Ktoś zdewastował kapliczki Kalwarii Krzeszowskiej

Fot. EPB

Nieznani na razie sprawcy zdewastowali trzy kapliczki Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej. Wandale wymazali sprayem ściany nie tak dawno odnowionych budyneczków, malując m.in. znak fanów Legii Warszawa, penisa, czy hasło „JP 100 %".

- W nocy z wtorku na środę (9/10 lipca) nieznani sprawcy dokonali zniszczeń na terenie Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej. Trzy zabytkowe kapliczki w tym Dom Piłata zostały wymalowane spray-em, niestety na miejscu pojawiły się także wulgarne obrazki. Fundacja "Europejska Perła Baroku" będąca administratorem Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie podjęła kroki mające na celu odnalezienie wandali. Na miejscu sprawdzany jest monitoring, a sprawą zajmuje się policja – informuje Jacek Trybuła z fundacji Europejska Perła Baroku i prosi o pomoc w znalezieniu sprawców.
- Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek informacje w sprawie powstałych zniszczeń proszeni są o kontakt z Biurem Obsługi (Plac Jana Pawła II 3, 58-400 Krzeszów) telefoniczny: 75 742 32 79, lub mailowy: biuro@opactwo.eu. Spływają do nas już pierwsze informacje, które mają pomóc w odnalezieniu sprawców.
Kalwaria Krzeszowska to najstarsza droga krzyżowa na Śląsku, wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672 - 1678. Pierwotne stacje powstały dzięki wykorzystaniu materiałów nietrwałych tj. drewna bądź konstrukcji szachulcowej. Za następcy Rosy - opata Dominika Geyera Kalwaria Krzeszowska doczekała się modernizacji. W latach 1703 – 21 stacje uzyskały wersję kamienną. Dzisiejsza kalwaria składa się z 33 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. Dzieli się na dwie części: Drogę pojmania (stacje I - XV) oraz Drogę krzyżową (stacje XVI - XXXIII). Za stworzenie wyposażenia stacji odpowiedzialni są artyści współpracujący z krzeszowskim opactwem. Obrazy wykonali: Michał Willmann i Marcin Leistriz, retabula ołtarzowe i rzeźby wykonał Jerzy Schötter oraz Jerzy Gode. Kalwaria Krzeszowska po renowacji została ponownie otwarta w 2015 roku.
 

Zniszczenia 002 (640x427).jpg
Zniszczenia 004 (640x427).jpg
Zniszczenia 005 (640x427).jpg
Zniszczenia 008 (640x427).jpg
Zniszczenia 012 (640x427).jpg

Komentarze (8)

Legia to stara dama

Pusto we łbie to się tak bazgrze.

Algorytm wskazuje ze to na 100% byli katolicy ,ochrzczeni ,może i bierzmowani,zaliczyli lekcje religii.

Aby się uwolnić trzeba dokonać apostazji i koniec z nienawiścią.

Wiele Cię łączy z tymi wandalami....

Nie mierz ludzi jedną miarką. Jestem katoliczką, ochrzczona, bierzmowana, chodziłam na religię i na myśl by mi nie przyszło, by zniszczyć cudzą własność, a na dodatek obiekt zabytkowy.

Tego nie robią ludzie mądrzy, bo mądry człowiek nie wydaje pieniędzy na farbę w sprayu, by dokonywać za jej pomocą dewastacji, tylko robią to tacy ludzie, którzy nie mają porządnego zajęcia, zainteresowań, pracy.

Przeczytaj jeszcze raz post i spróbuj zrozumieć...

Jesteś katoliczką i co zrobiłaś w tej materii?
Czy tak trudno przyznać się do winy?
Tak samo postępujesz jak Twoi biskupi w sprawach pedofilii.
Kościele ulecz się bo zostaniesz pusty.

AD966, zaprawdę powiadam Ci: w punkt!
Niestety bigoci nie (z)rozumieją...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.