Najlepsze wyniki olimpijskie saneczkarzy

Olimpijczycy - debiutanci Jakub Kowalewski i Wojciech Chmielewski

Polscy saneczkarze zakończyli rywalizację w XXIII zimowych igrzyskach w koreańskim Pjongczangu. W ostatniej konkurencji – sztafecie, tak jak przed czterema laty w olimpijskim debiucie w Soczi (Rosja), nasi reprezentanci drużynowo zajęli ósme miejsce. Wyprzedzili Koreańczyków, Rumunów, Słowaków, Czechów i Ukraińców.

Saneczkarze w biało – czerwonych strojach startowali w składzie: Ewa Kuls – Kusyk (UKS Nowiny Wielkie), Maciej Kurowski (KS Śnieżka Karpacz), dwójka Wojciech Chmielewski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra) – Jakub Kowalewski (KS Śnieżka Karpacz). Zgodnie z oczekiwaniami sztafetę wygrali zawodnicy z Niemiec przed Kanadyjczykami i Austriakami.

Wcześniej debiutująca w igrzyskach para saneczkarzy Wojciech Chmielewski – Jakub Kowalewski została sklasyfikowana na dwunastym miejscu w olimpijskiej rywalizacji dwójek. To najlepszy od 42 lat, od ZIO w Innsbrucku w 1976 roku, występ reprezentantów Polski w zimowych igrzyskach.

„To nie jest szczyt naszych marzeń, ale jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi z uzyskanego wyniku. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty, która powinna w przyszłości zaprocentować – napisali nasi saneczkarze na Facebooku.

Złoty medal w dwójkach trafił w ręce bezkonkurencyjnej niemieckiej pary Tobias Wendl – Tobis Arlt. To ich trzeci olimpijski sukces, czwarty był później w sztafecie. Polska dwójka do zwycięzców straciła 0,601 sekundy. Saneczkarze z Niemiec wygrali pierwszy i drugi ślizg. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski w 2016 roku wywalczyli złoty medal w Koenigssee w mistrzostwach świata do 23 lat. W tym sezonie najlepszy start zaliczyli w Pucharze Świata w Oberhofie, gdzie zajęli siódme miejsce.

Przed zmaganiami saneczkarskich jedynek mężczyzn Maciej Kurowski deklarował, że celuje w miejsce w pierwszej piętnastce. Ostatecznie zajął 19. lokatę. To najlepszy w tej konkurencji wynik saneczkarza z Polski od 1976 roku. W igrzyskach w Vancouver i w Soczi zawodnik z Jeleniej Góry i klubu Śnieżka był sklasyfikowany na 23. pozycji.