Nie dla apartamentowca

Nie dla apartamentowca

Wojewoda, jako organ nadzoru, stanął po stronie mieszkańców i władz miasta – uchylił zgodę jeleniogórskiego starostwa na budowę wielkiego apartamentowca przy ul. 1 Maja w Szklarskiej Porębie. Przeciwnicy inwestycji podnosili, że przedsięwzięcie jest sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania. A jednak jeleniogórskie starostwo powiatowe wydało zgodę na budowę.

Chodzi o zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych składający się z trzech obiektów, łącznie kilkadziesiąt apartamentów mieszkalnych. Jeden z protestujących, Józef Umpirowicz, nazwał inwestycję „murem więziennym”, który zniszczy jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc w Szklarskiej Porębie.
- Budynek ma mieć ponad 14 metrów wysokości i 150 metrów długości. A plan zagospodarowania przewiduje tutaj obiekty mieszkalno-pensjonatowe, zabudowę jednorodzinną, usługi, obiekty sportowe, zieleń lub parkingi. Wielomieszkaniowy apartamentowiec nie odpowiada żadnej z tych możliwości. Taki wielki budynek całkowicie zasłoni widok z tej części miasta i zdominuje wszystko w okolicy. Będzie pasował tutaj, jak kwiatek do kożucha. Przecież turystycznym walorem miasta, zwłaszcza tej jego części, jest charakterystyczna dla miejscowości górskich zabudowa i piękne widoki. To właśnie dlatego Szklarska Poręba jako całość została wpisana do rejestru zabytków, a to jedno z jej najpiękniejszych miejsc – tłumaczył przed kilkoma tygodniami Józef Umpirowicz. Teraz zadzwonił informując o decyzji wojewody i nie kryjąc satysfakcji z jej treści.
Z kolei Helena Gawor, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej jeleniogórskiego starostwa wyjaśniała, że inwestor poprawił projekt zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, co usunęło sprzeczności wobec zapisów planu zagospodarowania tej części Szklarskiej Poręby, zarówno co do lokalizacji, przeznaczenia, czy kubatury.
- Jeśli nie ma sprzeczności, to nie mamy żadnych podstaw żeby odmówić zgody na budowę - oceniała.
Służby prawne wojewody jednak takich sprzeczności się doszukały. Potwierdziły, że na tym obszarze miasta dozwolona jest zabudowa pensjonatowa. Sprawa wróci teraz do starostwa, które wydając lub odmawiając zgody na inwestycję ma wziąć te zalecenia pod uwagę. Inwestor ma prawo odwołać się od tych decyzji do sądu.


 

Komentarze (27)

proszę o zainteresowanie się i zgłaszanie do odpowiednich służb że drajw klub organizuje motopasterkę na tesco w noc wigilijną, chyba nikt by nie chciał żeby ktoś z nas lub ktoś z naszych bliskich idąc na normalną pasterkę do kościoła zginą pod kołami któregoś z tych miłośników motoryzacji którzy będą całą noc ujeżdżać po Jeleniej

Jeszcze człowieku Ci się znudziło.. Znajdź sobie pracę, zajęcie czy coś i daj żyć.. Administracja powinna zacząć blokować te komentarze. Ni to śmieszne, ni potrzebne, a raczej staje się powoli żałosne. ILE MOŻNA. MAM DOŚĆ CZYTANIA TEGO SAMEGO W KÓŁKO.

coś nie pasuje czy prawda w oczy kuje?????

Mam gdzieś ten cały klub. Ale również mam dość czytania tych śmiesznych komentarzy. Jakby miało to coś zmienić. A Ty co taki obrońca "pokrzywdzonych". Idioci są byli i będą, jakiś śmieszny klub miłośników tuningowanych aut nic nie zmieni

Mam gdzieś ten cały klub. Ale również mam dość czytania tych śmiesznych komentarzy. Jakby miało to coś zmienić. A Ty co taki obrońca "pokrzywdzonych". Idioci są byli i będą, jakiś śmieszny klub miłośników tuningowanych aut nic nie zmieni

"Kuć" to może kowal żelazo, analfabeto. Zastanów się, czy ta sierotka, wklejająca komentarz o motopasterce pod każdym możliwym artykułem na każdym możliwym portalu nie potrafi sama tego zgłosić, czy też Straż Miejska ma już dosyć tego spamu.

Bardzo dobra decyzja wojewody!!! Dość szpecenia krajobrazu maszkaronami typu Gołębiewski! i podobnymi. Zobaczcie, czy w alpejskich wioskach budują apartamentowce!

Bardzo dobra decyzja wojewody!!! Dość szpecenia krajobrazu maszkaronami typu Gołębiewski! i podobnymi. Zobaczcie, czy w alpejskich wioskach budują apartamentowce!

Wielka szkoda, że takiej akcji nie zrobiono jak nieszanowny Pan Gołąb zamierzał postawić tego kloca w Karpaczu. Niestety. Kloca postawił i zniszczył przestrzeń Karpacza jak i całego najbliższego krajobrazu. Jeśli znajdzie się jakiś mądrala, który będzie krzyczał jak to pan inwestor dał pracę w Karpaczu, chciałbym zauważyć, że tyle samo miejsc pracy wygenerowałoby kilka mniejszych pensjonatów. Tyle, że cała przestrzeń zostałaby zachowana.

Akcję i to niejedną zrobiono. Nawet Minister był przeciw, ale
władze Karpacza lubiły i lubią nadal dużych inwestorów. Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze odmówiła wtedy wszczęcia śledztwa, a sąd utrzymał postanowienie w mocy. Tak było
w 2012 roku.

Krzędnik, który wydał zezwolenie na budowę powinien teraz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Każdy pracownik odpowiada za swoje błędne decyzje, taki urzędnik powinien być traktowany tak samo.

A może inwestor wystąpi o odszkodowanie :-))))) i kto jemu wtedy wypłaci:-))))))) mądralińscy wszyscy co nie podejmują decyzji. dwie strony..... medalu

A nad zbiornikiem wody pitnej w Sosnówce też można jakoś było. Urzednicy nie dopatrzyli się przeszkód

Starostwo Powiatowe? To ci "urzędnicy", którzy od 1983 roku nie potrafią uaktualnić danych włascicieli nieruchomości? Własnie się dowiedziałem, że mój zmarły w 1982 r. teść jest w dalszym ciągu "posiadaczem" ziemi!

I słusznie, tak ma być.
Będzie dopóki leniwi spadkobiercy nie raczą przeprowadzić postępowania spadkowego. Tak funkcjonuje cały cywilizowany świat.
Skąd ty się wziąłeś?

Obowiazek aktualizacji danych ma wlasciciel gruntu. Kolega sam siebie pojechal. Moze urzednicy maja jezdzic pi donach i sprawdzac tez czy adresy zamieszkania sie nie zmienily

Stanowcze NIE dla apartamentowców w Szklarskiej Porębie,przez te budowle nasze miasto zatraca wygląd.

Remontujcie troszkę swoje miasto, bo syf jest tam i straszą poPRLowskie dziwadła.

Postawcie sobie chaty strzechą kryte i bedziecie się kisić we własnym ciemnogrodzie i wtedy bedziecie mieli pewność ze nikt do was nie przyjedzie, no może jakomś figórkę obok znicz i wtedy ludziska się zjadom z całego Podlasia bo cód się stał

Zobaczyc trzeba co sie dzieje w Karpaczu na ulicy Sarniej!Tam ktos wzioł w łapę duże pieniądze i teraz jest tam wielka budowa!Gdzie jest nadzór budowlany?no gdzie?

Powstają super apartamenty,na wzór osady śnieżki.powinniscie sie cieszyć że ktoś inwestuje w wasze miasto.

starostwo powiatowe w jeleniej to jakaś popierdółka wyobrażcie sobie ze potrzebowałem zaświadczenie że na mojej działce budowlanej nie bedzie lasu i udałem sie do ochrony środowiska starostwa tam takowe otrzymałem za 17 zł ale mimo że kasa jest 10m od wydziału musiałem jechać do jeleniej góry zapłacić bareja by miał radoche co

Musiałeś jechać za karę, bo nie stosujesz interpunkcji w komentarzach i wychodzi bełkot.

Ciekawe ile dostał w łapę urzędas, który podpisał pozwolenie na budowę...

Akurat Gołębiewski podniósł prestiż Karpacza.

Szanowny redaktorze, trochę przygotowania do tematu. Chodzi o ul. 11 Listopada a nie 1 Maja- trochę różnica. Pozdrawiam.

Ul. 11go Listopada, a nie 1 go Maja.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.