Miastu brakuje dynamiki

Miastu brakuje dynamiki

Jelenia Góra jest dobrym miastem do życia – uważa prawie 80 procent mieszkańców. To opinia głównie osób młodych (18-24-latków) oraz seniorów (60 lat i więcej). Ponad jedna trzecia jeleniogórzan jest zdania, że ogólna jakość życia w mieście w ciągu 3 ostatnich lat się poprawiła, ale ponad jedna czwarta twierdzi, że jednak uległa pogorszeniu.

Takimi wnioskami zakończyły się badania realizowane w ramach projektu „Mój samorząd” przeprowadzone przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych „SPLOT i PBSDGA”. Badania na reprezentatywnej próbie pół tysiąca mieszkańców Jeleniej Góry przeprowadzono na początku grudnia zeszłego roku i pod koniec kwietnia tego roku.

Połowa respondentów oceniając jakość życia w mieście podkreślała, że pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Zmiany zachodzące w mieście ocenione zostały generalnie jako kosmetyczne, a mieszkańców nie zadowala ich wolne tempo. Ludzie są zmęczeni niedotrzymywanymi obietnicami poprawy sytuacji. „Miasto zamiera wieczorami, brakuje promocji walorów turystycznych, przygnębiające wrażanie potęguje zaniedbana baza mieszkaniowa, parki i niewydolność spółki sprzątającej miasto”.

Jeleniogórzanie najbardziej ufają kościołowi (55,6 proc.) i organizacjom pozarządowym (nieco ponad 50 proc.). Najmniejszym zaufaniem cieszą się partie polityczne – tylko 13,8 proc. Połowa badanych ufa obecnemu gospodarzowi miasta, a nieco ponad 41 proc. - radzie miejskiej (największy odsetek stanowią ludzie młodzi).

Statystyka wyborcza odzwierciedla pewien zakres uczestnictwa mieszkańców w życiu politycznym. Ale tu deklaracje mocno rozmijają się z faktami. Nieco ponad 71 proc. badanych deklarowało udział w wyborach samorządowych cztery lata temu, gdy tymczasem do urn poszło zaledwie 42,6 procent uprawnionych. Trzy czwarte respondentów zapewniało, że wzięło udział w wyborach parlamentarnych w 2007 roku, a Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała niespełna 60-procentową frekwencję.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogóskich" nr 45/10.

Komentarze (12)

Nasze miasto zaczyna powoli przypominać seksowną blond piękność ubraną w oryginalne ciuszki a w główce mającej pustkę, która uosabia się w postaci braku miejsc pracy dla tysięcy mieszkaniowców i ucieczką młodzieży nie widzących żadnych perspektyw w tym mieście.

Polecam zobaczyć : http://finanse.wp.pl/gid,12840786,galeria.html?T[page]=9

"miastu brakuje dynamiki" a skąd ją brać, jak wszyscy młodzi, ambitni i dynamiczni uciekają stąd za jakąkolwiek pracą do większych miast. A tzw. elita, zarządzająca tym miastem od 20 lat, to w większości gnuśne i zadowolone z siebie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji, dla którego najlepiej jest, tak jak jest. Bo oni są ustawieni, ich rodzina jest ustawiona, ich znajomi są ustawieni, i to głównie po urzędach i podległych im instytucjach.

to i ja też coś polecę do zobaczenia. Szczególnie tym, którzy poczują się osobiście dotknięci poprzednim postem. Może wnioski z badania GUS (dziwnie pominiętego milczeniem przez wszystkie jeleniogórskie media)
Wszystkim "zadowolonym" polecam fragment o Jeleniej Górze
http://www.wolnyportal.pl/archiwum/-page=news&id=2792&category=1.htm
http://www.citywroc.info/index.php?function=show_all&no=1284

przypominacie mentalnością roszczeniowego bachora, który wrzeszczy, tupie nogami i ma pretensje do starych, ze mu nie kupili nowego gadżetu. Postawa charakterystyczna zresztą dla wszystkich miernot - że ktoś (najlepiej rzecz jasna prezydent)powinien zaopiekować się, przytulić, załatwić robotę za 5 koła, podarować mieszkanie a na koniec zrobić jeszcze l0da. Żałośni jesteście, skoro jest tu wam tak źle - to po prostu wypad do jakiegoś raju, proste? - na zmywakach w UK i montowniach LG Kobierzyce robota się jeszcze znajdzie.

Niechaj ci ,którym smutno w Jelonce przyjadą do Kowar. Tu jak twierdzi obecny burmistrz dynamicznie rozwija się miasto i turystyka.Piękny Park Wodny i nowoczesne wyciągi narciarskie przyciągają turystów.Przytulne knajpki i serdeczna gościnność we wszystkich nastrojowych lokalach i tanich wygodnych hotelach to jest to, czego brak Jeleniogórzanom.Zapraszamy po relaks i pracę do Kowar. ;)

Drogi niepodpisany, pominę milczeniem to, że Twój post jest agresywny, arogancki, ****ski i wulgarny. Zaś wyzywanie kogoś, o kim nie ma się zielonego pojęcia od roszczeniowych bachorów i miernot, jest poniżej wszelkiego poziomu... więc oświadczam Ci, że radziłem sobie za poprzednich prezydentów, radzę za obecnego i dalej będę radził, bez proszenia kogokolwiek o cokolwiek. A jeśli nie będę sobie radził to może i pojadę na zmywak lub do Kobierzyc... a co... żadna uczciwa praca nie hańbi (ciekawe cóż Ty takiego robisz, że z taką pogardą piszesz o tych którzy ją wykonują)tak uczciwa praca i tutaj dochodzimy do "mojej roszczeniowej postawy" otóż jedynym żądaniem jakie mam wobec każdej władzy jest to samo czego wymagam od siebie i innych w pracy... przestańcie wciskać kit, tylko bierzcie się do roboty. Myślę, że jak na kogoś, kto uczciwie płaci podatki na ww. władzę, moja "roszczeniwa postawa" jest wyjątkowo umiarkowana.

Nie będę zaprzeczał że Jelenia oferuje lepszą jakość życia niż Wrocław ale co z tego jak o Jeleniej we Wrocławiu nikt nie wie!!! Przypominam to po raz wtóry bo czasem nie wiem czy wy tam w tej Jeleniej to w jakimś innym świecie żyjecie: dla Wrocławia Jelenia to CZARNA DZIURA NA DRODZE DO CZECH. Zdecydowana większość moich znajomych może powiedzieć o Jeleniej tyle że to gdzieś koło Szklarskiej i Karpacza (to ostatnie za sprawą najnowszego bunkro-molocha zwanego hotelem:). Za to zapewniam was że o miastach w Czechach zwłaszcza tych ze stokami narciarskimi wiedza jest znaczna. Prawda jest taka że Jelenia to pustynia kulturalna i zagłębie bezrobocia z martwym rynkiem pełnym banków i ścisłą ciszą nocną po 20. Stolicą turystyczna Karkonoszy jesteśmy tylko na papierze. Nie chodzi tu tylko o skrajnie nieudolny marketing i beznadziejne zarządzanie centrum miasta ale także o dojazd. Co z tego że Jelenia ma tanie mieszkania, czystą wodę i powietrze skoro dojazd pociągiem do Wrocławia jest tak długi że zupełnie nie opłaca się z niego korzystać?? Jeśli Jelenia chce zarabiać jako centrum turystyczne czy sypialnia Wrocławia to niech chociaż postara się o szybki pociąg do Wrocka. Gwarantuję że inwestycja szybko się zwróci.

Jelenia Gora to brudne,zaniedbane i beznadziejne miasto!!!! Nie ma po co tu przyjechac!!!!Szkoda!!!!!

Jak wygra Zawiła to będzie jeszcze gorzej, POPZPR

Już pomyśleć o stworzeniu nowej konkurencyjnej wobec MPGK firmy sprzątającej miasto. Myślę, że od posprzątania miasta należy zacząć dobre gospodarowanie. Należy skończyć raz na zawsze z wszechobecnym brudem, na początek choćby w ścisłym centrum miasta. Pilnie wysprzątać podcienie na Placu Ratuszowym, zlikwidować zastoiny moczu przy prawie każdym filarze, zainteresować się brudzącymi psami i ich właścicielami, zaktywizować do tych zadań Straż Miejską (po coś w końcu SM jest) itd,itp. Myślę, że stopniowe posprzątanie miasta, zadbanie o tereny zielone, to dobre wyjście do zajęcia się bardziej ambitnymi przedsięwzięciami. Po tym będzie można poznać jakiego gospodarza przyniosły nam wybory

Jelenia Góra jest fajna, nie przesadzajcie
można porandkować http :)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.