Listy wyborcze pełne niespodzianek

Listy wyborcze pełne niespodzianek

Do kilku sensacyjnych transferów doszło przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Taki wniosek można odnieść po analizie list kandydatów na radnych w Jeleniej Górze i nie tylko.

Termin rejestracji komitetów minął w poniedziałek 17 września, jednak komisje wyborcze miały kilka dni na weryfikację zgłoszonych kandydatów. Oficjalne listy wiszą na stronie Państwowej Komisji Wyborczej od piątku. W Jeleniej Górze kandydatów na radnych zgłosiło tylko 6 komitetów. Analizując nazwiska można znaleźć kilka niespodzianek. Listę Platformy Obywatelskiej na jeleniogórskim Zabobrzu otwiera Józef Szlachta, który wcześniej związany był z PSL-em. Był przybocznym Romana Kutego w czasach, gdy rządził on w tej partii. Z kolei w SLD listę w centrum miasta otwiera Kazimierz Klimek. Przed laty był on radnym z ramienia... Samooobrony. W okręgu nr 3 listę komitetu Huberta Papaja „Zadbajmy o miasto” otwiera Anna Maria Ragiel. Co ciekawe, to już czwarty komitet, z którego startuje obecna radna. Anna Ragiel w radzie miejskiej reprezentowała już SLD, później dostała się ze „Wspólnego Miasta” a cztery lata temu startowała z listy Platformy Obywatelskiej. Hubert Papaj zgromadził wokół siebie chyba największą liczbę obecnych radnych, nie licząc koalicji PO z której startuje 7 radnych. Z Hubertem Papajem do wyborów idą: Leszek Wrotniewski, Piotr Miedziński, Alicja Szklarska, Józef Sarzyński, Zbigniew Ładziński a także... Jerzy Górniak, komendant jeleniogórskiej straży miejskiej. To zupełnie odwrotnie niż w przypadku Prawa i Sprawiedliwości. Partia ta ma tym razem wyjątkowo anonimowe listy. Z obecnych radnych PiS-u do wyborów startuje tylko Józef Rypiński i Rafał Piotr Szymański. Jest jeszcze jeden radny PiS-u – Dawid Jezierski – ale jego nazwisko znajdziemy na liście JES-u, czyli komitetu Jeleniogórzanie – Eksperci – Społecznicy. To ugrupowanie związane z PSL-em. Na liście JES-u jest jeszcze jedna osoba, w przeszłości związana z PiS-em (a raczej z ugrupowaniem Polska Razem Jarosława Gowina). To Ewa Zdzienicka, która niegdyś kandydowała do parlamentu europejskiego. Wracając do radnych PiS-u, jeszcze jeden z nich wystartuje w wyborach samorządowych. To Oliwer Kubicki. Tyle, że kandyduje on nie w Jeleniej Górze, ale na radnego miasta stołecznego Warszawy. Zrezygnował już z funkcji radnego w Jeleniej Górze, ale formalnie rada nie zdążyła mu jeszcze wygasić mandatu.

To ledwie skromna część ciekawych polityczno-samorządowych transferów i zmian, do których doszło przed wyborami samorządowymi. W Szklarskiej Porębie na burmistrza ma startować Ryszard Rzepczyński, były zastępca burmistrza Karpacza. Oficjalnie jeszcze jego nazwiska nie znajdziemy na stronie PKW, ale kandydaci na wójtów i burmistrzów mają czas na zgłaszanie się do 26 września.
Niespodzianką jest start obecnego burmistrza Piechowic Witolda Rudolfa do powiatu jeleniogórskiego z listy SLD. W. Rudolf przez wiele lat związany był z PSL-em. W buty partii zielonych weszła natomiast Bożena Wiśniewska, obecna burmistrz Kowar, która zamyka listę tej partii do powiatu jeleniogórskiego.
Szerzej o przedwyborczych przetasowaniach na listach napiszemy w najbliższym wydanoiu „Nowin Jeleniogórskich”.

Komentarze (10)

Śmiechu warte, pełno spadochroniarzy, nie warte idee ale KORYTO i synekury.

należeć do SLD to wstyd i hańba

Wstyd to utożsamiać się z PO. To partia porażka. I ta ich koalicja ze wszystkim barachłem jakie istnieje na politycznej półce.

Wstyd i hańba to brak szacunku dla przekonań innych ludzi.
Czyżby LOL był z jedynej słusznej partii ?

Burmistrza Piechowic tylko jeszcze nie było w SLD. Musi tam być bo ponoc nikt inny go nie chce. Pracował, pracował i się przepracował.

Wyborczy koszmar. Nie ma na kogo głosować. Same farbowane lisy i przeszczepy. Albo jak Ładziński i Sarzyński- dinozaury.

No i ten PSL czyli JES. Wstydzą się nazwy własnej partii ??

Każdy może kandydować. Nie podoba się nie głosuj. Ps. nie było łatwo znaleźć kandydatów. Ci co płaczą na forach niech założą komitet i kandydują sami. Inni się pośmieją.

TYLKO PIS

pogonic macice!!!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.