pani”, który prowadził śledztwo w benedyktyńskim opactwie?

- Stypendium dostałem na 10 miesięcy i ten czas poświęcę głównie na research, czyli zbieranie materiału, robienie analiz i badanie epoki – mówi Krzysztof Koziołek. W przypadku kryminałów retro zajmuje  to 95 procent pracy nad powieścią. Trzeba bowiem przekopać się przez tysiące dokumentów.

Tak właśnie było, gdy powstawał kryminał „Nad Śnieżnymi Kotłami”, którego akcja dzieje się w Szklarskiej Porębie i okolicy. W ubiegłym roku za tę książkę Krzysztof Koziołek otrzymał nagrodę „Książka Górska Roku" w kategorii "Górska fikcja literacka i poezja".

- Często czytelnicy w Kowarach, Karpaczu czy Jeleniej Górze pytają mnie, czy powstanie kryminał retro, którego akcja dzieje się w ich miejscowości. - Zawsze odpowiadam, że tego nie wykluczam, bo w Kotlinie Jeleniogórskiej jest mnóstwo tematów – mówi Krzysztof Koziołek.

Przemysław Semczuk opisze katastrofy w PRL

Przemysław Semczuk, drugi ze stypendystów, już wie dokładnie o czym będzie jego najnowsza książka.- Opiszę w niej katastrofy w PRL – mówi. - Górnicze, lądowe, powietrzne, morskie, takie które pochłonęły wiele ofiar i miały wielki zasięg – wyjaśnia.

Dwa rozdziały poświęcone zostaną wydarzeniom w naszym regionie. Przemysław Semczuk opowie o lawinie w Białym Jarze, która zeszła 20 marca 1968 roku. Straciło w niej życie 19 osób. Opisze również katastrofę przy kopalni miedzi „Konrad”, która wydarzyła się 13 grudnia 1967 roku w Iwinach. Nastąpiło wówczas przerwanie grobli zbiornika osadów poflotacyjnych koło kopalni i wysoka na sześć metrów fala błota zalała Iwiny i sąsiednie wsie (Raciborowice Dolne, Lubków, Tomaszów Bolesławiecki, Kraśnik Górny, Kraśnik Dolny, Dąbrowa Bolesławiecka). Śmierć poniosło 18 osób, dalszych 570 było poszkodowanych, a większym lub mniejszym zniszczeniom uległo 150 budynków gospodarczych.

- Te tragedie są znane w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale mieszkańcy innych polskich regionów nic o nich nie wiedzą – wyjaśnia autor.

Przemysław Semczuk jest laureatem Srebrnego Kluczyka (nagrody kulturalnej „Nowin Jeleniogórskich”) w kategorii „literatura” . Otrzymał ją za powieść „Tak będzie prościej”, w której opisuje historię zabójstwa w Jeleniej Górze przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia.

Akcję kolejnej powieści „To nie przypadek” umieścił w Zgorzelcu i idealnie odwzorował rzeczywistość lat 90., pracy granicznych "mrówek" oraz przemytniczych metod i interesów.

Konkurs dla twórców

W konkursie ministra kultury i dziedzictwa narodowego wyróżniono w tym roku 168 twórców, m.in. w dziedzinach sztuki wizualne, literatura, opieka nad zabytkami, muzyka, twórczość ludowa, animacja i edukacja kulturalna oraz film.

Krzysztof Koziołek oraz Przemysław Semczuk otrzymali stypendium w dziedzinie literatury na 10 miesięcy.

Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2020 rok Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił 12 sierpnia 2019 r. na podstawie rozporządzenia z 24 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów.

krzysztof koziołek (1).jpg
krzysztof koziołek (2).jpg
przemysław semczuk.jpg
semczuk .png

Komentarze (1)

Tylko tyle o Semczuku wiecie? Słabo...