Mniej autobusów do Gryfowa i Lwówka Śląskiego

Mniej autobusów do Gryfowa i Lwówka Śląskiego

PKS Tour zawiesza z przyczyn ekonomicznych od 1 grudnia kursowanie kilku porannych autobusów do Gryfowa i Lwówka Śląskiego. To kłopot zwłaszcza dla mieszkańców drugiego z tych miast.

Zawieszone będą kursy do Gryfowa, odjeżdżające z Jeleniej Góry o godz. 6.50, 10.00 i 12.30 oraz kursy z Gryfowa do Jeleniej Góry z godz. 7.50, 11.00 i 13.30. Na trasie Jelenia Góra – Lwówek zawieszony zostanie jeden kurs odjeżdżający odpowiednio o godz. 6.45 i 8.15.
Dla mieszkańców Gryfowa, to mniejszy kłopot, bo w tym czasie mają do dyspozycji połączenie kolejowe i połączenie autobusowe prowadzone przez lubański PKS Voyager. W gorszej sytuacji są mieszkańcy miejscowości pośrednich, w których nie ma stacji kolejowej.
Likwidacja jednego kursu do Lwówka, to spore utrudnienie dla mieszkańców, bo po odjeździe autobusów szkolnych przez wiele godzin nie ma połączenia z Jelenią Górą. A takie połączenie jest bardzo potrzebne mieszkańcom mającym sprawy w urzędach, czy wizyty lekarskie. Dla mieszkańców Lwówka to kolejny przejaw wykluczenia komunikacyjnego.
Jeleniogórski PKS Tour, zawieszając kursy (które pewnie nigdy nie zostaną odwieszone) najwyraźniej nawet nie zamierza walczyć o pasażerów np. wykorzystując mniejsze pojazdy. Oddaje w ten sposób swoje trasy konkurencji. Przed kilkoma lat podobne zawieszenie kursów spotkało Wojcieszów i Świerzawę. Bardzo szybko mniejsi przedsiębiorcy komunikacyjny objęli te trasy i teraz prowadza regularne kursy, także dużymi autobusami, dowodzą że argumenty PKS Tour o przyczynach ekonomicznych były nieracjonalne.
 

Komentarze (24)

kochany pks tour potrafi tylko podnosić ceny - z JG do Karpacza już 8zł, do Szklarskiej 7zł - proponuję od razu 10. nie trzeba będzie reszty wydawać... Bardzo dobrze że Koleje Dolnośląskie odbierają pasażerów PKSowi na trasie do Wrocławia. Pociąg jedzie kilkanaście minut dłużej od pks, ale za to wygodniej, taniej. Następne dobre info, to takie że FlixBusem będzie można dojechać z Jeleniej i Szklarskiej dojechać do Pragi w weekendy od 23.11

Jak można porównywać kolej z biednymi pksami? Koleje Dolnośląskie są dofinansowywane ogromnymi pieniędzmi przez województwo, natomiast pks ma tyle pieniędzy ile zarobi na sprzedaży biletów.

Gdyby ceny były niższe to ludzi byłoby więcej. Niestety oferta cenowa PKS Tour to porażka. O klienta trzeba walczyć , to nie są już czasy kiedy ludzie nie mieli wyboru i jeździli autobusami. Teraz ludzie wolą zrzucić się na paliwo i w czwórkę pojechać do Wrocławia autem. Gdyby PKS Tour zaproponował niższe ceny to autobusy byłyby pełne o każdej godzinie. Koleje Dolnośląskie potrafiły dać oferty pakietowe, czy weekendowe, czy rodzinne czy kilkudniowe. PKS Tour śpi.

O widzę, że pracownicy dostali rozkaz minusowania komentarza.

Do Szklarskiej też 8zł. , do Piechowic 5 zł.

a ja do gryfowa na rowerze jeżdże codziennie wstaje o 6 zjem śniadanie 1,5 godzinki jazdy i o 8 jestem w pracy.

Do "Anki z miesnego" A morze bys sie tak pszeprwadzila do korei polnocnej,tam tesz tylko na rowerach.....

Cóż Jelenia Góra upada coraz bardziej. Coraz więcej dziurawych dróg. Coraz więcej lokali do wynajęcia, na które nie ma chętnych. Pks idzie na dno. Tylko władza ma się dobrze. Zero programu, ale stołki skutecznie podzielone. Za srebrniki nawet zmienione poglądy i raptem z tymi złymi można dobrze pracować.. A że chleb już po 4 złote, a prąd od stycznia 30 % w górę ..... Kogo to obchodzi ?

A co mają władze samorządowe do cen chleba czy prądu?

A myślisz czym spowodowana jest ta podwyżka było 6 zł na tej trasie było i już nigdy nie będzie. Chcesz obniżki cen to wytłumacz tym tęmpym baranom, żeby nie wsiadali do busa który jedzie 3 minuty przed kursowym autobusem.Każdy kurs na trasie przez Kowary do Karpacza jest obstawiony przez busy policz sobie albo nawet popatrz ile wtedy ludzi wsiada i jakie to są straty. Ostatni kurs z Karpacza do Jeleniej po 22 też będzie zawieszony wsiadajcie do Elj.. a on za pare miesięcy będzie was kasował do Kowar po 10zł. I już nie pomoże tak jak poprzednim razem rozmowa z dyrekcją. Jak będą straty to bilet na wspomnianej przez ciebie trasie będzie kosztować nawet 12zł. Wtedy wszyscy za to zapłacą i pojadą ci których będzie jeszcze na to stać.!

Na taki rozkład (5minut przed kursem pks) zaproponowany przez busiarzy, ktoś wydał pozwolenie w jakimś wydziale. W innych miastach też są busy, ale rozkłady ułożone są inaczej

Rozkłady jazdy akceptuje urząd miasta - jednego i drugiego. Skoro pozwolono na taką konkurencję nieuczciwą to znaczy komuś na tym zależało. A jeśli chodzi o bilety po 10 czy 12zł to jest pewien pułap , który zabije takiego przewoźnika. Nikt o zdrowym rozumie nie zapłaci za dojazd do Karpacza 12zł. Myślisz, że takie firmy jak Uber czy bla bla powstały dla rozrywki? Nie, to jest odpowiedź na drożyznę taksówkową i autobusową. W obecnych czasach , gdzie każdy posiada internet w telefonie i może w każdej chwili wejść na jakiekolwiek forum i ugadać się z kimś na wspólny przejazd podwyższanie cen nic nie daje, a tylko zabija - tylko obniżenie cen ściągnie klientów.

Rozkłady jazdy busiarzy [i pewnie]pks zatwierdza Starostwo Powiatowe

Nikt rozsądny nie wsiądzie do obskurnego busa jeśli bilet kosztuje tyle samo co w porządnym autobusie, nawet jeśli jedzie on 5 minut później.
Busów jest po prostu więcej i tyle.
Podobnie było kilkanaście lat temu na trasie do Wrocławia. Krycha zaczęła wozić busami ludzi do Wrocławia. Standard był niski, ale czas przejazdu bardzo dobry. Wtedy PKS obniżył ceny biletów, zmienił trasę przejazdu, zaczął jeździć tka jak Krycha autostradą i wyeliminował rozpadające się busy Krych z rynku. Zadziałała zdrowa konkurencja.

Podobnie jest na trasie do Karpacza. Pks miał naprawdę kapitalną ofertę, ale od pewnego czau znacznie zredukował liczbę kursów- zwłascza w weekendy. Więc pojawili natychmiast się busiarze i zaczynają podbierać PKS owi klientów. PKS ratuje się podwyżką cen biletów, co jest przysłowiowym gwoździem do trumny. A rachunek ekonomiczny jest bardzo prosty. Przy cenie biletu 8 złotych przejazd autobusem z Jeleniej Góry do Karpacza tam i z powrotem wynosi 64 złote dla 4 osób. Za taką kwotę można pojechać wygodnie samochodem, opłacić parking w centrum Karpacza i jeszcze zostanie kilka złotych.
Więc nie busiarze są winni tylko PKS. A pasażerowie po prostu liczą...pieniądze....

PKS Jelenia Góra to NAJDROŻSZY!!!! przewoźnik w całej Polsce. Inna sprawa rozkład jazdy do ościennych miejscowości to jedna wielka PATOLOGIA!!! kompletny brak dojazdu do pracy i z pracy zmusza mieszkańców do podróżowania własnymi autami, autobusy jeżdżą jak chcą co jest kompletnie niezrozumiałe, jedno jest pewne dyrektor tego zakładu ma to wszystko gdzieś. Brak bezpośrednich połączeń z Karpacza do Szklarskiej i Świeradowa jest ku temu przykładem że temu dyrektorowi na niczym nie zależy, mówię szczerą prawdę ja to bym wszystko inaczej poukładał tą komunikację autobusową. Co do drożyzny to jest święta prawda dam przykłady. Autobus przez Cieplice do Karpacza kosztuje aż 8 zł, za przejazd 20 km. Weźmy powiedzmy zbliżone miasto do Jeleniej czyli Konin. Za przejazd z Konina do Ślesina 23 km za bilet zapłacimy 3,50 zł. to nie są żarty możemy sprawdzić nawet w internecie. U innych przewoźnikach będzie drożej ale i tak za bilet zapłacimy dużo dużo mniej niż tutaj. Ktoś mi zaraz powie że tutaj są góry a tam niziny i tutaj autobus zjada więcej paliwa, tak się składa że w górskich miejscowościach w Polsce jest taniej. Nowy Targ Zakopane 23 km bilet 5 zł, co ciekawe za pospieszny autobus z PKSu JG z Nowego Targu do Zakopanego zapłacimy tylko 4,50 zł. Zobaczcie jak nas tutaj oszukują u obcych można taniej a u nas już nie? Inny przykład to Jelenia Góra- Wrocław 110 km bilet kosztuje bagatela 26 zł. z Zakopanego do Krakowa 110 km bilet kosztuje 17- do 20 zł. Bilet PKS-u z Wrocławia do Kłodzka 90 km kosztuje 15 zł, długo by tak wymieniać. PKS Jelenia Góra to najdroższy przewoźnik w całej Polsce!

PKS działa trochę jak PKP w latach 90 czyli redukcja kosztów poprzez likwidacje.Do tego dochodzą takie absurdy jak na trasie do Chrośnicy.Po 13 jest kurs w dni nauki szkolnej z Jeleniej Góry.Autobus dojeżdża do Chrośnicy po czym wraca bez kursu do Jeleniej.Nie można nim pojechać.Ludzie nie mają czym dojechać po południu z wiosek a w tym czasie przejeżdża pusty autobus. Identyczna sytuacja jest po godzinie 14.Więc mamy już dwa puste przebiegi a koszty lecą.To kompletnie bez sensu przecież zawsze kilka osób by tymi kursami pojechało i parę złotych by wpadło.No ale widać że PKS woli wozić powietrze niż ludzi.Ten przykład i przykłady przedmówców tylko pokazują jak ta firma jest kiepsko zarządzana.Szkoda bo jak dalej tak będzie to niestety padną.

No właśnie.Pks się nie zatrzymuje a Mzk dopiero o 20.Czysta głupota.Zarabia Krzysztof swoim busem,pks sam mu oddaje pasażerów.Gmina Jeżów powinna puścić więcej Mzk a nie tylko raz dziennie.

Chciał bym ,żeby jakiś prokurator albo Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła tego Pana co wydaje Zezwolenia na przejazd 3 minuty przed rozkładem PKSu na trasie Jelenia Góra -Karpacz przez Kowary. Mam za krótkie rękawy żeby coś z tym zrobić a być może ktoś to teraz przeczyta i się tym zainteresuje..

Już dawno inne środki transportu są bardziej konkurencyjne do PKS Tour . Ktoś w tym PKS-ie nie rozumie rynku. Wprowadzili jakąś promocję na bilety do Wrocławia, które można było kupić po 1zł, 10zł itd. - w tej chwili te bilety są niedostępne. Sprawdzałem z miesięcznym wyprzedzeniem i biletów nie ma. Niech PKS Tour wrzuci większą pulę biletów po 15zł choćby a chętnych będzie wielu. 26 zł za 110km odcinek to zwyczajne okradanie klientów.

Trzeba jeszcze dodać że przy cenie 26zł jest info "% tanie podróżowanie"... to skoro to taka cenowa okazja, to ile kosztuje bilet bez cenowej okazji :D

Druga sprawa, to system sprzedaży on-line biletów naszego PKS Tour oparty jest na e-podróżniku, który do ceny biletu dolicza 2,99zł, więc nawet jak się trafi bilet za 19,99 to i tak żadna okazja, bo wychodzi w zasadzie tyle co bilet w wygodniejszym pociągu.

A ja obserwuje duży wzrost ludzi z Gryfowa i Lwówka wyjeżdżajäcych do pracy do Niemiec i Holandii,a szczególnie zwiększyła sie ilosc kobiet !!Po co jeździć do Jeleniej?do szkoły!A później???

Przewoźnik sam sobie wiesza pętlę na szyi. Nie wiem, po co bez walki oddaje rynek prywatnym przewoźnikom, zamiast zainwestować w mniejsze pojazdy na mniej uczęszczanych trasach. I potem w kółko trzeba "redukować koszty", zamiast myśleć nad maksymalizacją dochodów. To ślepa uliczka z przepaścią na końcu drogi.

Nakupowali starych wielkich,paliwożernych i awaryjnych gratów i się dziwią że koszty mają a ludzie tym złomem nie chcą jeździć.

Autobusy nie są tragiczne. Oferta biletowa jest beznadziejna. Gdyby właściciel PKS-u Tour czytał te komentarze i rozsądnie myślał to firma zaczęłaby działać jak należy. Ale najwidoczniej mają tam takich samych fachowców co w jednostkach miejskich , gdzie przetargi i remonty robi się po kilka razy . PKS to prywatna firma i powinno jej zależeć na dużej ilości klientów, więc do roboty panowie prezesowie . Klient nie będzie płakał po was - po prostu znajdzie sobie innego przewoźnika. Wolny rynek to się zwie.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.