Mniej pracy, przybywa korzystających z MOPS

Mniej pracy, przybywa korzystających z MOPS

Gospodarcze skutki pandemii wszyscy odczujemy w pełni w perspektywie najbliższych miesięcy. Analitycy spodziewają się skokowego przyrostu bezrobotnych i osób korzystających z pomocy społecznej. Jelenia Góra w statystykach bezrobocia wciąż wypada dobrze, znacząco przybyło osób korzystających z pomocy społecznej.
 

- Pracowałem w hotelu w Karpaczu. Na początku pracodawca płacił mi takie nieoficjalne postojowe. Myśleliśmy, że jak pozwolą otworzyć hotele, to wszystko ruszy, ale tak się nie dzieje. To jednak idzie powoli. Teraz usłyszałem, żebym jednak szukał sobie pracy. Nie opłaca mu się mnie trzymać,kiedy nie ma wystarczająco dużo gości, bo wie, że zmienia się rynek i o pracowników pewnie w przyszłości będzie łatwiej – mówi 26-letni Mateusz.

 

Jak wynika ze statystyk przygotowanych przez urząd pracy, na Dolnym Śląsku w kwietniu było o 3700 więcej bezrobotnych niż w marcu (wzrost o 0,3 proc). W Jeleniej Górze ten wskaźnik także wzrósł o 0,3 proc. Oznacza to, że dzisiaj mamy poziom bezrobocia w granicach 5,1 proc. W powiecie jeleniogórskim zaś sięga ono 8,8 proc. Te statystyki mogą wyglądać uspokajająco, ale nie oddają kłopotów samozatrudnionych, firm gdzie obcięto pensje i gdzie trwanie firm przedłużają jedynie protezy z kolejnych tarcz antykryzysowych, a przyszłość jest bardzo niepewna. Ocenia się, że finansowe skutki kryzysu covidowego już teraz odczuwa 40 proc. Polaków. Z badań agencji Maison&Partners wynika, że najbardziej o pracę mogą się obawiać osoby w przedziale wieku 18-24 lata oraz pracownicy po 50—tce. Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wynosi 881,30 zł, po tym okresie jest niższy – 692 zł.

 

Wzrost osób potrzebujących wsparcia odnotowuje jeleniogórski MOPS. - Na koniec maja mieliśmy 69 nowych rodzin, które zgłosiły się po pomoc od początku ogłoszonej w Polsce pandemii. Są to ludzie, którzy stracili źródło dochodu w związku z obecną sytuacją – mówi Wojciech Łabun. To kilkuprocentowy wzrost podopiecznych pomocy społecznej w porównaniu z sytuacją przed marcem. Aby skorzystać z pomocy MOPS osoba musi być zarejestrowana w PUP i spełniać kryteria pomocowe. Osoba samotna może liczyć na wsparcie w wysokości do 645 zł zasiłku, a osoba w rodzinie do 528 zł.    

Komentarze (12)

"Byłam kanalią i zdradziecką mordą. Dziś okazuje się, że jestem też ****ską hołotą. Czyj to język? Meneli pod budką z piwem? Nie. Prezesa Kaczyńskiego na sali sejmowej. Nerwy puszczają? Nic dziwnego. Dni tej władzy są policzone"

- podkreśliła posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

I w ten sposób znów wyjedzie 2 miliony młodych ludzi na Zachód i Skandynawii.
Ponoć w parafiach też kryzys czy ktoś widział księdza po zasiłek?

To skutek braku wsparcia ze strony miasta.Brak wsparcia dla firm,wysokie podatki lokalne,opłaty komunalne,brak nowoczesnej infrastuktury,zbiórokratyzowane zarządzanie i skostniałe struktry.W miescie od lat nie powstał nowy żłobek,utworzono raptem ok 400miejsc w przedszkolach miejskich.Bark jakiegokolwiek plany w jakim kierunku ma sie rozwijać i w oparciu o co .Mieszkańcy nie będą wyjezdzać na zachód tylko do miast w których zwyczajnie żyje się lepiej i taniej.Piękne widoki z okna nie nakarmią żołądka i pomogą w wychowaniu dzieci.Tylko referendum moze coś zmienić

Pokażemy narodowemu socjaliście führerowi PiS.bolszewii co o nich myślimy wysyłając na bezrobotne Anżeja.

PRECZ Z KACZOREM DYKTATOREM!

fa >>. bo pieniądze idą na utrzymanie piesków pisu i kleru katolickiego.

Cały świat buntuje się przeciwko dyktatorskim rządom.Dość oligarchii pisowskiej!!

Chcesz powiedziec że prezydent JG tam kieruje pieniadze z budzetu miasta JG?

PiS.bolszewicka zaraza zrobiła sobie "dobrze " wprowadzając konfiskate rozszerzoną. Ziemia Moravitzkiego we Wrocławiu przepisana na żonę warta 70 milionów przejdzie na własność państwa.

Ale beznadziejny tytuł artykułu. Mniej pracy, czy mniej zatrudnienia, a pracy więcej w MOPS

Brakuje lekarzy, pielęgniarek, trzeba się przebranżowić a nie czekać siedzieć na zasiłku.

Prezydent aby utrzymać się pod żyrandolem rozdaje nierobom zasiłki,dać pod warunkiem odpracowania czy to w mieście czy na zbiorach u rolnika . Żywi się meneli a producenci żywności ponoszą straty.lepiej sprowadzić zza granicy a własne zniszczyć
Czy zbliżamy się do Wenezueli?
Co za durny pomysł bazy wojskowe usa po to abyśmy stali się poligonem doświadczalnym nowej wojny?

Ciekawe jaki jest rzeczywisty poziom bezrobocia zarówno w Jeleniej Górze jak i naszym nieszczęśliwym kraiku.Dane które się podaje oficjalnie to tylko liczba osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,JAK WIADOMO REJESTRACJA TAM PO ZA UBEZPIECZENIEM NIE MA NAJMNIEJSZEGO SENSU BO PRACY ANI KWALIFIKACJI TAM ZNALEŹĆ SIĘ NIE DA.Każdy bezrobotny który jest ubezpieczony zdrowotnie do tzw. pośredniaka po prostu nie pójdzie bo to strata czasu i nerwów.Poli

Winno byc:mniej ofert pracy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.