To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

KPSW będzie kształciła magistrów!

- To podniesie rangę uczelni - mówi dr Wioletta Palczewska.

– To historyczny moment – cieszy się dr Wioletta Palczewska, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Uczelnia będzie mogła prowadzić studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo.

– Otrzymaliśmy uchwałę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która pozytywnie oceniła nasz wniosek o uruchomienie studiów magisterskich – powiedziała dr Wioletta Palczewska.

Uprawnienia nadaje co prawda minister, ale pozytywna ocena komisji to najważniejszy krok w tych staraniach.
– Po raz pierwszy w historii nasza rodzima uczelnia będzie prowadziła kierunek magisterski – podkreśla dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego.
Aby uzyskać uprawnienia do kształcenia magistrów, KPSW musiała spełnić szereg wymagań. Najważniejsze to pozyskanie minimum kadrowego: sześciu profesorów i sześciu doktorów. Muszą to być osoby, dla których jeleniogórska uczelnia będzie podstawowym miejscem pracy. – Udało nam się zgromadzić taką kadrę – mówi dr Palczewska.
Trzeba było przygotować profil absolwenta na podstawie standardów, oraz wykazać się chęcią prowadzenia badań naukowych. – Te badania już realizujemy. Mamy bardzo zaangażowaną kadrę – podkreśla pani dziekan.
Będą to studia dwuletnie, dla osób, które uzyskały tytuł licencjata. Nabór ruszy już od października 2017 roku. KPSW liczy, że na tym kierunku, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych, będzie kształciło się 90 osób.
To jednak nie wszystko: KPSW złożyła jeszcze wniosek o 5-letnie, jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapii. Byłyby to studia dla osób po maturze. – Decyzji komisji jeszcze nie ma, ale może ona zapaść lada dzień – podkreśla pani dziekan.

Komentarze (20)

No i git

No i git

to koło ratunkowe dla tej uczelni.Powiedział bym raczej kadry i stołków.prawda jest taka ze uczelnia z powodu stale zmniejszajacej sie liczby studentów powoli umiera.Utopiono w niej nie małe środki a efektów nie widać.

"powiedziałbym" a nie "powiedział bym", "niemałe" a nie "nie małe", itp. Że niby drobiazgi? Zważywszy, że 70 % genów człowieka i kalafiora jest wspólnych, a w przypadku korelacji czlowiek-szympans aż 99%, to drobiazgi są dość istotne. 14 lat edukacji (w którą utopiono rodzicielskie i budżetowe niemałe środki) za Tobą, Studencie21, a efektów nie widać!

Wydaje się tobie że coś mądrego napisałeś.Chlopie masz jakiś deficyt.

chętnych raczej niech się nie spodziewają bo teraz ceniona będzie tylko specjalizacja a pielęgniarka z mgr będzie zarabiała tyle co jej koleżanka po liceum lub studium.

Dzisiaj nawet skończony debil może mieć tytuł magistra

A Ty masz, cwaniaczku ?

Posiadam wykształcenie wyższe magisterskie w zawodzie Operator fotograficznych cyfrowych aparatów kompaktowych

no to faktycznie potwierdza to co napisał Akronimc-waniaczek "każdy ....."
a co do KPSW - od wielu lat jest zapotrzebowanie na studia II stopnia w kierunku pedagogiki i resocjalizacji - czemu nic w tym kierunku od wielu lat się nie robi , skazując studentów na Wrocław, Opole lub Zieloną Górę

A pielęgniarki zapominają co jest esencją ich zawodu , kończą "studia" na różnych dziwnych "Uczelniach wyższych" i mając już tytuł magistra mają poczucie wyższości nad wszystkimi ,przede wszystkim nad pacjentami-oj, chyba nie wróca już czasy ,kiedy pielęgniarka wykonywała to, do czego był powołany jej zawód.Florence Nightingaleprzewraza się w głowie patrząc na polskie pielęgniarki.

No, pięknie, pięknie. Bardzo się cieszymy, ale... Niech mi ktoś powie, G D Z I E znajdą zatrudnienie? Rozwój Jeleniej Góry to od kilku lat zrównoważony niedorozwój. Praca pojawia sie przy maszynie, na kasie i tam kończą wykształceni przez jeleniogórskie wyższe uczelnie absolwenci. Brak planu rozwoju... Nie ma go panujący obecnie Najwyższy Porządek z Krisem Frostem, mającym się za lokalnego bonzę i nie ma go również obecny prezydent miasta. A to znaczy, że znaleźliśmy sie w czarnej... dziurze, a ona, jak wiedzą wszyscy wielbiciela Hawkinga Stephena, wciągnie wszytko i nie ma zamiaru wypuścić, aż z hukiem skończy życie.

..STUDENT to ma racje ! ,..tam wszystko umiera,gdyz jest
w poblizu Gora Gapy,a to juz nieszczeedliwe promieniowanie
Mlodzi ludzie to wyczuwaja i nie maja energii do ksztalcenia

Kadra w 90% jest dobra, ale studenci to tragedia. Gimbaza forte.

Jeżeli projekt o minimalnych pensjach dla pielęgniarek przejdzie w takiej wersji jaka jest proponowana to mogą zapomnieć o chętnych bo pielęgniarka z mgr ma zarabiać tyle ile jej koleżanka po liceum medycznym albo studium.

..a po za tym,tam SMMIERDZI.Pobliska oczyszczalnia sciekow,daje sie we znaki.Jak mozna w takich warunkach sie uczyc.Nauczyciele z tej uczelni to musza miec zdrowie.Za moich czasow,to chodzilem z moja nieboszczka Zona na grzyby,a teraz to az strach takiego grzyba zanieczyszczonego
dotknac

W szkole też śmierdzi, szczególnie na wydziale humanistycznym w sali nr 8. Po kilku godzinach spędzonych w tym miejscu, boli mnie głowa.

Błyskotką regionu to ta uczelnia nie jest. Ale jak podniosą poziom to zabraknie studentów.

I już g...o burza. ,,Magistrzy" różnych specjalności zabrali głos. Brakuje pielęgniarek to fakt. Zostały 50+ w szpitalach. Mamy teraz ,,dobry rząd" to będą godne zarobki zapewne. Chyba że 500+ przeżarło już wszelkie rezerwy.

NAJwazniejsze jest dla was nadal oddalone.Alarm smogowy jest oddwolany,ale nie dajmy sie oszukac.Przed nami lato i kolejne ryzyko SMOGU,ktore wystepuje w gorace bezwietrzne dni.,, i nadal co niewidoczne staje sie ZABOJCZE !
Jest uczelnia i dobrze,brakuje tutaj EKOLOGOW,a mlodzi ludzie chca walczyc o swoja racje i brakuje im tylko mozliwosci dalszego ksztalcenia