Kulturalny ranking samorządów

Laureatów rankingu (także prezydenta Bolesławca) "Wydatki JST na kulturę" wyróżniono na  Konferencji Samorządu w Lublinie.

Samorządowy tygodnik „Wspólnota” przygotował ranking gminnych wydatków na kulturę. W regionie mamy sporo samorządów, które doceniają znaczenie kultury i wydają więcej niż przeciętna dla kraju. Uznanie należy się przede wszystkim samorządowcom z Bolesławca – miasto znalazło się na trzecim miejscu w Polsce pod tym względem, w swojej kategorii. O pozycji w rankingu decydowała wysokość wydawanych środków na kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Kultura nie jest zasadniczym kierunkiem działania samorządów, bo przedsięwzięcia o takim profilu, to zaledwie nieco ponad 3 proc. całkowitych wydatków budżetowych. Zwykle jednak sensowne wydatkowanie pieniędzy na ten cel jest zauważane i doceniane przez mieszkańców.    

Wśród miast na prawach powiatu – takich jednostek jest 48 – Jelenia Góra znalazła się na 8 miejscu. Wydatki na kulturę, wyniosły tu nieco ponad 417 zł na jednego mieszkańca, co stanowiło 4,8 proc, całego budżetu. W złotówkach, to ponad 34,5 mln zł w wydanych w ciągu 2 lat. Wyżej jest Wałbrzych, gdzie na kulturę wydaje się ponad 981 zł na mieszkańca (drugie miejsce); niżej Legnica (ponad 353 zł, 12. miejsce).

W gminach miejskich, jest ich 237, mamy na pudle wspominany już Bolesławiec z wydatkami w wysokości 613,5 zł na mieszkańca (8,66 proc.). Tuż za nim, na piątym miejscu, Szklarska Poręba (505 zł na mieszkańca, 4,84 proc. budżetu).

Większość miast regionu zajęła miejsca w środku zestawienia: Świeradów 64,. Zgorzelec 67., Karpacz 76., Kamienna Góra 141., Lubań 165. Gorzej to wygląda w Wojcieszowie (122 zł na mieszkańca i 1,61 proc. budżetu, miejsce 213) oraz   Kowarach (116 zł, 1,91 proc., miejsce 215.).

W kategorii gmin miejsko-wiejskich (Jest ich 616) z naszego regionu najlepiej wypadła Bogatynia, zajmując 14 miejsce. Wydaje się tutaj na cele kulturalne 516 zł na jednego mieszkańca. Ponadprzeciętnie o kulturę troszczą się też samorządowcy z Wlenia (53. miejsce) i Świerzawy (95. lokata). Nie ma u nas gmin tej kategorii, które uplasowałyby się w ostatniej setce.

W najliczniejszej kategorii gmin wiejskich (1559) zdecydowanie ponad przeciętność wyrastają gminy Zgorzelec (8. miejsce), Bolesławiec (18. miejsce) i Warta Bolesławiecka (87.). Wśród gmin, w których samorządowcy kultury specjalną estymą nie darzą (czyli w gronie ostatnich 200 gmin wiejskich) znalazł się tylko wcale przecież nie biedny Jeżów Sudecki – 1360. miejsce, z wydatkami na mieszkańca wynoszącymi 91 zł; niemal siedem razy mniejszymi niż miasto Bolesławiec.  

Komentarze (3)

Wydatki na kulturę trzeba ciąć , instytucje likwidować bo jest ich za dużo i trzeba na nie łożyć ,ale wyróżnienia i nagrody to chętnie i miło się odbiera ! Cynizm do entej potęgi!

Popieram! I oświatę też radykalnie odchudzić, za dużo tego - wyższe szkoły i średnie zlikwidować, a podstawówki ew.zostawić, ale tylko góra sześcioklasowe: 2 godziny WF, 3 godziny religii (rzym.-kat.) i 2 godz. przysposobienia wojskowego dziennie wystarczyłoby, czego chcieć więcej dla dziecka? Umiejętność pisania jest przereklamowana.... i na dodatek korzystają z niej głównie idioci, sądząc po komentarzach w sieci.

nie dziwi niski poziom wydatków kulturalnych gminy Jeżów Sudecki - dostępność oferty Jeleniej Góry.dla mieszkańców sypialni

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.