Mocne uderzenie. Quebec w Jeleniej Górze!

Mocne uderzenie. Quebec w Jeleniej Górze!

Korporacja Quebec – Polska dla sztuki (CQPA) wspólnie z  Osiedlowym Domem Kultury zapraszają na jeleniogórską odsłonę realizowanego w kilku miejscach kraju projektu „Mocne uderzenie. Quebec w Polsce”. Impreza przybliżyć ma polskiej publiczności mało znaną u nas  kulturę quebecką. Quebec gościć będzie w Jeleniej Górze od 6 do 25 kwietnia. W ramach wydarzenia poznać będzie można filmy i muzykę największej kanadyjskiej prowincji.

Korporacja Quebec – Polska dla Sztuki (CQPA) to montrealska organizacja non-profit, która od blisko 15 lat zajmuje się promocją polskiej kultury w kanadyjskim Quebeku oraz budowaniem  platformy współpracy  kulturalnej między Polską a Quebekiem.  W ramach Międzynarodowego Tygodnia Światowej Frankofonii, po raz pierwszy po drugiej stronie Atlantyku promować będzie teraz także kulturę francuskojęzycznego Quebeku.    
O programie wydarzenia zdecydowały ostatnie sukcesy kinematografii quebeckiej na międzynarodowych pokazach i festiwalach filmowych oraz fakt, że  młody quebecki trębacz polskiego pochodzenia, Jacques Kuba Seguin, uznany został  przez publiczne radio i telewizję Kanady za odkrycie roku 2012/2013 w dziedzinie jazzu. Stąd wybór właśnie filmu i muzyki na reprezentantów  kultury quebeckiej wartych szczególnej uwagi.
Najmocniejsze uderzenie  zaplanowano na otwarcie imprezy w Jeleniej Górze. W sobotę 6 kwietnia o godz. 20.30 w sali widowiskowej  JCK przy ul. Bankowej odbędzie się koncert jazzowy z udziałem muzyków quebeckich i polskich. Zagra Jacques Kuba Séguin Quartet  w składzie: Jacques Kuba Séguin (trąbka), Paweł Tomaszewski (fortepian), Sebastian Kuchciński (perkusja) i Michał Kapczuk (kontrabas).
Jacques Kuba Seguin jest coraz popularniejszym artystą koncertującym jako solista i lider różnych projektów muzycznych. Oryginalność jego kompozycji i  znakomity poziom ich wykonania zapewniły mu występy na licznych, prestiżowych festiwalach muzycznych. Grupa Seguina  ma w dorobku trzy płyty. Pierwsza z nich nagrana została przed ośmiu laty w polskim konsulacie w Montrealu. Natomiast ostatnia  zatytułowana „Litania Projekt”, wydana w ubiegłym roku, jest owocem współpracy ze znanym, młodym polskim jazzmanem Adamem Bałdychem.  
Poza koncertem formacji Seguina w  Jeleniej Górze zaprezentowane zostaną też cztery filmy twórców z Quebecu.
Już pierwszego dnia imprezy, 6 kwietnia, o godz. 18.00 w Kinie Lot, w którym odbywać się będą wszystkie projekcje,  pokazany zostanie film „Cokolwiek posiadasz”  w reż. Bernarda Émonda.  Film opowiada o młodym profesorze literatury wschodnioeuropejskiej, który przeżywa głęboki kryzys wartości i szuka wewnętrznej odnowy. Jego przewodnikiem oraz intymnym partnerem na tej życiowej  drodze jest poezja... Edwarda Stachury.  Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu!
11 kwietnia o godz. 20.00 - „Wiek ciemności”  reż. Denys Arcand. Klasyk kina quebeckiego w pełnej sarkazmu czarnej komedii rozlicza się  z obecnym stanem ducha kanadyjskiej „Pięknej Prowincji”.
18 kwietnia o godz. 20.00 „Pan Lahzar” reż. Philipp Falardeau. To opowieść o   algierskim uchodźcy politycznym, który otrzymuje ofertę pracy w montrealskiej szkole,  po samobójczej śmierci jednej z nauczycielek. W trakcie gdy jego uczniowie starają odnaleźć się po wspólnie przebytej traumie, Lazhar ucieka przed własnymi wspomnieniami, szukając także miejsca dla siebie w nowym kulturalnym kontekście.
25 kwietnia o  godz. 20.00 „Piękne i bestia”, reż. Liliana Komorowska. To  dokument znanej aktorki, która zadebiutowała nim w roli reżyserki. Film porusza kwestię walki grupy kobiet z rakiem piersi. Z intymnych, szczerych rozmów wyłania się obraz skomplikowanej relacji pacjentek z ich bolesnym doświadczeniem, w której wiara, determinacja i solidarność okazują się warunkiem przetrwania.
Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronach internetowych: www.quebec-pologne.ca/pologne2013, www.odk.karkonosze.com, www.zoomfestival.pl oraz www.jck.pl.
Uwaga! Dla czytelników „NJ” mamy pięć dwuosobowych zaproszeń na wszystkie jeleniogórskie wydarzenia odbywające się w ramach projektu „Mocne uderzenie. Quebec w Polsce”.  Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 756424410 w środę, 3 kwietnia, o godz. 14.30. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!

Quebec w Polsce - plakat.jpg

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.