Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny

Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny

Budowany od dziesiątek lat kościół przy Parafii pw Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu okoliczni nazywają z przekąsem Sagrada Familia. Wielki, ponury, betonowy, niedokończony gmach przy ul. Morcinka w Jeleniej Górze pochłonął dużo pieniędzy i energii. Dziś wiadomo już, że świątyni w tym miejscu nie będzie. Nowy proboszcz ma nowy pomysł na wykorzystanie obiektu. Za jakiś czas powstanie w tym miejscu dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny. 

- Żeby dokończyć budowę tego kościoła, trzeba by wyłożyć 12 mln zł. Nie mamy takich pieniędzy, a poza tym kościół jest za duży jak na potrzeby parafii – mówi ks. Rafał Berezowski, proboszcz Parafii pw Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze. Dziś do kościoła chodzi znacznie mniej ludzi niż w czasach, kiedy podejmowano decyzję o budowie świątyni. Budowa była pechowa, bo regularnie zbierano na nią pieniądze, a postępy w pracach kulały (z wielu względów). W swoim czasie inspektor nadzoru budowlanego stwierdził wiele nieprawidłowości, co było kolejnym powodem wstrzymania prac.

 

- Jestem człowiekiem, który twardo stąpa po ziemi. Zależy mi na tym, żeby ruszyć do przodu, a nie oglądać się na to co było. W porozumieniu z kurią podjęliśmy decyzję, że zamiast kościoła powstanie dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny. Chodzi o to, żeby powstało coś, co będzie służyło mieszkańcom, także tym, którzy przez wiele lat składali się na budowę kościoła – mówi ksiądz proboszcz. Zlecone zostało już przeprojektowanie obiektu. Jego zasadnicza część zostanie wykorzystana. Parafia nie ma pieniędzy, aby samodzielnie podźwignąć taką inwestycję (samo przeprojektowanie to koszt 170 tys. zł, budowa pochłonie kilka milionów). Dlatego ks. Berezowski zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne – z Funduszu Norweskiego oraz ze środków unijnych. Wkład własny stanowić będzie działka i mury niedokończonej świątyni. - Nie zamierzam deklarować, w jakim czasie uda się zrealizować ten plan. Dzisiaj jest tyle niewiadomych... - mówi.

Co z budową kościoła? Czy wierni już zawsze będą się spotykać w wybudowanej przed laty tymczasowej kaplicy? Parafianie mogą dojść do takiego przekonania, bo od czasu kiedy ks. Berezowski został proboszczem, tj. od 2018 r. wiele się w niej zmieniło. Remonty, modernizacja kaplicy pochłonęły około 100 tys. zł. Proboszcz zapewnia mimo to, że nowy kościół w parafii powstanie, ale będzie znacznie mniejszy niż ten z pierwotnych zamierzeń. Pieniądze na tę inwestycje będą pochodziły ze sprzedaży należącej do parafii dużej działki w Staniszowie. Realna wydaje się sprzedaż tej nieruchomości nawet za 3 mln zł.
 

Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny
Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny
Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny
Nie kościół, a dom seniora i ośrodek rehabilitacyjny

Komentarze (63)

Nie chodzi o to żeby zebrać!! Ale o to żeby zbierać!! ;)

Brakuje w tym rejonie kasyna i może to zrobić, albo utworzyć tu uświęconą w Jelonce " Biedronkę.

Teraz dopiero będą walki robić i drenować kasę z budżetu, w zamian za to, że umierające dziadki będą przepisywać na kościół swoje nieruchomości i oszczędności.

twoje ze masz z tym problem?

W punkt i krzyżyk na drogę !! To, że nie moje kradną oznacza, że powinienem milczeć. Że nie mnie biją, mam się nie patrzeć, że molestują nie moje dzieci powinienem nie słyszeć...

Ale my płacimy podatki które idą na takie rzeczy. Teraz będą brać dotacje na coś co nie powstanie przez następne 20 lat. Tu nie chodzi oto aby zebrać tylko aby zbierać a teraz jeszcze doić fundusze unijne!

"Parafia nie ma pieniędzy, aby samodzielnie podźwignąć taką inwestycję (samo przeprojektowanie to koszt 170 tys. zł, budowa pochłonie kilka milionów)." - oczywiście, trzeba wystartować z wysokiego "C". Parafia nie ma pieniędzy? Przecież to filia Watykanu. Najbogatszej mafii świata, która nigdy nie ma pieniędzy...

Znowu popuściłeś w spodnie{Hosen}.

Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE.

Najpierw mówi, że parafia nie ma pieniędzy na projekt i budowę domu seniora, a potem dodaje, że na budowę mniejszego kościoła będą mieli ze sprzedaży działki w Staniszowie. To czemu jej teraz nie sprzedadzą? Od razu byłoby na projekt i budowę.

Super inicjatywa! Popieram!
Przeraża mnie hejt skundlonych duchowo i na umyśle... Wylewacie pomyje na samych siebie... Ochyda! Zdrajcy Narodu Polskiego..!

Jedynym ratunkiem dla tego zarobaczonego narodu jest świeckie państwo i rozbrat z rzymskim kościołem. Wierzące owieczki niechaj same utrzymują budynki kościelne i facetów w sukienkach.

Proboszcz ma nieustający niczym "życie wieczne " pomysł na dojenie z kasy durnych owieczek.

Jeszcze chwila a biszkopt Kiernikowski zarządzi zbiórkę kasy pośród wiernych owieczek na zapłatę odszkodowania za wkładanie rąk przez klechę z Ruszowa do majtek dziewczynek. A owieczki w imię obietnicy życia po śmierci ozłocą biszkopta Kiernikowskiego.

Ile jeszcze w tej ziemi kości poprzednich mieszkańców.Dziś już mało kto pamięta,że tam gdzie kościół był cmentarz.Tak samo jak po drugiej stronie ulicy,gdzie jest park i bloki.Katole wyja tylko wtedy,gdy ktoś chce likwidować ich cmentarze,i nie ma znaczenia,że cmentarz zlikwidowano w PRL.

Tak jak w całej Europie kościoły będą pustoszały i to w tempie tym szybszym, czym więcej Kościół Rz-k będzie mieszać się w politykę i wspierał zbójecką rządową ekipę.

Dziś kościół już nie potrzebuje wiernych, nie musi o nich zabiegać, wystarczy mu tych, co bezmyślnie sami lgną. Niestety odbija się to czkawką na nas wszystkich i to, że finansowo, to jest akurat najmniej bolesne. Warto "zawiesić broń" - przejąć wszystkie dobra kościelne, zająć konta bankowe, przede wszystkim nieruchomości i przekazać je dla Skarbu Państwa. Niech się czarni zajmą duszyczkami, odczepią od polityki i finansów.

a projektant ten sam ? niezła fucha- abonament na projektowanie

Projekt za prawie 200 tyś. PLN ? Złoty, a skromny.

Po promie została zardzewiała stępka, lodołamacz z tektury zapewne rozmiękł w deszczu, milion elektryków ubarwia sny premiera, a elektrownia ostrołęcka straszy dwiema wieżami, które kosztowały podatników miliard złotych.

To zdjęcie wyjaśnia co ksiądz budował na Morcinka. http

[http]

Owieczki składały się na ratowanie stoczni gdańskiej przez muchomora jadowitego antysemity Tadzia z Torunia.
Stoczni nie ma. Hajsu też nie ma.
Owieczki składały się na tą ruinę która miała być kościółkim.
Kościółka nie ma. Jest ruina.

Taśmy Obajtka. Jednak trochę zaskakujące w tej sprawie jest zupełnie absurdalne zachowanie pisiorów na wszystkich szczeblach. Nie trzeba specjalisty od zarządzania kryzysowego, by zgadnąć, że Obajtek jest spalony do fundamentów, a każdy kolejny dzień udawania, że nic się nie stało, to dzień grilowania PiSu i obrzucania jego działaczy najgorszymi obelgami, które przypadek Obajtka uzasadnia z naddatkiem. Facet jest nie do uratowania, tak jak nie był do uratowania złodziej Szumowski ze swoim złajdaczonym do ostatniej kostki zastępcą.

Mało tego, bo przecież od lat wiadomo było, że bomba tyka i trzeba było liczyć się z tym, że kiedyś wybuchnie. Kwalifikacje Obajtka nie są chyba aż tak wysokie, nawet na tle innych pisowskich "menadżerów", żeby ryzykować aferę z potencjalnymi konsekwencjami zbliżonymi do nagrań z Sowy. A jednak PiS nie tylko zaryzykował, ale nawet nie przygotował żadnej linii postępowania na wypadek wybuchu. Żeby było jeszcze gorzej, PiS z prezesem na czele robił z ostatniego sku...syna swoje cudowne dziecko.

Jak to wszystko wyjaśnić? Mnie przychodzą do głowy dwie niewykluczające się teorie:

1. PiS jest bandą absolutnych k****nów, wśród których taki gnojek jak Obajtek budzi podziw swoją rzutkością i skutecznością, jednocześnie nie wzbudzając kompleksu niższości u szmat pokroju Sasina, Suskiego, czy Kuchcińskiego.

2. PiS zna świetnie swój elektorat i wie, że największe choćby łajdactwo nikogo tu nie brzydzi, a jednocześnie haki są tak mocne, że można Obajtkiem sterować bez najmniejszych obaw, że czegoś nie wykona, bo mu sumienie nie pozwoli.

W wariancie 2. problemem jest niepisowska reszta społeczeństwa, której Obajtek jeszcze raz uświadamia lub przypomina , jak ważne i pilne jest obalenie pisowskiej władzy wszelkimi możliwymi metodami i jak niezbędne jest rozliczenie tej władzy bez żadnej taryfy ulgowej. Możliwe, że takich niuansów sku...ony i napalony na lewe dudki pisowski umysł nie może dostrzec.

Co musisz mieć w głowie żeby analizować swoje fobie pod artykułem tego typu...

Przynajmniej coś tam ma, w przeciwieństwie do twojego czerepu na wiatr i gluty twojego starego...

Tyle lat pastuchy zdzierali pieniądze z ludzi, biednych, starych, naiwnych. W międzyczasie przepili wszystko i wydali na dziewczynki. Proszę wyburzyć tego potwora, a teren przekazać na rzecz Miasta !

tasmy jak zwykle w wyborczej, miała byc bomba nie wyszedł nawet kapiszon. i to w dodatku taki ze wyborczxa w osobnym artykulemusiala wyjasniac o co w nich chodzi....

Your feedback will allow the company to measure their customers’ satisfaction,http

Kto wie kim jest ten bolszewik.Czekista? Przez takie mendy obrzdzające świat jest tak źle. Ten wrzód na dziubdziuś trzeba Wyciąć i publicznie napiętnować skotkisyna!!!

"Prawda was wyzwoli"

- rzekł JPII

Patriotą !! A sprzedawczykiem!!

zabrakło ;nie sprzedawczykiem

Zapamietajcie słowa faceta w sukience sutannie :

"Nie zamierzam deklarować, w jakim czasie uda się zrealizować ten plan. Dzisiaj jest tyle niewiadomych...".

Zbieramy zbieramy zbieramy... strzyżemy owieczki mamiąc je życiem w dole cmentarnym.

Jak by nie patrzeć ważna KASA .I tak państwo będzie finansowało pobyt pensjonariuszy A derechtor bedzie kiundz!!!

Jak długo pasożyt będzie żerował na tkance państwa?

Mieliście przez tyle lat takiego religijnego prezydenta Zawiłę ,co nie widział jakie tam dzieją się przekręty?

Drogie owieczki są naiwne wrzucając hajs w kopertach i na tacę. Anonimowo. Gdyby czynili to przelewem mieliby dowód na niegospodarnosc kurii i podstawę do pozwu sądowego o niegospodarność proboszczów i kurii przez te kilkadziesiąt lat.

Fundusze Norweskie ? O d Ewangelików ,heretyków ,luteran?

Od Uni Europejskiej tej ktora niszczy chrześcijaństwo?

Działkę sprzedają za 3 miliony którą dostali za friko.

Następny naciągacz .A co z odszkodowaniami dla ofiar księży pedofilów?

Jeszcze chwila a biszkopt Kiernikowski zarządzi zbiórkę kasy pośród wiernych owieczek na zapłatę odszkodowania za wkładanie rąk przez klechę z Ruszowa do majtek dziewczynek. A owieczki w imię obietnicy życia po śmierci ozłocą biszkopta Kiernikowskiego.

I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot? Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego

Czyli ponad 20 lat zbierania pieniędzy od parafian poszło totalnie w błoto. Pieniądze były zbierane od około 98 roku, ludzie wpłacali co miesiąc datki na budowę tego kościoła. Tak jak np członkowie mojej rodziny.
Brawo po prostu brawo!

Konstrukcja sama w sobie jest wizualnie obrzydliwa i ponura. W tym betonowym bunkrze wygospodarowanie przestrzeni na wygodne, napawające optymizmem czyli odpowiednio przeszklone pomieszczenia będzie praktycznie niemożliwe. Ilości bezsensownie wylanego betonu pociągną za sobą olbrzymie koszta nadążenia za obecnymi standardami energooszczędności. Adaptacja tego betonowego potworka będzie droższa niż wybudowanie nowoczesnego obiektu na nowym terenie, na brak których, jak wiemy, kościół nie narzeka. Znowu kłania się cytat z filmu "Kler", że chodzi o to, żeby zbierać pieniądze...

Taki parterowy jak nowy projekt szkoły w Mysłakowicach.

Ostatni rok można by nazwać Festiwalem Grzechów Głównych z kościelną pedofilią jako motywem wiodącym. Ale gwałcenie i molestowanie seksualne dzieci przez duchownych, to nie jest „zwykły” grzech nieczystości, jak się wielu księżom i biskupom wydaje. To zbrodnia. Może wypadałoby zaktualizować listę grzechów wołających o pomstę do nieba? Dorzućmy jeszcze do 7 grzechów głównych: hipokryzję, zakłamanie, milczenie wobec nieprawości.

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” - rzekł Jezus.

Cd;i przywiązać koło młyńskie do szyi i wrzucić w otchłań piekła.

Od rozpoczęcia budowy nie miał racji bytu! Byl budowany na byłym cmentarzu żydowskim - ich kości "krzyczały" spod ziemi protestując i złorzecząc przeciw temu świętokractwu.

Z drugiej strony według mitologii, Jezus był obrzezanym żydem więc to miejsce jak znalazł.

Tam nigdy nie było żydowskiego cmentarza, polecam plany i mapy J.G., np. z "fotopolski".

Nasze cmentarze na bylych ziemiach to rzecz swieta np.we Lwowie czy Wilnie, a poniemieckie to zlogi i trzeba je zaorac .
Co za narod ? Przeklenstwo towarzyszylo temu kosciolowi od poczatku .Gdzie sa ludzie ktorzy ta inwestycje wspietali ?

Nasze cmentarze na bylych ziemiach to rzecz swieta np.we Lwowie czy Wilnie, a poniemieckie to zlogi i trzeba je zaorac .
Co za narod ? Przeklenstwo towarzyszylo temu kosciolowi od poczatku .Gdzie sa ludzie ktorzy ta inwestycje wspietali ?

Akurat żydzi to żaden argument. Nie ma drugiego takiego narodu na świecie, który wyrządziłby tyle zła. Wszędzie są nie u siebie i wszędzie im nie zależy na niczym, tylko pieniądzach. Żyd dla zysku ma prawo sprzedać drugiego żyda. Okropna kultura.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.