Most na Izerze grozi zawaleniem

fot. szklarskaporęba.pl

Nadzór budowlany zamknął kładkę na rzece Izerze, uniemożliwiając tym samym przekroczenie granicy polsko-czeskiej w tym miejscu. Wybudowany 15 lat temu mostek grozi dzisiaj zawaleniem. Czesi i Polacy zapowiadają, że zrobią wszystko, aby przeprawa na górskiej rzece wkrótce znowu stała się ponownie możliwa. 

Zamknięcie mostu na Izerze to zła wiadomość dla turystów. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do szlaku prowadzącego do malowniczej wsi Izerka po czeskiej stronie.
Dziś wejście na most jest niebezpieczne. Drewniana konstrukcja jest przechylona i grozi runięciem. Według Stanisława Kornafela prezesa Towarzystwa Izerskiego oraz właściciela Stacji Orle, mostek okazał się być zbyt delikatny jak na trudne górskie warunki, mimo że był przez te kilkanaście lat kilkukrotnie konserwowany. Perspektywy odbudowy kładki są mgliste. Taka inicjatywa wymaga dogadania się Polaków i Czechów. Przyszła kładka z pewnością będzie solidniejsza, a więc kosztowniejsza. Mówi się co najmniej o milionie złotych, jaki trzeba będzie znaleźć na ten cel.

Po roku 1945 w wyniku poprowadzenia korytem Izery granicy polsko-czechosłowackiej, most był niedostępny i stracił swoje znaczenie turystyczne. Co więcej, turystów nie wpuszczano nawet do Orla, gdzie do końca lat osiemdziesiątych znajdowała się strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Niekonserwowany przez kilkadziesiąt lat most, prawdopodobnie w roku 1982 został wysadzony w powietrze.
Idea odbudowy mostu i utworzenia tutaj turystycznego przejścia granicznego zrodziła się w środowiskach turystycznych pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2000 odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie w tej sprawie zainteresowanych stron - władz przygranicznych gmin: Szklarskiej Poręby i Kořenova. W roku 2001 gminy wystąpiły do rządów obu państw z formalnym wnioskiem u ustanowienie turystycznego przejścia granicznego na projektowanym do odbudowy moście na Izerze. Szczególnie aktywnie w sprawie tego przejścia działało od chwili powstania w roku 2000 Towarzystwo Izerskie.

W roku 2004 podpisano polsko-czeskie uzgodnienie dotyczące turystycznego przejścia granicznego w tym miejscu. Staraniem przygranicznych gmin po obu stronach rzeki wiosną 2005 roku most odbudowano. Turystyczne przejście graniczne zostało na nim oficjalnie otwarte 15 lipca 2005 roku.
 

Komentarze (14)

Zauważyliście że narodowo socjalistycznrmu patlogicznemu klamcy i oszustowi PiS.bolszewikowi Moravitzkyemu coraz bardziej trzęsą się łapska.

On tak buduje i buduje MILION elektrycznych automobili.

kwi, kwiiii, kwiiiiiiiiiiiiiiiiii

Czekista czy raczej ubek? A może tylko TW lub były aparatczyk?

Zdziwisz się były pisowiec. Były zwolennik idioty Anżeja.

Kolejny dowód na to że PIS konsekwentnie pozbywa się różnego rodzaju patologii i psychopatów ze swoich szeregów, a PO ich przygarnia....

lecieć 12 godzin na 20-minutowe spotkanie na kilka dni przed wyborami prezydenckimi jest prawie tak rozsądne, jak lecieć na ****a do Smoleńska, po ciężkiej popijawie i przy złych warunkach atmosferycznych

Ląduj dziadu wstydu oszczędź.

kwiiiik

Niemce drukują pisowcom karty wyborcze ahahaha.

Po raz kolejny ma je drukować prywatna firma - Samindruk.

Jest ona kontrolowana przez niemiecką spółkę Gather Druck und Vertrieb GmbH.

Czarne amerykańskie sołdaty przyjadą do fortu trampek milionem elektrycznych automobili marki "Sasin" .

kwi, kwi

Szklarska Poręba jak zwykle nie ma pieniędzy na nic, ani żeby partycypować w bezpłatnych połączeniach autobusowych ze Świeradowem Zdrój, ani nawet na remont opisanej w artykule kładki. Mimo dalszych wyprzedaży gruntów pod zabudowę hotelowo-usługową (apartamentowce) i dochodów z podatków od usług turystycznych, wieczne dziady. Ale jaki samorząd, taka klasa miasta.

No naprawde skomplikowany most . Tszeba inrzynierow ludzi, durzo ludzi do pracy . Bo most jest skomplikowany :-))

milion zlotych ??? chetnie sie podejme :)

Afera kryta przez Dudę i ruskich handlarzy bronią.

Duda kryje aferę respiratorową z udziałem handlarza bronią.

Afera Szumowskiego kryta przez Dude.

Gdzie podziały się respiratory rzekomo kupione za 200 milionów?

Czy PiS wysłał respiratory do Putina?

Czy w zamian respiratorów są kałasznikowy?

Afera kryta przez Dudę!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.