Nie żyje Jerzy Nalichowski

Nie żyje Jerzy Nalichowski

24 maja zmarł Jerzy Nalichowski, wspóltwórca NSZZ Solidarność w regionie jeleniogórskim, w stanie wojennym jeden z liderów związkowej działalności opozycyjnej, założyciel i wydawca podziemnego biuletynu kowarskiego "Dywanik". W latach 1990 – 95 pełnił funkcję Wojewody Jeleniogórskiego.

Jerzy Kazimierz Nalichowski urodził się 1 kwietnia 1944 w Praszce. Ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. W latach 1969–1989 pracował w Zakładach Przemysłowych w Kowarach i w Zakładzie Doświadczalnym PWr. W 1980 wstąpił do „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 23 czerwca 1982 (w Kamiennej Górze i Głogowie). Po zwolnieniu współpracował z niejawnymi strukturami związku, wydawał też lokalny miesięcznik drugiego
obiegu „Dywanik”.

W latach 1990–1995 zajmował stanowisko Wojewody Jeleniogórskiego. Od 1995 w PZU S.A., pełnił funkcję dyrektora inspektoratu w Jeleniej Górze, a w latach 2003–2006 był dyrektorem inspektoratu w Lwówku Śląskim. W 2009 przeszedł na emeryturę.Od 1998 do 2002 sprawował mandat radnego Sejmiku Dolnośląskiego I kadencji.

Pogrzeb Jerzego Nalichowskiego odbędzie się w Kowarach, 27 maja, o godzinie 13:00, na nowym cmentarzu przy ul. Matejki 38.

Komentarze (13)

Nalichowski i inni działacze Solidarności wywalczyli dla siebie posady posłów, wojewodów, dyrektorów.

A dla szarych ludzi wywalczyli:
1) pozamykane zakłady pracy,
2) poniewierkę w obcych krajach,
3) biedę

WyPOwiedział się szczwany ORMOwiec.

Nie czas teraz na tego typu wpisu.

Jako wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski był ze strony polskiej liderem i zdecydowanym orędownikiem idei Euroregionu Nysa. Jego współtwórcami byli - ze strony saksońskiej landrat Heinz Eggert a ze strony czeskiej primator Liberca Jiri Drda. Ta śmiała jak na owe czasy inicjatywa, zaowocowała zawiązaniem się pierwszej na obszarze b. bloku sowieckiego wspólnoty transgranicznej. Euroregion Neisse-Nisa-Nysa działa od ponad ćwierćwiecza i okazał się eksperymentem zdecydowanie udanym. W niedawnej galowej uroczystości 25-lecia Jerzy Nalichowski, członek honorowy ERN, już nie mógł wziąć udziału. Ale laudacje wygłaszane przez przedstawicieli 12 innych polskich euroregionów i ich podziękowania za możliwość korzystania z doświadczeń pionierskiego ERN, były także oddaniem zasługi jego współtwórcy - ś.p. Jerzemu Na6lichowskiemu.

Przepraszam, błąd w nazwisku, powinno być : ś.p. Jerzemu Nalichowskiemu.

za blok sowiecki.Czy będziemy pisać o bloku pisowskim?

Śmierć każdego jest przykrym wydarzeniem. Wyrazy współczucia rodzinie.
Nie kwestionuję, że może i był działaczem Solidarności, ale jako wojewoda, zwalniał ze stanowisk ludzi, o których niewiele wiedział. W ten sposób z posadami dyrektorów pożegnało się wielu fachowców, którzy nie należeli do PZPR, a byli dyrektorami już za czasów PZPR, co w tamtych czasach oznaczało wysoką fachowość i kompetencje. Kiedy objął urząd, nie dokonał rzetelnej weryfikacji. W ten sposób tworzył miejsca dla kolegów i synów kolegów oraz znajomych znajomych. Reasumując - przykro, że zmarł, ale "ciszej nad tą trumną".

Piszesz "ale "ciszej nad tą trumną". - a sam wsadzasz kij w mrowisko... Prosił cię ktoś?

"Więc mniejsza o to, w jakiej spoczniesz urnie,
Gdzie? Kiedy? W jakim sensie i obliczu?
Bo grób Twój jeszcze odemkną powtórnie,
Inaczej będą głosić Twe zasługi.
I łez wylanych dziś będą się wstydzić,
A lać Ci będą łzy potęgi drugiej
Ci, co człowiekiem nie mogli Cię widzieć

Każdego z takich jak Ty świat nie może
Od razu przyjąć na spokojne łoże...
I nie przyjmował nigdy, jak wiek wiekiem,
Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy,
Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem
Później... lub pierwej..."
/Cyprian Kamil Norwid/

Nie dorabiajcie mu legendy, bo w cale na nią nie zasługiwał.

"W cale" to twoja matka wierzyła, jak ją twój stary bajerował! Zawiodła się a ty jesteś tego efektem...

Jak nad waszą trumną będą tak ujadać, to waszej duszycce i waszym bliskim będzie przyjemnie? Opanujcie się! Zmarłemu szacunek się należy.
98% społeczeństwa to podobno katolicy, to niby dwa % ujada? Żenada i hipokryzja .

Jak nad waszą trumną będą tak ujadać, to waszej duszycce i waszym bliskim będzie przyjemnie? Opanujcie się! Zmarłemu szacunek się należy.
98% społeczeństwa to podobno katolicy, to niby dwa % ujada? Żenada i hipokryzja .

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.