Nadzieja w sercach obrońców szkoły

Nadzieja w sercach obrońców szkoły

Mieszkańcy Sosnówki z optymizmem opuszczali wczoraj (13 lutego) spotkanie z Romanem Kowalczykiem, dolnośląskim kuratorem oświaty oraz Mirosławem Kalatą, wójtem gminy Podgórzyn. Jest szansa, że ich Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej nie zostanie zlikwidowana.

Wszystko jest teraz w rękach kuratora. A Roman Kowalczyk nie krył wczoraj, że  jest zbudowany postawą mieszkańców Sosnówki a także okolicznych wsi. Bo ze wspaciem przyjechali ludzie z Sobieszowa, Miłkowa, Ścięgien a nawet Karpacza i Jeleniej Góry.  Sala gimnastyczna w szkole pękała w szwach.

Wieś bez dzieci będzie martwa

Przyszli nie tylko rodzice uczniów. Wszyscy razem chcieli zaświadczyć, że szkoła w Sosnówce, to nie tylko miejsce, gdzie uczą się dzieci, ale również budynek, w którym spotykają się na różnych imprezach, zawodach i świętach.  Tu się integrują, czują się wspólnotą.

Po wysłuchaniu ich emocjonalnych wystąpień, nikt nie miał złudzeń. Ludzie nie odstąpią. Będą bronić placówki z całych sił. - Bez szkoły, bez dzieci idących rano z tornistrami Sosnówka będzie martwa – za te słowa 88- letni Andrzej Musielski, były nauczyciel i były naczelnik gminy Podgórzyn zebrał gromkie brawa. Wspominał pionierów, którzy po 1945 roku osiedlili się na tych ziemiach i cieszyli się z powstania polskiej szkoły. Podkreślał, że późniejszą placówkę wybudowali sami mieszkańcy. A teraz ich potomkowie znowu muszą o nią walczyć - Mam nadzieję, że dożyję czasu, że nie będziemy musieli się martwić o los naszej szkoły – mówił przejmująco pan Andrzej.

Wsparcie posłanek

Z głosami wsparcia dla mieszkańców przyjechały posłanki Iwona Krawczyk i Elżbieta Witek. Były zbudowane świetnymi warunkami, w jakich w Sosnówce uczą się dzieci. - Nowoczesne sale, wyposażenie, plac zabaw, orlik – nawet szkoły w dużych miastach nie mają tak dobrze -podkreślała Iwona Krawczyk.

Obawy o inne wiejskie szkoły w gminie Podgórzyn

Mieszkańcy starannie przygotowali się do dyskusji. Przytaczali wyliczenia, z których wynikało, że ich szkoła nie generuje takich dużych kosztów, jak twierdził wójt. Dopytywali o cenę wybudowania ronda przy nowej szkole podstawowej w Podgórzynie oraz sali gimnastycznej przy niej. Ich zdaniem to ta inwestycja w Podgórzynie leży u podstaw planów likwidacji szkoły w Sosnówce.

- Czy po niej przyjdzie czas na inne wiejskie placówki – martwiła  się dyrektorka podstawówki w Miłkowie.

Szkoła przyjazna dla dzieci

Przejmująco zabrzmiał głos matki chłopca z orzeczeniem autyzmu.

- W szkole w Sosnówce znalazł ciepło, zainteresowanie i został otoczony opieką– opowiadała. Właśnie dlatego, że są tu małe klasy, nauczyciele maja czas, by zająć się każdym dzieckiem – to jest bezcenne podkreślała.

Decyzja w rekach kuratora

Wójt Mirosław Kalata dzielnie odpierał ataki mieszkańców. Po raz kolejny przytaczał wyliczenia, jak drogo będą kosztować gminę ewentualne podwyżki pensji nauczycieli.

- Błędnie oparł pan decyzję o podjęciu uchwały intencyjnej o likwidacji szkoły w Sosnówce na piśmie ZNP – tłumaczyła wójtowi posłanka Iwona Krawczyk.

- Mleko się rozlało, ale nic nie jest przesądzone – uspokajał mieszkańców dolnośląski kurator oświaty. Jego decyzja – likwidować czy nie szkołę w Sosnówce - będzie wiążąca.

- Jeśli kurator nie zgodzi się na zamknięcie szkoły, podporządkuję się tej decyzji – zapowiedział wójt Mirosław Kalata.

Więcej o walce o szkołę w Sosnówce przeczytacie w najbliższych „Nowinach Jeleniogórskich”

szkola (1).jpg
szkola (2).jpg
szkola (3).JPG
szkola (4).JPG
szkola (5).JPG
szkola (6).JPG
szkola (8).JPG
szkola (9).JPG
szkola (10).JPG
szkola (11).JPG
szkola (12).JPG
szkola (13).jpg
szkola (14).jpg
szkola (15).jpg
szkola (16).jpg
szkola (17).jpg
szkola (18).jpg
szkola (19).jpg
szkola (20).jpg
szkola (21).jpg
szkola (22).jpg
szkola (23).jpg
szkola (24).jpg
szkola (25).jpg
szkola (26).jpg
szkola (27).jpg
szkola (28).jpg

Komentarze (17)

4 szkoły w Gminie muszą zostać dla dobra mieszkańców, dzieci, rozwoju i integracji środowisk lokalnych. Ścięgny, Miłków, Sosnówka i Podgórzyn. Każda ma dobrą bazę a liczba dzieci rośnie. Nie wstyd wycofać się z chybionych decyzji.

Ja to już mieszkańców Sosnówki w obronie tej szkoły to nie rozumiem. Chcecie ratować szkołę na którą niby gmina niema pieniędzy a sami pieniądze wywalacie na wyciągi, kompleks narciarski który to ma powstać na obrzeżach Sosnówki. Wóz albo przewóz, sami się zastanówcie co jest najważniejsze dla was, czy wasze dzieci by mogły chodzić do szkoły czy te wyciągi na którym będzie zarabiał ten właściciel a nie wy. Tak się składa że na te wyciągi potrzebne są pozwolenia, wykup lub wynajem ziemi, papiery, dużo ogrom pisemnej zgody od lasów na wycięcie drzew i innych podobnych instytucji itd. Na to wszystko potrzebne są pieniądze i to nie małe. Tak się składa że gmina wyłożyła już sporo na to wszystko, a to dopiero kropla w morzu, zapewne wyda jeszcze niemałe pieniądze a za to wszystko płacicie WY! podatnicy, mieszkańcy Sosnówki jak i całej gminy, przecież inwestor sam kasy nie wyłoży za to. Żeby było śmiesznie do tego interesu co się dokładacie będzie zarabiał właściciel tych wyciągów i gmina ale nie wy. Może by tak wziąć tyłek w troki i się trochę zainteresować na co są wydawane wasze pieniądze z gminy, bo jak się okazuje na utrzymanie waszej szkoły pieniądze są ale one są wydawane na inne pierdoły które niekoniecznie są teraz ważniejsze. Jak dla mnie to jest chore bo nawet nie wiadomo czy wyciągi powstaną ale to nie może być tak że gmina inwestorowi pomaga z pieniędzy podatników kosztem młodych pokoleń dzieci. Jak wspomniałam samo nic nie przyjdzie należy prześwietlić gminę czy dobrze są wydawane wasze pieniądze inaczej nic z tego nie będzie a gmina będzie zadłużać się jeszcze większe długi, no chyba że wam jest to na rękę.

O czym Ty piszesz, jakie wyciągi ? przecież nie robi tego gmina tylko prywatny przedsiębiorca. Tak się składa, że gmina nie wydaje na to kasy. Jak chce się coś pisać to najpierw trzeba sprawdzić wiarygodność informacji, bo tak właśnie rodzi się plotka !!!!

Pan Wójt Kalata wygrał 2 kadencję blisko 70 % poparciem. Wygrał obietnicami, które realizuje. Obietnicą nr 1 była nowa szkoła w Podgórzynie. Szkoła o ktorej od początku było wiadome, że: będzie za duża ( ok 400 uczniów), nie bedzie miała dojazdu, pochłonie gigantyczne koszty ( ok 25 miln złotych), nie bedzie miała sali gimnastycznej. I tak się stało. Szkoła stoi, a gmina spłacać ją bedzie do 2030 roku. Powszechnie było wiadome, że aby zapełnić tą szkołe, konieczne bedą likwidacje małych szkół w gminie. W tym szkoły w Sosnówce, a także tych w ścięgnach i Miłkowie.
Gdzie byli rodzice, kiedy podjęto budowę tej chybionej inwestycji ? Na co liczyli ? Teraz, kiedy obietnice Wójta o hotelach , wyciągach, biznesie w gminie stały się mrzonką, tak samo jak wyjęte z " księżyca" założenie , że nową szkołe w Podgórzynie ochoczo zapełnią dzieci z Jeleniej Góry !!!!! i nad gminą zawisło widmo bankructwa, Pan Wójt tnie koszty. Tnie, bo musi. Stoi pod ścianą.
Wypada zapytać, gdzie 4 lata temu byli rodzice, którzy tak ochoczo popierali ideę budowy nowej szkoły ? Przecież doskonale wiedzieli, że w Sosnówce i Miłkowie szkoły są w świetnym stanie, doskonale wyposażone i doskonale, po gospodarsku prowadzone. Dlaczego nie zbudowano nowej Szkoły wyłacznie dla Podgórzyna, jak chciał poprzedni Wójt ? Było by taniej i wygodniej. Dla wszystkich. Ale wazniejsze było wtedy, aby wywalić poprzedniego Wójta i powołać swojego, nie partząc na to, czy jest odpowiedzialny czy nie. A nie jest. Dowodem jest ta nowa szkoła: bez dojazdu, bo obiecane rondo to kolejne miliony z kredytu, hala sportowa- kolejne miliony z kredytu. A budzet gminy z gumy nie jest. Obiecane hotele okazały się apartamentami. Wyciągów nie ma bo inwestora już nie ma. Można zbudować za kolejne miliony z kredytu. Tylko kto go da gminie zadłuzonej już na 90 % na 30 lat. Spłacić też nie bedzie z czego, bo obiecany biznes rozpłynął się jak mgła.
Bardzo szkoda mi dzieci, ktorym tylko dzięki nieodpowiedzialności większości rodziców, ktorzy w kampani ochoczo oklaskiwali chore obietnice Wójta. Szkoda mi mieszkańców Gminy, ktorzy rykoszetem oberwą za utrzymanie małych szkół w gminie, za wszelką cenę. Szkoda, że tak się stało. Szkoda, że przy wyborze obecnego Wójta ważniejsze były układy, rozgrywki, zawiść, niż merytoryka i zdrowy rozsądek. Dziś jest płacz i lament. Na własne życzenie. Niestety....

Do uff, piszesz: Obiecane hotele okazały się apartamentami. Wyciągów nie ma bo inwestora już nie ma."

Jak inwestora ma nie być? skoro ten inwestor co chciał wybudować te wyciągi w najlepsze buduje w gminie Podgórzyn apartamenty. a część ziemi pod te wyciągi i jego zaplecze zostały po cichu posprzedawane i zakupione. Coś tutaj nie gra

Sprawdź -Coś tu nie gra- co naprawdę dzieje się "przy wyciągacyh" Gmina jak narazie wydaje gigantyczne pieniądze na przygotowanie terenu z naszych podatków. I tyle. Apartamenty stoją. Jak narazie zarobił inwestor, zaczynają zarabiać właściciele. Dla Gminy zostanie podatek od nieruchomości. Po parę stów rocznie od apartamentu.
Przy okazji śprawdź proszę jaka była cena wywoławcza tych gruntów pod apartamenty i za ile poszły. Objawi ci się wtedy ów "biznes", a włos się zjeży
Co z tego wyjdzie pokaże czas. Ze szkołą już pokazał.
A miało być tak bogato ....

Kaleka - no i co? rura zmiękła...

Masakra co wy za głupoty piszecie, ręce opadają. Bzdurne komentarze "uff" "Darkowka" i "coś tu nie gra". Skąd te rzekome fakty na temat hoteli i wyciągów. Klepiecie bez sensu i szukacie w tym sensacji. Kompletnie nie macie pojęcia o czym piszecie, ale pisze się wam łatwo pod pseudonimem. Nie mieszajcie ludziom w głowach, bo to nie ładnie.

Drogi .??. Te jak piszesz rzekome fakty znajdziesz na You tube. Wystarczy wpisać hasło Szkoła w Podgórzynie. Na filmikach zobaczysz i usłyszysz wypowiedzi Pana Wójta rondzie, ktore juz miało być, o hali sportowej, która już lada moment stanie, o wyciągach, ktore już zaczynają się realizować. Zobaczysz też wypowiedź pana Łużniaka o absurdalnym założeniu, że do nowej szkoły będą "walić tłumy dzieci z Jeleniej Góry".
Więc kto tu miesza ?

Po co wam Wójt. Zbierajcie się co tydzień i podemójcie decyzje.

O! O! O!... Może wreszcie skończyłoby się to "pasmo sukcesów" i Eldorado...

Zastanawiam sie jak to jest- rodzice bronia szkoly, ale dzieci do niej nie posylaja. Garsta, ktora chodzi nie jest wystarczajaca na pokrycie wydatkow. Poziom tragiczny. Nawet jak bylo gimnazjum, mnozyly sie problemy i dzieciaki byly zabierane. W Milkowie- szkola nie spelnia warunkow bezpieczenstwa wedlug PSP. Rodzice zabieraja dzieci do okolicznych szkol, klasy licza kilkoro dzieci, rodzice ciagle narzekaja na szkole , dyrekcje itd., a teraz nagle chca utrzymania szkol. Niepojete! Nie jestem fanem pana wojta, ale obrazanie i wyzywanie jest po prostu zenujace. Mam nadzieje, ze Ci ktorzy porownuja go do "Downa" nigdy nie beda musieli sie zmagac z ta choroba. Czesto osoby z zespolem Downa maja wiecej empatii i szacunku niz zdrowa osoba.

Do Anonim81, coś ci się przestawiło, przeczytałem wszystkie informacje i nikt pana wójta od jakiegoś downa nie wyzywa więc Po pierwsze, każdy przyjezdny mówi że szkoła jest położona w trefnym położeniu, widocznie grunty kolegi były ważniejsze. Padł temat wyciągów, no tak już to widzę jak gmina nie dokłada do tego interesu. Przecież sam inwestor wszystkiego nie zrobi, jeszcze się taki nie urodził. To co w gminie odstawiają wisi mi to ale niestety robią to kosztem dzieci i najgorsze w tym wszystkim jest to że zrobiono to po cichu tą ustawę to wszystko wyjaśnia jacy to oni są EGOIŚCI i prostaki, tyle w temacie. Jedynie co zauważyłem w gminie będąc gdzieś pod sklepem itd. to wszyscy psioczą na gminę już samo to jest chore.

Jakiego Downa?

Na spotkaniu była również Pani poseł Witek, dlaczego szanowne "Nowiny Jeleniogórskie" cytują tylko wypowiedź posłanki Krawczyk z odmiennego obozu politycznego, pomimo że Pani Witek mówiła stosunkowo długo i rzetelne. Podobno dziennikarz ma być bezstronny ;)

No i kto tu jest Downem?

E tam szkołe i tak zamknom ! Szkoda nerwuf !bus bedzie jeździł do podgużyna albodo karpacza !a w budynku bedzie dom opieki dla starcuf !

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.