Najniższa krajowa to za mało

Najniższa krajowa to za mało

Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników odmieniło sytuację kandydatów na różne stanowiska w firmach. W Jeleniej Górze bezrobocie wynosi obecnie 4,7 proc. Na szeregowych stanowiskach pracodawcy oferują najczęściej najniższą krajową, ale te firmy, które chcą mieć stabilną kadrę, muszą płacić nieco więcej. Tak właśnie jest w Dreaxlmaierze oraz Zorce, dwóch dużych jeleniogórskich firmach. Tutaj, jak przekonują szefowie działów HR tych firm, nikt nie zarabia najniższej krajowej.  Najsłabiej opłacani pracownicy po okresie próbnym mają kilkaset złotych więcej.

Draexlmaier to największa obecnie firma w Jeleniej Górze. Oczywiste, że jest ważnym punktem odniesienia dla poziomu płac i warunków pracy w mieście. Magdalena Tylicka-Kuś, dyrektor ds HR, zauważa zmiany na rynku pracy. - Ten rynek się zawęża, coraz łatwiej o pracę, ale my wciąż nie musimy narzekać na kandydatów do pracy – mówi. Najlepiej sytuację oddają liczby. Jeszcze rok temu dział HR w Draexlmaierze dysponował 200 CV chętnych do pracy z samej Jeleniej Góry, a około 400 wszystkich, licząc także kandydatów z okolic miasta. Teraz w bazie działu zajmującego się rekrutacją są dokumenty niecałej setki osób gotowych podjąć pracę w tej największej jeleniogórskiej firmie. - U nas nikt nie zarabia najniższej krajowej. Płacimy pracownikom produkcyjnym kilkaset złotych brutto więcej niż konkurencja na terenie Jeleniej Góry. Płacimy zawsze na czas i mamy rozmaite benefity – mówi dyrektor ds HR.

 

- Zatrudniamy 750 osób i na razie pracowników nam nie brakuje. Nie mamy problemu z ich pozyskiwaniem. Nie traktujemy pracownika jako źródło kosztów, ale jako kapitał. My konkurujemy np. z rynkami litewskim i rumuńskim, gdzie jest podobna produkcja. Musimy być od nich lepsi organizacyjnie czy pod względem wydajności. Odpowiednie traktowanie pracownika to element tej strategii – mówi Jerzy Chałaj, prezes Zorki. Małgorzata Muszyńska, kierownik HR w tej firmie zauważa, że to kwestia dobrych warunków zatrudnienia i renomy, jaką firma cieszy się w mieście. - Dużo osób, które się do nas zgłaszają do pracy, kieruje się opiniami innych, przychodzą z polecenia – mówi.

Komentarze (39)

pewnie.. niech jeszcze daja premie i podwyzki. w dup@ch sie poprzewracalo, zeby zwyczajny robol po podstawowce zarabial tyle kasy, kto to slyszal :(:( przeciez w takich zakladach pracuja ludzi z marginesu spolecznego albo po wyrokacha, sami narkomani i alkocholicy... zenada !!! zaden normalny czlowiek, nie pojdzie do takiej pracy, tylko patologia i plebs

Noo w DRXL super praca.

OBÓZ PRACY jako były pracownik (odszedłem dość niedawno więc opis aktualny)

Rzeczywiście, szeregowy najniższy pracownik "popychadło" dostaje jakieś 1930zł na rękę. W zależności od miesiąca i ilości wypracowanych godzin.
Szkoda tylko, że w szumnych reklamach i zaproszeniach do pracy w tej firmie nie wspomina się o kilku "nieistotnych" sprawach mianowicie.

Wypłata składa się z dwóch elementów - podstawy ok.1280zł i premii czyli reszty.

Źle się czujesz? jesteś chory? - musisz brać urlop, dzień wolny odpisywany od stanu Twoich wypracowanych dni. Jeśli nie, już za jeden dzień L4 tracisz całą premię i danym miesiącu zarobisz 1280zł. Dobry bat na wiecznych chorych ale ludzie komu nie zdarzy się zwyczajnie zarazić się grypą w sezonie lub złamać nogę?

Atmosfera pracy - jeśli jesteś pracownikiem produkcji dużo zależy od współpracowników, jeśli team jest złożony z normalnych ludzi tzn. nie ćpunów, głupków z IQ poniżej poziomu IQ mebli ogrodowych to pół biedy.
Gorzej jeśli trafisz wśród oszołomów, ćpunów i złodziei (a w firmie giną ciuchy, buty). Twoim przełożonym będzie brygadzista - czyli osoba wybrana spośród doświadczonych pracowników (ewentualnie rodzin innych doświadczonych pracowników). Brygadziści są różni. Duża część to stare baby zniszczone życiem które tylko drąc się (tak, krzyki czy zastraszanie zabraniem premii to norma) na podwładnych mogą w jakiś sposób podnieść w swoich oczach swoją wartość. Wiele takich pań nie ma wykształcenia, nie umie się wysłowić, mówi językiem potocznym z fajnym wiejskim akcentem. Ich zadaniem jest mobilizowanie podwładnych do szybszej pracy ponieważ jeśli ci pracują wolno (zaaawsze jest zbyt wolno) lub jeśli są awarie (maszyny psują się codziennie a wina za mniejszą ilość wyprodukowanych elementów spada na... pracownika)to brygadzista jest poniżany rugany przez swojego przełożonego - kierownika projektu. Brygadzistami bywają też młode dziunie bez szkoły ale za to z fajnym c***m - jeśli kierownikiem jest facet. Rzadko trafia się ktoś realnie ogarniety i mający pojęcie co właściwie produkuje i dla kogo.

Czas pracy - posiadasz umowę o pracę na pełen etat tzn 160h w miesiącu.
Okazuje się że "jest potrzeba" przyjść w sobotę. Przychodzisz z myślą o większej wypłacie. Niestety, praca w sobotę nie jest płatna - dzięki niej zarobisz "dzień wolny" który odbierzesz gdy będziesz mógł. Kiedy? :)

Okazuje się, że "jest potrzeba" przychodzić każdą sobotę w miesiącu. Nie chcesz, masz dość chcesz mieć trochę czasu dla siebie, odpocząć w końcu pracujesz na trzy zmiany 8h co do minuty, minus 20min przerwy ze stoperem w ręku razem z dojściem do stołowki itp. Zgłaszasz, że nie chcesz pracować w sobotę przecież pracujemy od pon do pt tak? - JAK TO CIĘ NIE BĘDZIE ! MY BĘDZIEMY MUSISZ BYĆ. Odmawiasz bo wiesz, że nie musisz. Zostajesz wezwany na rozmowę, bądź przychodzi do Ciebie kierownik ładnie poprosić delikatnie sugerując pozbawienie premii w przypadku nieobecności. W przypadku osób które tam tyrają bo nie nadają się do niczego innego taka groźba robi wrażenie i tak zmuszony jesteś tyrać każdą sobotę.

8h dziennie? Niektórzy pracują 5dni 12h plus 8h sobota. Dlaczego? Patrz punkt wyżej - jest potrzeba. Za więcej wypracowanych godzin zarobisz te dwie trzy stówki. Oczywiście przelicznik godzinowy liczony jest z podstawy bez premii ewentualnie za nadgodziny otrzymasz pół bądź dzień wolny :) który "jest do odbioru" kiedy? :) :)

Stanowisko produkcji to miejsce zabudowane żelastwem, w którym spędzisz 7h40min stojąc i machając rękami. Machając bo musisz wyrobić normę której nie da się wyrobić pracując normalnie. Ktoś stojąc obok wziąłby Cię za świra który robi coś zbyt szybko. Niestety, robisz zbyt wolno. Herr X wyliczył, że in eine minute must machen zwei taile ! nicht eine und halb ! Normę liczy się na zasadzie mnożenia ilości sztuk wykonanych w minutę razy 8h. Bez miejsca na narastające zmęczenie (zaczynając o 6 masz inne tempo niż kończąc o 18:00) bez miejsca na awarie (przecież to Twoja wina że coś się zepsuło ! teraz nadrabiaj ! nie nadrobisz? Zapomnij o wolnej sobocie !)

Mógłbym wyliczać wiele ciekawostek o tej firmie ale nie chcę tego robić i tak nikt nie chce tam pracować, robią to Ci co muszą lub idą tam na przepękanie paru miesięcy. Dziś pracuję w firmie która docenia moje doświadczenie, wykształcenie, umiejętności. Mam normalną umowę, mogę gdy mam 40st gorączki zostać w domu i nie martwić się, że zarobię 1200zł. W trakcie pracy mogę iść do ubikacji jeśli muszę, lub spokojnie zjeść śniadanie bez stresu, że stracę 100zł... Gdy potrzebuję mogę wyjść 10min wcześniej .. po prostu mam normalnie. Nie wracam do domu styrany fizycznie i psychicznie.

Pozdrawiam, i życzę firmie drx by szukała pracowników jak najdłużej.

andrew masz dużo racji, ale akurat są działy w drexie gdzie atmosfery można pozazdrościć (no, może nie na każdej zmianie..) różnie ludzie trafiają.
Nepotyzm aż razi w oczy.

Nikt nie musi pracować w kołchozie , jest firma w Goduszynie od przerobu plastików ,prawie "rodzinna " atmosfera ,załoga :iq

No w Drex tak się dzieje, sama prawda - jeszcze tam pracuję ale może już niedługo :)

kazdy mowi ze nie dlugo i tlko na chwile...a tak naparwde, jak jest debilem bez szkoly, to musi pracowac za pol darmo.. i talez zupy

Jak jest debilem to może też zostać złotówą w upadającej korporacji tak jak ty

No to żyć i nie umierać,będzie stać na mieszkanie+, założenie rodziny (potem 500+), nowy samochód i wczasy, godną emeryturę...kurcze, znowu budzik!

Mgr inż. czy lekarz posprząta ale pani sprzątaczka nie zaprojektuje czy nie wyleczy. A PiS chce to zrównać. To już Korea Południowa ?.

Chyba Północna :P
w Południowej żyje się lepiej niż w niejednym kraju Europejskim

Polska to teraz raj dla debili. Szkoła i nauczyciele się ich czepiali, a PiS taki dobry wszystkich po równo chce traktować.

A gdzie informacja przy artykule "Artykuł sponsorowany" ??
Ciągła reklama na wszystkich portalach w JG z rekrutacją, to na pewno przekłada się na cytat z tekstu "Zatrudniamy 750 osób i na razie pracowników nam nie brakuje.(...)"
Ludzie!! szanujmy się :)

ludzie nie dajdcie sie omamić.. to czysty PR. Chodzi o to aby znaleźć baranów do pracy wmawiając jak to dobrze płatne miejsca pracy i że niby ludzi nie brakuje... wyślijcie CV... zobaczycie do razu zaproszenie, a jak jesteś w miare normalny to praca "od ręki" ;) hahaha
Prawda jest taka, iż w Jeleniej Górze pełno jest miejsc pracy dla ludzi z zawodówką, technikum, a nawet gimnazujm - jeśli jesteś normlanym cżłowiekiem, a nie półgłówkiem... natomiast problem rodzi się z zatrudnieniem ludzi z wyższym (tj np. licencjat)... licencjat = za mądry na produkcje, za g**** na kierownika, niedouczony do biura...
Chętnie poczytałbym jeszcze inne opinie od samych pracowników (obecnych) takich zakładów jak Dr. Schneider, Zorka, Plastiki, PMP itd.
Zobaczylibyście jak jest kolorowo...
co do wynagradzania podstawa+premia to ISTNY WAŁ! powinno się z tym skończyć, a premia powinna wynosić max. 10% podstawy = podstawa w góre = większe składki emerytalne itd...

Ludzie jakie kilkaset zl więcej niż w konkurencji? Chyba u góry to może sobie płacą a zwykły produkcyjny to "oraj się aż zaoraj" za 1900 zł netto
Firma DRX..taaaaka potęga..i co z tego.Pozdrawiam

Przestańcie ludzie szopki odstawiać. Tak się składa że firma Dreaxlmaier to nic innego jak OBÓZ PRACY!!! Mówią o tym wszyscy kto tam pracował a pan andrew golota wyżej na komentarzu w pięknym stylu to przedstawił. Szkoda mi tylko ludzi którzy muszą z konieczności tam pracować.

Gdyby było tak pięknie jak mówi pani dyrektor HR z drexa, to byśmy nie widzieli tego banera u góry na stronie nj24, i na innych portalach, wielkiego bilbordu na Mostowej oraz plakatów w autobusach, ludzie masowo się zwalniają, mają dość traktowania jak niewolników, nagle wróciły dojazdy dla pracowników które zostały wycofane dla nowych pracowników, a dla starych miały być wygaszone. Zbliża się koniec okresu rozliczeniowego, no i będzie wyganianie na wolne byle nie płacić.
Wiele można pisać o tak "wspaniałym pracodawcy"

A ja się z Tobą nie zgadzam, jestem 27 latkiem, mam licencjat, kierownicze stanowisko w jednej z jeleniogorskich firm i nie narzekam, pamiętaj :) chcieć, to móc :) i nie mam znajomych ani krewnych, którzy załatwili mi tę pracę, po prostu ją szanuję i szef to zauważył i dał mi awans, najgłośniej krzyczą Ci, którym ciężko zakasać rękawy i wziąć się do roboty, tak po prostu uczciwie, robić swoje i nie patrzeć co mówią inni ;)

Masz dzisiaj lekcje na drugą zmianę? To zbieraj książki, tornisterek i wio!

święte słowa

w DRX pracownik z wieloletnim stażem zarabia 2 tyś na rękę nie uważam żeby to była rewelacja zaiwaniając na 3 zmiany

Witam,
nie mam z tą firmom nic do czynienia ale zastanawiam się czy Pani od HR z Drexa czyta te komentarze i opinie o swojej firmie , które piszą ludzie pracujący w niej obecnie albo kiedyś?...a najważniejsze czy zastanawia się skąd biorą się takie oceny i czy myśli coś z tym zrobić?
Zastanawiam się też czy może Władze Miasta lub różnego rodzaju inspekcje jak chociażby PIP itp. nie powinny się tym zainteresować???...może jakaś niezapowiedziana kontrola?
Może już czas ująć się za pracownikiem i wymóc na pracodawcy lepsze warunki pracy!!!

NIE NARZEKAJCIE TYLE NA TEN ZAKŁAD!!! Nie jest przecież aż tak zle.. pracujesz 5 dni w tygodniu (czasami soboty na rankach popoludniówkach i 6sta nocka), bogaty socjal (na swieta b.n. aż 200zł), dojazdy pracownicze lub kantyna lub multisport lub "luksmed" - nie przypadkowo napisalem LUB!, do tego mozliwosc szkolen ( co miesiasc podpisuje szkolenia na papieprze... az sam sie dziwie kiedy oni mnie szkola...) i co najwazniejsze zarobki!!! to ok 1930zł na start... o ile nie zachorujesz jeden dzien.. albo Twoje dziecko... w innym wypadku 1280zł masz gwarantowane.

I NIE WYSYŁAJCE TYCH CV bo i tak was nie przyjmą dlaczego? bo przeciez na stole leży 200 ..a przepraszam 100 cv wiec i tak szans nie macie na prace.

ps
Tylko po co te ogloszenia w radio, w gazetach czy na banerach?! - pyta sie kowalski:)

BRAWO BRAWO Andrew Golota
Na reszcie ktoś napisał prawdę

200-400 cv rok temu ,szkoda nie napisali ile jest na dziś cv

Hahaha - jaka ta szefowa HR jest zakłamana !!! Zarobki wyższe jak w innych firmach - śmiechu warte. To właśnie dzięki pomysłom tej pani, pracownikom którym przydarzy się chociażby grypa odbierana jest cała premia za 1 dzień chorobowego (ona w takim przypadku weźmie sobie urlop i nie straci nic), również pozabierała dodatki urlopowe (które niby niesłusznie były naliczane), jak i zlikwidowała dojazdy pracownikom. Dzięki temu straciła firma wielu starych doświadczonych pracowników ,którzy poszukali sobie nowej pracy bliżej domu oraz nie zatrudniła nowych z poza okolic Jeleniej Góry.Zastanawiam się po co te roczne ankiety robi dział HR jak żadnych wniosków z tego nie wyciąga :) Po co to wydawać tyle kasy na drukowanie kłamliwych formularzy jak szefowa HR to psycholog pracy który zamiast rozwiązywać problemy pracowników, patrzy jak udupić i zaszkodzić człowiekowi. Chyba nie powinna się tak nawet tytułować !!! Czy kiedyś tą panią widział ktoś na produkcji ??? Chyba tylko w przelocie do kantyny :) Przyglądając się załodze jaka tam pracuje na chwilę obecną widzę, że jest coraz gorzej,a ludzie źle traktowani prędzej czy później odejdą. DRX wszędzie się ogłasza poszukując nowych pracowników na różne stanowiska i twierdzą że nie mają problemu z załogą - to jakiś żart( z 200 podań nie mogą wybrać)!!!A projektów przybywa :) Ale przecież psycholog pracy coś wymyśli :)

pracownicy drex może poproście tych z kod aby wspólnie zaprotestować przeciwko niskim płacom, kod może wreszcie staniecie za zwykłymi ludźmi a nie interesami zachodu i ich korporacji

WYPADAŁO BY NAPISAĆ JAK JEST W ZORCE --- ALE PARA POSZŁA W GWIZDEK --

A jeszcze czterobrygadówkę wprowadzili. Jak się po nowym roku zaczną wszyscy zwalniać to z podziwu nie wyjdziecie. Wtedy postawicie sobie szefową HR na maszynę albo na wózek i niech zapier...a

jak się człowiek nie uczył to zapier*a na produkcji, a jak ma się trochę w głowie to się siedzi w biurze od 8 do 16 za za 6000 tyś

"siedzi w biurze od 8 do 16 za za 6000 tyś"
jak widac ty sie nie uczyles, cale szczescie, ze jeszcze kilka klas przed toba, moze je ukonczysz
ile wg ciebie to jest 6000 tyś? pomoge ci to 6 milionow

GDZIE JESTEŚCIE I ZA CO BIERZECIE PIENIĄDZE, KIEDY LUDZIE ŻALĄ SIĘ A WY NIE ROBICIE Z TYM NIC? GDZIE JESTEŚCIE DRODZY PAŃSTWO, ILE JESZCZE?

taksi 9625 - uważaj sobie na słowa co piszesz durniu jeden znalazła się złotówa pewnie zapijaczony policjant albo wojskowy emeryt ,który dorabia bo go stara w domu wkurza. Żeby tam pracować nie trzeba być marginesem , różnych ludzi przyjmują i na pewno też Twoi znajomi tam pracują , których tak nazywasz patologią nieukami i plebsem .

Prawda jest taka ,że ludzi tam się nie szanuje straszenie zabraniem premii za to że ktoś nie przyjdzie w sobotę ? 6 dni w tygodniu a jak wypada nocna zmiana to wypad do pracy bo niedziela kończy się o 22 i to już jest poniedziałek i dlatego macie przyjść a jak odmówisz ostatniej nocki (6) to jesteś nie dyspozycyjny i nie można z Tobą współpracować i zostanie Ci to zapamiętane na wieki i jesteś na cenzurowanym .

Nie masz wyglądu nie masz nic połowa na wyższych stanowiskach to pokaz mody i walorów idąc na taki dział nie wiesz do kogo podejść kto obejmuje dane stanowisko.
Powiesz w pracy NIE to 300 stówki z premii a co tam , albo uznają że jesteś agresywny wobec swojego przełożonego dla mnie to jest żenada co oni tam wymyślają .Codziennie nowe pomysły idee , ale nikt najpierw nie zapyta pracownika jak mu będzie lepiej pracować .Jedynie co tam dobrze funkcjonuje to chyba kantyna ;-D

Kiedyś ktoś gównem wymazał kibel być może to można teraz uznać za dzieło sztuki 21 wieku ponieważ autor tego gównianego dzieła pokazał swoje niezadowolenie wobec jego pracodawcy , jeden nawet mył w umywalce swego członka i to osoba nie z produkcji , sprawa szybko ucichła bo słowo przeciwko słowu .

Wracając do pracy to jeśli nie będzie od nowego roku podwyżek to kolejni ludzie odejdą ,ale co tam zakład co poniedziałek przyjmuje kilkunastu nowych , 60% pracowników , którzy są na zwolnieniach L4 to głównie nowi pracownicy , którzy po przyjściu trafiają od razu na głęboka wodę .

Kolorowa gazetka ,,dyrektor spełniony" ;-) setki zdjęć z których trudno było im wybrać najlepsze chyba raczej szukali tych co się uśmiechali .Tradycyjny konkurs zagadka itp. jeśli ktoś dobrze zna ludzi z biur to widać na liście zwycięzców kto tam dostaje te kubeczki ;-D

Należy jeszcze podziękować osobie, która doszła do wniosku że należy zabierać premię pracownikowi za dzień, w którym idzie oddawać krew honorowo. Oby nigdy jej nie potrzebowała.Pazerność naszych dyrektorów nie zna granicZ

2000 na łapkę. Jakieś tam symboliczne talony ale są i socjalne. A Wy psioczycie po wszystkich forach tak jak by ktoś Wam lufę trzymał przy czole i kazał tyrać. Nie rozumiem. Nie podoba się to won! Gdzie indziej na pewno lepsze warunki. A piszą Ci co w dziubdziuś byli i göwno widzieli.

Popiepszony zakład tylko patrzą żeby wykorzystać pracownika zelaszcza na land rowerze nowa kierowniczka tylko zastrasza ludzi za soboty i zwolnienia grudniowe chce zwolnic pare osób dyscyplinarnie zeby pokazac kto tu rządzi tylko niema podstaw.Dzieje sie w dreksie coraz gorzej sranowiska np.brygadzistow obstawianie są po znajomosci,czyjs syn narzeczona,a pracownikow z wieloletnim starzem najlepiej zajechac katastrofa co tu sie dzieje i nikt nic z tym nie robid

Dobrze piszesz dużo tu sie dzieje złych żeczy

Uważajcie na ten obóz pracy po paru miesiącach siadają stawy dłoni i robią się koślawe palce od ciężkiej manualnej pracy , nie idżcie to tej pracy bo będziecie mieć uszkodzone palce i kciuki w rękach , będziecie kalekami.

w dreksie to ich juz pogielo ludzie pracuja bez dnia wolnego drugi tydzien i jeszcze chca miedzy swietami normalnie obuz pracy biale muzyny sa na landku kierowniczka chce ludzi zaorac bo uwarza sie newiadomo za kogo kto ta osobe wogule zrobił kierownikiem żenada

Weź człowieku słownik! Dopiero w tedy bierz się za opinie. Idź wpierw do szkoły. Najlepiej zacznij od nowa podstawówki. Zostań kierownikiem i pokaż na co Cię stać! Nieudaczników ufff

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.