Matematyczna wędrówka po Cieplicach

Część uczniów zamiast pilnie notować, wolała tablicom pamiątkowym robić zdjęcia

Blisko 140 uczniów z sześciu jeleniogórskich podstawówek wzięło dziś udział w pierwszym międzyszkolnym konkursie „Matematyczna wędrówka po Cieplicach”. Czwartoklasiści udowadniali, że potrafią prawidłowo odczytywać skalę na mapie, znają rzymskie liczby, a przy okazji poznali najważniejsze zabytki uzdrowiskowej dzielnicy miasta.

Konkurs rozpoczął się punkt 10. Do Parku Norweskiego przyjechało sześć drużyn. Każda z nich wylosowała własny zestaw poleceń z mapą. Pierwszym zadaniem czwartoklasistów z „siódemki” było na przykład dotarcie do Zdrojowego Teatru Animacji. Rywale z „trzynastki” z kolei mieli przy okazji zwiedzania zwrócić uwagę na nazwy rzek, które mijają a będąc w Parku Zdrojowym zajrzeć na tyły Pałacu Schaffgotschów.

Przy każdym z siedmiu wskazanych zabytków, do których musieli dotrzeć czwartoklasiści, znajdowali się wolontariusze z gimnazjum z „Żeroma” i opowiadali historię tych miejsca. Na dotarcie do wyznaczonych celów drużyny miały dokładnie 150 minut. Po tym czasie czekał na nich słodki poczęstunek i druga część konkursu, tym razem w Szkole Podstawowej Nr 6.

- Na tym etapie zmagań klasy musiały się podzielić na pięć podzespołów. Każdy z nich miał do rozwiązania kilka zadań matematycznych – tłumaczyła Lilianna Wiska, matematyczka ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze, która była organizatorem zabawy.

Pomysłodawcy imprezy chcieli, aby przy okazji konkursu dzieci mogły poznać najważniejsze zabytki Cieplic jak na przykład Pałac Schaffgotschów, Muzeum Przyrodnicze, uzdrowisko, dwa parki i tyle samo kościołów. Konkurs służył także promocji dzielnicy. Nowatorski pomysł spotkał się nie tylko z dużym odzewem ze strony innych podstawówek, ale także uznaniem innych matematyków.

- To zupełnie świeża i wcześniej niespotykana inicjatywa. Myślę, że dzięki niej możemy zachęcić uczniów do nauki matematyki i przyrody – komentowała Tamara Nielubińska, matematyczka ze Szkoły Podstawowej Nr 13.

Do udziału w konkursie uczniowie pilnie się przygotowywali.

- Uczyliśmy się przede wszystkim gdzie są Cieplice, jakie rzeki przez to miejsce przepływają. Przypominaliśmy też sobie cyfry rzymskie oraz jak się liczy pole kwadratu – mówili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 13.

Zwycięzcy pojadą na jednodniową wycieczkę do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Sląska. Pozostałe drużyny otrzymają nagrody pocieszenia w postaci słodyczy.

- Mamy nadzieję, że konkurs przejdzie do tradycji szkoły i będzie powtarzany co roku – mówiła Maria Guszała, dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze.

IMG_7541.JPG
IMG_7546.JPG
IMG_7555.JPG
IMG_7557.JPG
IMG_7559.JPG
IMG_7561.JPG
IMG_7563.JPG
IMG_7565.JPG
IMG_7569.JPG
IMG_7571.JPG
IMG_7573.JPG
IMG_7574.JPG
IMG_7575.JPG
IMG_7577.JPG
IMG_7579.JPG
IMG_7584.JPG
IMG_7585.JPG
IMG_7586.JPG
IMG_7588.JPG
IMG_7589.JPG
IMG_7594.JPG
IMG_7595.JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.