Na emeryturę? Byle nie w czerwcu…

Na emeryturę? Byle nie w czerwcu…

Potencjalni emeryci, którzy właśnie rozważają decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej powinni odłożyć decyzje na miesiąc. Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Wałbrzyski ZUS, obsługujący świadczeniobiorców z regionu jeleniogórskiego przestrzega, że od tego, w jakim miesiącu złożymy wniosek o emeryturę także może zależeć jej wysokość. Wynika to ze schematu waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. W przypadku ustalania wysokości emerytury na wniosek złożony w drugim kwartale danego roku w kwietniu czy maju, składka roczna podlega dodatkowo czterem kwartalnym waloryzacjom. Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek. W przypadku zgłoszenia wniosku w czerwcu danego roku mamy tylko waloryzację roczną bez waloryzacji kwartalnych. Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony w lipcu, wysokość zgromadzonego kapitału w ZUS może być powiększona o składnik waloryzacji rocznej oraz kwartalnej.
- Dlatego czerwiec jest najmniej opłacalnym terminem na składanie wniosków o emeryturę – informuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli komuś pozwalające na przejście na emeryturę urodziny wypadają w którymś z czerwcowych dni, emerytura będzie przyznana od czerwca. W takiej sytuacji należy przemyśleć czy nie wstrzymać się ze złożeniem wniosku do lipca.
Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach, (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.

Komentarze (1)

Znowu nam mącą w głowach !!!! Teraz nie , później tak a najlepiej wcale, bo przecież trzeba zasilić ZUS składkami żeby mieli dla tych co się pracą nie hańbią oraz na 13 emerytury żeby za to zagłosowali na PiS ...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.