Ludowe „Stokrotki” robią furorę

Ludowe „Stokrotki” robią furorę

Trzy lata temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie powstał dziecięcy zespół ludowy „Stokrotki”. Jego założycielem i kierownikiem jest instruktor mgr. Mirosław Matoga. Grupa brała udział w projekcie rządowym „Seniorzy dzieciom”, którego końcowym efektem było nagranie płyty.

W skład zespołu wchodzą wesołe, zdolne i energiczne dziewczynki wieku 7 – 10 lat. W 2017 roku otrzymały one nowe stroje stylizowane na strój górnołużycki. W repertuarze „Stokrotek”, które występują na różnego rodzaju imprezach kulturalnych w powiecie lubańskim, są tradycyjne piosenki ludowe. Akompaniują: na akordeonie Mirosław Matoga, na klarnecie Dominik Matoga, na banjo i bałałajce Bolesław Danielecki.

Olszyńskie „Stokrotki” mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Najpierw zostały wyróżnione w dwóch Gminnych Przeglądach Dziecięcych Zespołów Artystycznych w Zarębie i w Olszyńskim Festiwalu Talentów. Rok temu w kategorii dziecięcej zespół zdobył drugie miejsce na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie granie i śpiewanie” w Smolniku. Potem jako jedyny z powiatu lubańskiego zaprezentował się w Wojsławicach na Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych.

Z ubiegłorocznych laurów warto odnotować drugie miejsce w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Olszynie i wyróżnienie na Gminnym Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Artystycznych w Zarębie oraz najwyższą lokatę podczas powiatowego Andrzejkowego Festiwalu Talentów w Leśnej. W styczniu 2019 roku „Stokrotki” zwyciężyły w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Olszynie.

Ostatnio dziewczynki zaśpiewały sześć piosenek ludowych dla blisko ośmiuset zawodników i zawodniczek oraz ich trenerów i kilkuset kibiców przed oficjalnym otwarciem 91. PZLA mistrzostw Polski w biegach przełajowych zorganizowanych w Olszynie. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.