Mapy banalnego myślenia czyli 20 lat Teatru Cinema

20 lat Teatru Cinema - wernisaż w Galerii BWA

W Galerii Sztuki BWA Zbigniew Szumski pokazał rysunki teatralne, plakaty i fragmenty spektakli zarejestrowanych w formie wideo z 20 lat  działalności TEATRU CINEMA z Michałowic. Wernisaż wystawy „XX lat Teatru Cinema: wystawa pomocy teatralnych” zgromadził fanów Cinemy – teatralnego zjawiska na mapie nie tylko Kotliny, a całej Polski. 

- Nazywam je mapami banalnego myślenia czyli wyzbywaniem się strachu przed banalnym pomysłem  - mówił artysta o swoich rysunkach – szkicach tuż przed oficjalnym wernisażem. Przyznał, że nie wszystkie szkice do spektakli pokazuje nawet aktorom, traktuje je bowiem jako własne „utajnione inwencje”. Podkreślał, że pokazywane prace w BWA są teatralnymi pomocami:


- Te rysunki, które wyglądają na bardziej dokładne, powstawały w okresach... braku inwencji, kiedy siedzę i muszę rysować, aby mieć poczucie, że coś robię, a właścicwie to aktualnie nie mam nic w głowie. Ważne jest bowiem, aby coś zacząć.  


W salach BWA zgromadzono rysunki tuszem Zbyszka Szumskiego od pierwszego spektaklu Teatru Cinema („Dong”) aż do najnowszego („Hotel Dieu”).


Podczas wernisażu Janina Hobgarska, dyrektor BWA, zacytowała słowa Jeremiego Przybory, który po obejrzeniu spektaklu Cinemy w TV pisał o tym zjawisku w „Polityce” w 1995 roku, nie kryjąc słów zachwytu na temat cudownej krainy absurdu, upojnego lirycznego humoru „Donga”, uroku i dowcipu scenografii, misternej choreografii ruchu i gestu, bogactwa pomysłów reżysera.


„Nie wiem, gdzie są Michałowice – czytała Hobgarska słowa Przybory – ale wiem, że humor wysokiej europejskiej próby, który ostatnio  nie rodzi się u nas na kamieniu, urodził się oto w Michałowicach”.


Więcej o wystawie w BWA i 20 latach Teatru Cinema w Michałowicach we wtorkowym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.    

DSC_0505.JPG
DSC_0446.JPG
DSC_0449.JPG
DSC_0456.JPG
DSC_0470.JPG
DSC_0472.JPG
DSC_0483.JPG
DSC_0497.JPG
DSC_0502.JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.