To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nagrody ambasadorów i biały kruk podczas „Jesieni ze sztuką”

Nagrody ambasadorów i biały kruk podczas „Jesieni ze sztuką”

Wspaniałe, nastrojowe koncerty, seminarium naukowe oraz spotkanie z niezwykłym gościem – to główne punkty programu imprezy pn. Jesień ze sztuką w Bukowcu, która odbyła się w miniony weekend. Po raz pierwszy wręczono statuetki „Ambasadorów Karkonoszy”.

– Trafiły one w ręce ludzi, uznanych autorytetów w swoich środowiskach, którzy są związani z Karkonoszami – mówi Witold Szczudłowski, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich.

Statuetki przyznała kapituła złożona z przedstawicieli Związku Gmin Karkonoskich, Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów, Karkonosko-Izerskiego Klastra Turystycznego oraz Towarzystwa Karkonoskiego. Otrzymali je: były biskup legnicki Stefan Cichy, prezes fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Piotr Napierała, Tomasz Szulc z niemieckiego forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Poczdamu, pisarz i artysta malarz Henryk Waniek, Małgorzata Mierczak – autorka projektu Muzyczny Ogród Liczyrzepy oraz Rhiemann Karsten ze stowarzyszenia Hirschberg, zrzeszającego byłych mieszkańców tego regionu.
– Będą otrzymywali wszystkie promocyjne materiały, dotyczące naszego regionu. Po to, by tę promocję przenosić dalej do swoich środowisk. W ten sposób chcemy utworzyć korpus ambasadorów naszego regionu – tłumaczy W. Szczudłowski.
W niedzielę natomiast odbyło się ciekawe spotkanie z baronową Eleonore von Rotenhan, ostatnią przedstawicielką rodu, urodzoną w Bukowcu. Obecnie baronowa ma 77 lat, z Bukowca wyjechała w wieku 5 lat. Pamięta jednak dobrze wiele szczegółów z dzieciństwa, część z własnych przeżyć, część z rodzinnych opowieści. Baronowa jest w bardzo dobrej kondycji o czym świadczy choćby fakt, że podczas pobytu w naszym regionie weszła na Śnieżkę. Przypomniała, w jaki sposób rodzina von Rotenhan weszła w posiadanie pałacu w Bukowcu, mówiła dużo o odpowiedzialności historycznej, jaka ciążyła na jej rodzinie. Podczas spotkania podarowała Związkowi Gmin Karkonoskich obrazy swoich przodków oraz Biblię Jeleniogórską z 1852 roku, wydaną przez działające tu wówczas Towarzystwo Biblijne. – To prawdziwy unikat, biały kruk – przyznał W. Szczudłowski.
Imprezę zakończył nastrojowy koncert opery „Faust” Jana Wolfganga Goethego do muzyki księcia Antoniego Radziwiłła, przy narracji Edwarda Lubaszenki.

IMG_3216.JPG
IMG_3219.JPG
IMG_3220.JPG
IMG_3225.JPG
IMG_3231.JPG
IMG_3243.JPG
IMG_3254.JPG
IMG_3268.JPG